معاون رئیس جمهور

لایحه شفافیت در حال تدوین است/ لایحه حقوق شهروندی سند حقوقی است

   شناسه خبر:001970
لایحه شفافیت در حال تدوین است/ لایحه حقوق شهروندی سند حقوقی است جامعه , قضایی و حقوقی , سیاست , دولت , پیشنهاد سردبیر
معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: لایحه شفاف سازی را در حال تدوین داریم و اجرای قانون دسترسی آسان به اطلاعات در حال تدوین آیین نامه های اجرایی آن هستیم.

به گزارش «سید هادی کسایی زاده» خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر، حجت الاسلام مجید انصاری در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: دولت ها به دلیل بارسنگینی که دارند از اجرای حقوق شهروندی فرار می کنند اما آقای روحانی از ابتدای ریاست جمهوری خود پیگیری حقوق شهروندی و تدوین و تصویب منشور حقوق شهروندی را در دستور کار خود قراردادند و امروز هم بعنوان رئیس جمهور گفتند من متعهد هستم بعنوان مجری قانون اساسی قانون را رعایت کرده و حقوق شهروندی را اجرا کنم.

معاون رئیس جمهور گفت: بر اساس منشور حقوق شهروندی دولت یا همان قوه مجریه تعهداتی دارد که باید رعایت و اجرا کند و در این منشور هم از کلمه موظف استفاده شده است.

حجت الاسلام مجید انصاری اظهار کرد: امروز توسعه فضای مجازی، دسترسی آزاد به مطبوعات و رسانه ها و آزادی بیان بخش کوچکی از همین حقوق شهروندی است که در حال اجراست. در این منشور هم اصولی از قانون اساسی تاکید شده است. بعنوان مثال در اصل 113 گفته شده رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است و در اصل 121 هم آمده است رئیس جمهور در پشتیبانی از حق و گسترش عدالت کوشا بوده و از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است حمایت کند. یعنی دادگستری عادلانه، حق داشتن وکیل، قضاوت عادلانه، قانونگذاری عادلانه و ... از حقوق شهروندی است که باید رئیس جمهور از آن صیانت کند.

معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: منشور حقوق شهروندی یک سند حقوقی است چون از اصول قانون اساسی برگرفته شده است. امیدواریم دولت بعد هم آقای روحانی رئیس جمهور باشند اما رئیس جمهور بعدی حق دارند این منشور را اصلاح کنند اما اگر بخواهند این منشور را کنار بگذارند یعنی اصول قانون اساسی و سیاست های مقام معظم رهبری را کنار بگذارند که فکر نکنم هیچ رئیس جمهوری چنین دیدگاهی داشته باشد. به اعتقاد من این یک گام بزرگی بوده که انجام شده و دولت های بعدی می توانند از آن استفاده خوبی داشته باشند.

حجت الاسلام انصاری در ادامه در مورد بخش از این منشور که در خصوص رسیدگی های غیرقضایی بود گفت: در سیاست های کلی قضایی کشور که توسط مقام معظم رهبری تبیین شده موضوع قضا زدایی اهمیت دارد. امروز خود قوه قضائیه این موضوع را آغاز کرده است و شخص رئیس دیوان عدالت اداری هم طی نامه ای به بنده پیشنهاد داده اند که در این موضوع وارد شویم. در این خصوص دولت معتقد است که باید واحدهای رسیدگی به شکایات فعال تر شود و تا جایی که قوانین اقتضا می کند خود دولت رسیدگی کند و در نهایت به نتیجه نرسید پرونده وارد قوه قضائیه شود.

معاون حقوقی رئیس جمهور اظهار کرد: این منشور پیگیر اجرای حقوق شهروندی در حوزه های امنیت اقتصادی، روانی و آبروی مردم، سلامت، اعتقادات و حقوق اجتماعی و فرهنگی هم اشاره شده اما تاکید این منشور به حقوق هایی است که تاکنون کمرنگ بوده است.

حجت الاسلام انصاری در مورد قانون دسترسی آزاد و آسان به اطلاعات گفت: لایحه شفاف سازی را در حال تدوین داریم و اجرای قانون دسترسی آسان به اطلاعات در حال تدوین آیین نامه های اجرایی آن هستیم. اما باید بگوئیم در 3.5 سال گذشته دولت در عرصه نرم افزاری و سخت افزاری افتخار آمیز است و گروه های ویژه ای در حال بررسی قوانین در مورد جلوگیری از فساد، رانت ها و اقتصاد مقاومتی هستیم. از صدا و سیما هم می خواهم در مورد ترویج منشور حقوق شهروندی وقت بیشتری بگذارد.

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف