دبیر ستاد نقشه علمی خبرداد

ارائه گزارش اولیه تخلفات علمی در کشور به سران سه قوه

   شناسه خبر:001639
 ارائه گزارش اولیه تخلفات علمی در کشور به سران سه قوه جامعه , سایر حوزه های اجتماعی
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از تهیه گزارش اولیه در ارتباط با تخلفات علمی خبر داد و گفت: قرار است این گزارش بصورت مشخص و مستدل به مسئولان قوای سه گانه کشور ارائه شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه خبر، منصور کبگانیان با ارائه گزارشی از هشتاد و پنجمین جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور درباره گزارش اخیر نشریات ساینس و اشپرینگر نیچر در ارتباط با رد کردن برخی مقالات تولیدی کشورمان با ادعای سرقت علمی گفت: از چند جلسه قبل ماموریتی برای بررسی بیشتر و دقیق تر این موضوع به ستاد نقشه جامع علمی کشور محول شده بود.

وی با تاکید براینکه یکی از وظایف ستاد نقشه جامع علمی کشور شناسایی چالش و آسیب های حوزه علم و فناوری کشور است، گفت: گزارش اولیه در ارتباط با این موضوع تهیه شده و قرار است بصورت مشخص و مستدل به مسئولین قوای سه گانه کشور ارائه شود.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشورافزود: طبق این گزارش تعداد تخلفات در ارتباط با مقالات بین المللی چندان زیاد نبوده، البته ما به همین تعداد تخلفات کم نیز باید حساس و برنامه هایی برای جلوگیری از گسترش آن داشته باشیم.

وی با بیان اینکه البته عدد تخلفات در حوزه پایان نامه ها و مقالات حوزه علمی و پژوهشی داخلی یک مقدار قابل ملاحظه تر است، افزود: اما در حوزه مقالات رسمی علمی و پژوهشی نمایه شده بصورت بین المللی به نسبت کشورهای دیگر تعداد تخلفات صورت گرفته قابل ملاحظه نبود اگرچه در تبلیغات جهانی سیاسی برخورد و بزرگ نمایی شد.

کبگانیان افزود: در نشست نقشه جامع علمی کشور پیشنهادات مناسبی برای رفع این گونه تخلفات مطرح شده، البته یک جلسه تخصصی فوق العاده دیگر در هفته آینده برای بررسی بیشتر این مسئله و همچنین تکمیل گزارش و واکاوی بیشتر حوزه اصلاح نظام داوری مقالات و پایان نامه ها برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به دنبال آن هستیم که با کمک وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر دستگاه ها، طراحی مناسبی در حوزه سیاست های علمی کشور داشته باشیم که تعداد این گونه تخلفات که البته گسترش نیافته است به عدد صفر برسد.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور خاطرنشان کرد: البته هم اکنون نرم افزارها و سیستم هایی رصد و کنترل مقالات و پایان نامه ها را برعهده دارند.

وی با اشاره آئین نامه های انضباطی برخورد با اینگونه تخلفات علمی مقالات و پایان نامه ها افزود: بایستی اساتید و دانشگاه هایی که محوریت مقالات را برعهده دارند از آگاهی لازم برای برخورد با تخلفات برخوردار باشند و بدانند که از چه آئین نامه ایی باید استفاده کنند.

کبگانیان همچنین یکی دیگر از مباحث مطرح شده در نشست نقشه جامع علمی کشور را بررسی گزارش سهم کشورمان در تولید علم و فناوری در جهان ذکر کرد و گفت:  این گزارش مقایسه ای بیانگر آن است که در حال حاضر ایران در حوزه تولید علم در دنیا از وضعیت مناسبی برخوردار است.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشوریکی از تاکیدات رهبرمعظم انقلاب را گسترش هرچه بیشتر تعاملات و مراودات علمی و آموزشی درحوزه بین الملل عنوان کرد و افزود: با همکاری همه دستگاه های مسئول و همکاری های بین المللی وزارت امور خارجه سند جامع علمی و فناوری کشور در دست تهیه است، و امیدواریم شاهد رشد موزون و گسترش هرچه بیشتر همکاری های بین المللی باشیم.

مهر

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف