رسانه ملی کجاست؟/ «سازمان اوقاف» باید توسعه یابد

   شناسه خبر:0017303
رسانه ملی کجاست؟/ «سازمان اوقاف» باید توسعه یابد فرهنگ , دین و اندیشه , پیشنهاد سردبیر
رئیس پاسخگویی به مسائل شرعی گفت: اداره اوقاف باید بیش از این توسعه یابد چرا که وظیفه اصلی وقف بر دوش این سازمان است.

حجت الاسلام محمد سادات منصوری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر، در مورد اهمیت ترویج فرهنگ وقف در جامعه گفت: در جامعه ما امروزه مردم اطلاع زیادی از وقف ندارند و اطلاع رسانی مفیدی هم به آنها نمی‌شود.

وی در ارتباط با نهادینه کردن این عمل گفت: ما برای اینکه یک موضوع را در جامعه مطرح کنیم و به مردم آگاهی بدهیم نیاز به یک برنامه رسانه ای داریم. برای مثال در برهه انتخابات ریاست جمهوری اگر رسانه‌های جمعی نبودند مردم هیچ گاه از جریانات سیاسی موجود در جامعه مطلع نمی‌شدند. موضوع وقف هم به همین صورت است و نیاز به یک اطلاع رسانی عظیم دارد، رسانه های جمعی باید به مردم آگاهی بدهند که وقف چیست و چگونه می‌توانند آن را انجام دهند و درنهایت فایده آن برای جامعه چیست، اگر مردم از این موضوع آگاه شوند مسلما بسیار از آن استقبال می‌کنند.

منصوری در ارتباط با نقش وقف در جامعه بیان داشت: وقف برای جامعه بسیار مفید است و اگر مردم از آن آگاهی یابند قطعا آن را بر انجام کارهای دیگر ترجیح می‌دهند. اگر کسی اموال خود را وقف کند می‌تواند تاثیرات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی بلندمدتی بر جامعه بگذارد همچنین از پاداش های اخروی آن هم بهره مند شوند.

وی درباره انواع وقف در جامعه کنونی گفت: معمولا بیشتر وقف‌ها در حوزه مذهبی انجام می‌شوند، اما نکته قابل توجه این است که مردم باید به فکر مخارج آن موقوفه هم باشند برای مثال زمین کشاورزی را وقف کنند تا سود حاصل از آن صرف هزینه امامزاده‌ها و مساجد شود. از گذشته مرسوم بوده افراد علاوه بر اینکه مقداری از مال خود را به فرزندانش ارث می‌گذارند یک بخشی هم وقف می‌کنند تا صرف امورعام المنفعه شود. این وقف‌ها می‌تواند در امور فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی صرف شود و با توجه به زمان می‌تواند بسیار متنوع باشد.

منصوری در ادامه افزود: انجام دادن عمل وقف نیازی به هزینه های هنگفتی ندارد و هرکس با حداقل درآمد می‌تواند به نوعی در این عمل خیر نقش داشته باشد.

 رئیس مرکز پاسخگویی به سوالات شرعی درمورد نقش مهم اداره اوقاف گفت: علاوه بر رسانه‌ها، روحانیون و سازمانهای مذهبی هم می‌توانند درنهادینه کردن عمل وقف گام بردارند، به علاوه اداره اوقاف هم باید توسعه پیدا کند، در واقع کار اصلی بر دوش اداره اوقاف است. اگر لازم می‌بیند باید از روحانیون بخواهد تا در بین مردم سخنرانی کنند و در این زمینه به مردم اطلاعات دهند همچنین از صدا و سیما بخواهد تا برنامه ای را به این امراختصاص دهد برای مثال فیلم ها و مستندهایی را بسازند که آثار و برکات وقف را به مردم نشان دهند تا مردم به این عمل تشویق شوند.

خبر روز را با جامعه خبر دنبال کنید. /      

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف