اسامی هزار مجله نامعتبر و جعلی علمی توسط وزارت بهداشت منتشر شد

   شناسه خبر:001795
اسامی هزار مجله نامعتبر و جعلی علمی توسط وزارت بهداشت منتشر شد جامعه , سلامت
معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت فهرست مجلات نامعتبر و جعلی را منتشر کرد و مقالاتی که از تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۷ میلادی و بعد از آن در این مجلات منتشر شوند، نامعتبر خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه خبر، فهرست مجلات نامعتبر و جعلی از طریق آدرس http://blacklist.research.ac.ir منتشر شده است.

دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر، برخی از افراد سودجو با راه‌اندازی مجلات صرفا تجاری و غیرعلمی و یا جعل وب سایت‌ مجلات دیگر، اقدام به فریب نویسندگان کرده و با دریافت مبالغی، اقدام به انتشار هر مقاله دریافتی می‌کنند.

وی افزود: این مجلات که عمدتا با واژه Predatory Journals نامیده می‌شوند، ضمن ارسال ایمیل‌های متعدد و درخواست دریافت مقاله به افراد، مقالات دریافتی آنها را بدون داوری علمی و در زمان کوتاه پذیرش و منتشر می کنند. بدیهی است انتشار مقالات در این مجلات، ضمن اتلاف وقت، هزینه و منابع، بی‌اعتباری و آسیب نویسنده، دانشگاه و کشور ارسال‌کننده مقاله را درپی‌خواهد داشت.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: با توجه به پیچیدگی فرآیند شناسایی مجلات نامعتبر و جعلی و لزوم معرفی و اطلاع‌رسانی این گروه از مجلات به جامعه علمی پزشکی کشور، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، اقدام به ارزیابی مجلات موجود کرده و فهرست مجلات نامعتبر و جعلی را در آدرس http://blacklist.research.ac.ir منتشر کرد.

وی افزود: مقالات اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه‌ها و موسسات مربوطه که از تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۷ میلادی و بعد از آن در این مجلات منتشر شوند، مقالات نامعتبر قلمداد شده و فاقد هرگونه امتیاز مادی و معنوی برای نویسندگان و دانشگاه مربوطه خواهد بود.

ملک زاده اظهار داشت: این مقالات برای ارتقاء، ترفیع، تشویق و پاداش مقالات، ارائه مقاله حاصل از طرح‌ تحقیقاتی، شرکت در جشنواره‌های رازی،‌ شهید مطهری و هرگونه جشنواره‌های دانشگاهی و نیز تمامی فرآیندهای علمی، آموزشی و پژوهشی اعضای هیات علمی و دانشجویان فاقد ارزش و هرگونه امتیاز خواهد بود.

هیچ امتیازی از مقالات مجلات نامعتبر به افراد داده نمی شود

وی افزود: مقالات منتشر شده در این مجلات به عنوان مقاله منتج از پایان‌نامه، برای دفاع پایان‌نامه دانشجویان و نیز مقالات ارائه شده برای اخذ پذیرش در رشته‌های دکتری پژوهش محور نیز قابل قبول نخواهد بود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تاکید کرد: فهرست مجلات نامعتبر و جعلی در آدرس اعلام شده تاکنون بیش از یک هزار عنوان مجله را شامل می‌شود. این فهرست مرتبا بازبینی، ویرایش و روزآمد می‌شود.

شناسایی بیش از یک هزار عنوان مجله نامعتبر و جعلی

وی گفت: لازم است اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهشگران پیش از انتخاب و ارسال مقاله برای مجلات هدف، حتما به این سامانه مراجعه و از نبود عنوان مجله موردنظر در فهرست مذکور، برای انتشار مقاله خود مطمئن شوند.

ملک زاده خاطرنشان کرد: با توجه به گستردگی مجلات نامعتبر و افزوده شدن روزانه تعداد این مجلات در دنیا، فهرست حاضر نمی‌تواند دربرگیرنده تمامی مجلات نامعتبر جهان باشد.

امکان بررسی اعتبار مجله با درخواست اساتید و دانشجویان

وی یادآور شد: در این مورد اساتید، دانشجویان و پژوهشگران می توانند از طریق گزینه «پیشنهاد مجله برای بررسی» در سامانه فوق و یا ضمن مکاتبه رسمی، نسبت به معرفی مجلات نامعتبر موردنظر به معاونت تحقیقات و فناوری اقدام کنند تا موضوع توسط کارشناسان مربوطه به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تاکید کرد: عدم وجود یک مجله در فهرست مجلات نامعتبر و جعلی، الزاما دلیل بر معتبر بودن آن مجله نیست اما وجود مجله در این فهرست قطعا نشان دهنده نامعتبر بودن آن است.

مهر

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف