17هزار واحد تولیدی فعال شد/ سال آینده 900 هزار شغل ایجاد می شود

   شناسه خبر:001710
17هزار واحد تولیدی فعال شد/ سال آینده 900 هزار شغل ایجاد می شود اقتصاد , اقتصاد ایران , سیاست , دولت
معاون رئیس جمهور گفت: انتظار میرود که بیش از ۹۰۰ هزار فرصت شغلی در سال آینده ایجاد شود‌.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر، محمد باقر نوبخت درمورد اهداف بودجه سال ۹۵ اظهار کرد: در برنامه ششم٬ برخلاف برنامه های گذشته ضمن جامعه نگری٬ مساله نگری مد نظر قرار گرفته است.‌

وی رسیدگی به محیط زیست٬ آب و فاضلاب٬ حمل و نقل به ویژه شبکه  ریلی و ایجاد اشتغال را از  برنامه های ششم توسعه برشمرد و گفت: برای این امورات ۱۰ هزار میلیارد تومان اختصاص یافته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور  خودرها٬ موتور سیکلت ها  و ریزگردهار ا دوعامل مهم  آلودگی اعلام کرد‌ و گفت: در سال گذشته با خارج کردن خودرو های فرسوده از ناوگان شهری حدود ۳۳ هزار واحد خارج شد اما هنوز ناکافی نبود و‌  برقی کردن خودرو ها و  در نظر گرفتن اعتبارات برای ریزگردها راه مبارزه با این آلودگی ها است.

نوبخت با تاکید برلزوم ایجاد خطول ریلی در بعضی نقاط کشور خاطر نشان کرد: باید بتوانیم تا پایان سال شهرهایی مانند ٬ همدان‌ ، ارومیه و رشت را به شبکه سراسری ریلی متصل کنیم تا از این طریق به شبکه بین المللی وصل شوند.

به‌گفته وی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان برای این اهداف کنار گذاشته شده و تا سال آینده بخش قابل توجهی از  پروژه های ریلی انجام می شوند.

معاون رئیس جمهور مجموعه برنامه های ارائه شده  به‌ مجلس را بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی  و برنامه ششم اعلام کرد و گفت: هرچند برنامه در مجلس به تصویب نرسیده است اما کمسیون تلفیق از برنامه های ارائه شده استفاده  می کند.

نوبخت با بیان اینکه به طور دقیق واقف هستیم که در سال ۹۶ در هر حوزه ای ٬ چه پروژه هایی باید به انجام برسند افزود: عملیاتی شدن برنامه های اقتصاد مقاومتی در بودجه سال اینده قابل تبیین است.

وی افزایش توان تولید ملی را یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی دانست و بیان داشت: شناسایی واحد های تولیدی نیمه فعال یکی از برنامه های در دست اقدام است که در این راستا تاکنون ۷ هزار و ۵۰۰ واحد شناسایی شده اند .

این مسئول گفت: افزایش تولید ملی در گرو حمایت از واحد های نیمه فعال است.

رییس سازمان برنامه و  بودجه کشور با بیان  اینکه واحد های  راکد نیز با پرداخت تسهیلات به چرخه فعالیت می پیوندند افزود: ۱۷ هزار واحد تولیدی در‌کشور با حدود ۱۲ میلیارد تومان با دریافت تسهیلات خرد فعال شدند.‌

نوبخت در رابطه با حل معضل بیکاری و ایجاد اشتغال بیان داشت: در سه ماه اول امسال بیش از یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر  به بازار کار  اضافه شدند. که این نشان از ایجاد ۷۵۰ فرصت شغلی جدید است.

وی افزود: در این راستا یک طرح یک فوریتی به مجلس ارائه شد که اگر تصویب شود یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال کنار گذاشته می شود.

معاون رئیس جمهور در راستای کاهش مهاجرت و حاشیه نشینی روستائیان و همچنین برای مبارزه با پدیده بیکاری تحصیل کردگان نیز گفت: باید با کمک شرکت های دانش بنیان و ارایه تسهیلات به کاهش این موارد پرداخت.

نوبخت گفت : انتظار میرود که بیش از ۹۰۰ هزار فرصت شغلی در سال آینده ایجاد شود‌.

وی باشاره به موفقیت های برجام گفت: امروز  کشور قادر است بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت  صادر کند که این مهم نشان از قدرت در مذاکرات دارد‌.

معاون رییس جمهور همچنین بر لزوم انجام پروژه های عمرانی تاکید و‌تصریح کرد: در سال آینده بالغ بر ۶۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به صورت اهرم برای طرح های عمرانی در نظر گرفته شده است.

نوبخت گفت: دولت  حدود ۳۵۱میلیارد تومان درآمد کسب می کند و ۵۱ میلیارد تومان معطوف به درآمدهای اختصاصی می شود‌.
وی مالیات را یکی از منابع درامد دولت برشمرد و‌افزود: هزارو ۱۶۹ میلیارد تومان درآمد از مالیات عاید دولت می شود‌.

معاون رییس جمهوربا بیان اینکه سیاست دولت به سمت تامین رفاه اجتماعی مردم است گفت: ۷۲ میلیارد تومان به رفاه  اجتماعی اختصاص دارد که کمیته امداد٬ بهزیستی ٬ صندوق های بازنشستگی و بیمه های اجتماعی را شامل می شود.

نوبخت نرخ تورم سال آینده را حدود ۷ درصد اعلام کرد و ادامه داد: نرخ دستمزد نیز متناسب با نرخ تورم و به میزان ۱۰ درصد افزایش می یابد. وی همچنین گفت: تحت هیچ شرایطی یارانه نیازمندان قطع نمی شود و دولت  در تلاش است تا این موضوع رادغدغه مردم قرار ندهد.

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف