عضو فراکسیون زنان مجلس عنوان کرد

جلب موافقت مراجع برای تغییر شرایط ازدواج در سنین پایین

   شناسه خبر:001764
جلب موافقت مراجع برای تغییر شرایط ازدواج در سنین پایین جامعه , جوان و خانواده
عضو فراکسیون زنان مجلس از جلب موافقت مراجع با تغییر شرایط ازدواج در سنین پایین خبر داد وگفت: باید کمیته‌ای از نمایندگان دستگاهها، در مورد بلوغ عقلی و جسمی برای ازدواج در سنین پایین نظر دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه خبر، سیده فاطمه ذوالقدر، با اشاره به برگزاری جلسه در محضر آیت الله مکارم شیرازی گفت: در این جلسه آسیب‌ها و مشکلات ازدواج دختران در سنین پایین را به آیت الله مکارم ارائه دادیم. همچنین در مورد آمارهای موجود در این زمینه توضیح دادیم.

اذن پدر برای ازدواج فرزندان در سنین پایین کافی نیست

وی ادامه داد: در کمیته زنان و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس از مدتی پیش موضوع زنان بی سرپرست و بدسرپرست و ازدواج دختران زیر ۱۳ سال را بررسی کردیم و نتایج بررسی را به حضور آیت الله مکارم شیرازی بیان و سوال کردیم که ایشان هم با ازدواج دختران زیر سن عقلی اعلام مخالفت کرده و تاکید کردند که بلوغ فکری حتما باید مورد نظر باشد.

عضو فراکسیون زنان مجلس تاکید کرد: از آیت الله العظمی مکارم شیرازی در خصوص ازدواج دختران زیر ۱۳ سال که با اذن ولی و مجوز دادگاه انجام می شود سوال پرسید و آیت الله مکارم شیرازی پاسخ دادند که «من این اجازه را نمی دهم. ممکن است در گذشته ها نیز جایز بوده باشد اما الان به دلیل مفاسدی که دارد جایز نیست و تا دختر به بلوغ عقلی نرسد اجازه ازدواج ندارد.»

ذوالقدر گفت: ایشان معتقد بودند اذن پدر کافی نیست و شرط سنی در این زمینه نباید به تنهایی مدنظر باشد کما اینکه ممکن است فردی ۱۷ سال داشته باشد اما به بلوغ فکری و عقلی نرسیده باشد.

وی خاطرنشان کرد: همین موضوع را با آیت الله العظمی نوری همدانی هم مطرح کردیم که به دلیل نبود وقت، قرار شد ایشان هم جواب مکتوب بفرستند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: ما در حال جلب نظر موافق علما هستیم تا ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی در خصوص سن ازدواج اصلاح شود و تنها اذن پدر و شرط سن مدنظر نباشد.

ذوالقدر گفت: با اصلاح این ماده، باید مراجع قانونی در مورد ازدواج افراد کم سن و سال تصمیم بگیرند و نظارت بیشتری بر ادارات ثبت و دادگاهها انجام شود تا تخلفی صورت نگیرد.

تشکیل کمیته‌ای برای بررسی بلوغ عقلی و جسمی زوجین

وی ادامه داد: باید کمیته ای متشکل از نمایندگان دستگاههای مسئول مثل قاضی، پزشکی قانونی و ... تشکیل شود تا در مورد بلوغ عقلی و فکری و جسمی افراد نظر بدهند.

عضو فراکسیون زنان مجلس همچنین با بیان اینکه لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان مواردی داشته که نیاز به اصلاح آن وجود داشت، افزود: موارد مورد نیاز در دولت بررسی شده و مجدد به مجلس ارسال شده است.

ذوالقدر ادامه داد: این لایحه در کمیسیون قضایی مجلس در حال بررسی است و پس از انجام کار کارشناسی و بررسی نهایی به صحن علنی مجلس می آید.

عضو فراکسیون زنان مجلس تاکید کرد: لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به زودی در کمیسیون قضایی بررسی خواهد شد و امیدواریم تا چندماه آینده به صحن علنی بیاید.

مهر

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف