۱۶ آذر امسال

متن و حاشیه‌ برنامه‌های روز دانشجو/ چهره‌هایی که سخنرانی آنها لغو شد

   شناسه خبر:001626
متن و حاشیه‌ برنامه‌های روز دانشجو/ چهره‌هایی که سخنرانی آنها لغو شد جامعه , سایر حوزه های اجتماعی
برنامه‌های روز دانشجو که از چند روز قبل از ۱۶ آذرماه آغاز شده بود امسال هم حاشیه‌های خاص خود را داشت، سخنرانی برخی چهره‌ها لغو شد و در بیشتر سخنرانی‌ها برجام موردبحث قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه خبر، ۱۶ آذرماه روز دانشجو در دانشگاه‌های مختلف کشور برنامه‌های متنوعی تدارک دیده می‌شود، از سخنرانی چهره‌های سیاسی گرفته تا نشست‌های صنفی و کرسی‌های آزاداندیشی.

در استان‌های مختلف امسال نیز دانشگاه‌ها میزبان مسئولان و چهره‌ها بودند، رئیس‌جمهور به دانشگاه تهران رفت، رئیس مجلس همزمان با این روز نشست خبری تدارک دید و پیش‌ از این نیز رئیس قوه قضائیه میزبان تشکل‌های دانشجویی بود.

علاوه بر روسای قوا، چهره‌های سیاسی و مسئولان ارشد دولتی نظیر معاونان رئیس‌جمهور هم راهی دانشگاه‌های کشور شدند تا به بهانه روز دانشجو در رابطه با مسائل مختلف صحبت کرده و البته شنونده مطالبات دانشجویان نیز باشند.

در استان‌ها همچنین برخی استانداران مانند استاندار کرمانشاه، کردستان و لرستان نیز در دانشگاه‌ها حاضر شدند تا ضمن تشریح فعالیت‌های دولت به برخی سؤالات دانشجویان پاسخ دهند.

امسال نیز روز دانشجو با حاشیه‌هایی همراه بود، لغو سخنرانی برخی چهره‌های سیاسی در آستانه روز دانشجو بازهم چالش‌برانگیز شد، در این گزارش ضمن اشاره به برخی برنامه‌های لغو شده روز دانشجو، نگاهی به محورهای مباحث مطرح‌شده در جلسات این روز خواهیم داشت و البته گریزی نیز به متن و حواشی سخنرانی امروز رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران خواهیم زد.

سخنرانی‌های کدام چهره‌ها لغو شد؟

موج لغو سخنرانی‌های روز دانشجو از چند روز قبل‌تر از ۱۶ آذرماه شروع شد، درحالی‌که متولیان امر در وزارت کشور اعلام کرده بودند سخنرانی امسال لغو نخواهد شد.

 علیرضا زاکانی نماینده سابق تهران در مجلس از چهره‌هایی بود که سخنرانی‌اش در دانشگاه فردوسی مشهد لغو شد، موضوعی که به دلیل تکرار سه‌باره منجر به نامه‌نگاری زاکانی به رئیس‌جمهور شد.


علیرضا زاکانی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور گفت: لغو سه سخنرانی این‌جانب در مشهد مقدس از سوی عوامل دولتی، هیچ پیامی جز این ندارد که کسانی در این کشور، تمایل به ایجاد یک جامعه تک‌صدایی دارند. دولت محترم از بیان کدام حقیقت در کلام این حقیر هراس دارد که تصمیم به خاموش کردن این صداگرفته است؟

حمید رسایی هم از چهره‌هایی بود که این روزها سخنرانی‌هایش لغو شد، درحالی‌که گفته می‌شد حمید رسایی، نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی برای سخنرانی در دانشگاه‌های آزاد و صنعتی اراک مجوز گرفته است که سخنرانی‌اش در این دانشگاه‌ها لغو شد.

البته سخنرانی حمید رسایی در دانشکده هنر دانشگاه بجنورد هم لغو شد، موضوعی که مسئولان علت آن را لغو پرواز تهران به بجنورد اعلام کردند، رسایی قرار بود با موضوع «رسالت جنبش‌های دانشجویی» در این دانشگاه سخنرانی کند.

رسایی علاوه بر بجنورد و اراک در همدان نیز با لغو سخنرانی‌اش مواجه شد، قرار بود مناظره حمید رسایی مدیرمسئول هفته‌نامه ۹ دی و مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه شرق به مناسبت روز دانشجو در سالن شهید چمران دانشکده علوم پایه دانشگاه بوعلی سینای همدان برگزار شود، که این برنامه هم لغو شد.

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز از دیگر چهره‌هایی بود که با تابلوی «لغو سخنرانی» در دانشگاه فرهنگیان یاسوج مواجه شد، وی که برای سخنرانی در جمع دانشجویان این دانشگاه راهی یاسوج شده بود بعد از لغو شدن سخنرانی‌اش راهی کانون بسیج شد تا آنجا مطالبش را مطرح کند.

آن‌طور که دانشجویان این دانشگاه اعلام کرده‌اند، به خاطر سخنرانی نقوی حسینی در مخالفت با دانش آشتیانی وزیر آموزش‌وپرورش در جلسه رأی اعتماد، سخنرانی وی در دانشگاه فرهنگیان - وابسته به وزارت آموزش‌وپرورش- لغو شده است.

لغو سخنرانی ستار هدایت خواه طی روز گذشته در دانشگاه آزاد یاسوج می‌رفت که لغو سخنرانی‌ها در این شهرستان را سریالی کند که البته با پیگیری‌های انجام‌شده این سخنرانی بالاخره برگزار شد.

در خوزستان نیز سخنرانی جواد کریمی قدوسی در دانشگاه آزاد رامهرمز با مشکلاتی مواجه شد و حتی زمزمه‌هایی مبنی بر لغو آن نیز رسانه‌ای شد، اما گویا بالاخره این نشست با پیگیری‌های بسیج دانشجویی برگزار شد.

مرور سر خط رسانه‌های مختلف نشان می‌دهد که لغو سخنرانی‌های روز دانشجو به همین تعداد خلاصه نشد، آیین بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه رازی کرمانشاه که قرار بود در روز ۱۶ آذر با حضور سعید بیابانکی و محسن رضایی، از فعالان دانشجویی دانشگاه رازی، در دانشکده علوم پایه این دانشگاه برگزار شود لغو شد.

لغو سخنرانی شهاب مرادی و فریدون عباسی در دانشگاه رازی کرمانشاه نیز از اخباری بود که از سوی برخی خبرگزاری‌های اعلام شد. همچنین بنا بود مناظره عباس سلیمی نمین و ناصر آملی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شود که این برنامه نیز لغو شد. لغو سخنرانی کامفیروزی و حجت شریفی در دانشگاه صنعتی شریف از دیگر اتفاقات این روزهای دانشگاه‌ها بود.

همچنین خبر سخنرانی فاطمه صادقی و فاطمه هاشمی نیز در شبکه‌های مجازی مطرح‌شده بود که روابط عمومی دانشگاه کاشان با صدور اطلاعیه‌ای تأکید کرد که از این سخنرانی هیچ اطلاعی ندارد و آرم دانشگاه بدون کسب اجازه از دانشگاه در پوستر چاپ شده است.

همزمان با ۱۶ آذرماه مراسم روز دانشجو هم در شهرستان دهلران لغو شد. این مراسم که قرار بود با هماهنگی سه دانشگاه آزاد، علمی کاربردی و پیام نوروز در تالار شهرداری برگزار شود بنا به دلایل نامعلومی لغو شد.

وزیر کشور: ان‌شاءالله هیچ سخنرانی لغو نمی‌شود

اما لغو برخی برنامه‌ها و سخنرانی‌های چهره‌های سیاسی در حالی رخ داد که وزیر کشور پیش‌ازاین گفته بود که وزارت کشور با سخنرانی‌های دارای مجوز در روز دانشجو مخالفت نمی‌کند.

عبدالرضا رحمانی فضلی؛ وزیر کشور در حاشیه همایش ملی صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبازره با مواد مخدر در جمع خبرنگاران در خصوص امکان لغو سخنرانی‌های ۱۶ آذر با توجه به اتفاقات اخیر گفت: ان‌شاءالله هیچ سخنرانی لغو نمی‌شود.

وی تصریح کرد: به استانداری‌ها نیز اعلام کردیم تا هماهنگی‌های لازم را در این زمینه به عمل بیاورند.

محورهای سخنرانی‌های روز دانشجو

از سخنرانی‌های لغو شده که بگذریم به مراسم‌های برگزارشده به مناسبت روز دانشجو می‌رسیم، برنامه‌هایی که از تبریز و تهران گرفته تا اصفهان و شیراز تعدادی زیادی از دانشجویان را پای سخنرانی چهره‌ها کشاند.

اما مرور سخنان مطرح‌شده در این جلسات نشان می‌دهد که مباحثی چون برجام، فساد اقتصادی، مشکلات اقتصادی مردم و همچنین مطالبات جنبش دانشجویی به ترتیب بیشترین سهم را در سخنرانی‌ها به خود اختصاص داده‌اند به‌طوری‌که حتی برخی فعالان و چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب نیز از مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور سخن گفتند.

روز دانشجو در دانشگاه تهران

اما یکی از پرحاشیه ترین برنامه‌های روز دانشجو امروز با حضور رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران رقم خورد، برنامه‌ای که برخی از دانشجویان زیر بارش باران آن را دنبال کردند.

در این مراسم امین اقرلو، نماینده بسیج دانشجویی، صادق آقاجری نماینده دفتر تحکیم وحدت، علیرضا فقیر نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی، پیام مرادی نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، حسین اخگرپور نماینده جامعه اسلامی دانشجویان به نمایندگی از دانشجویان در حضور رئیس‌جمهور سخنرانی کردند.

علیرضا فقیر،  نماینده جنبش عدالت‌خواه دانشجویی در این مراسم گفت: سلام آقای رئیس‌جمهور! خدای را شاکریم که این برنامه با مهندسی مدیران دانشگاهی‌تان به جنگ شادی و استندآپ کمدی تبدیل نشد تا آئین‌های روز دانشجو بیش از این مایه شرمساری شما نباشد. اما چرا از حاشیه‌نشین‌های فراموش‌شده کارگران غریب، کامیون داران بی‌تریبون، کارتن‌خواب‌های بی‌پناه، قربانیان فقر و فساد و تبعیض و در یک کلمه از پابرهنگان مظلوم، احساس شرمساری نمی‌کنید؟

لابد انتظار داشتید خداوند را شکر کنیم که در پاییز دولت تدبیر و امید هم باغ برجام، سیب و گلابی می‌داد!
امین اقرلو مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران هم در این مراسم خاطرنشان کرد: ماجرا زمانی آغاز شد که هر چه داشتید و نداشتید را در سبد مذاکره گذاشتید، درست در همین مدت، نقدینگی در کشور افزایش یافت و همزمان هزینه‌های دولتی به ۲.۵ برابر آغاز دولت یازدهم رسید، خام فروشی شدت یافت و قراردادی جدید نفتی با پنهان‌کاری و قلدری ژنرال نفتی دولت شما در روند معاملات حوزه انرژی حقنه شد.از آن روز بود که دستاوردهای نداشته‌ برجام را به رخ مردم کشیدید. برجام، شد حکایت پادشاه عریانی که کسی جرات بیان واقعیت‌هایش را نداشت! همه باید شکر نعمت می‌کردند! و لابد انتظار داشتید خداوند را شکر کنیم که در پاییز دولت تدبیر و امید هم باغ برجام، سیب و گلابی می‌داد!

صادق آقاجری نماینده دفتر تحکیم وحدت سخنرانی خود را با صحبت‌های پیشین رئیس‌جمهور آغاز کرد و بابیان صحبت روحانی مبنی بر اینکه امروز شعار زیبای مرگ بر آمریکا بیش از هر زمان دیگر در کشور ما وحدت‌آفرین شده است، گفت: آقای روحانی چقدر تغییر کرده‌اید؟! آقای رئیس‌جمهور! این اقدامات شما درزمینهٔ سیاست خارجه باعث بی‌اعتمادی نخبگان سیاسی کشور به شما شده است.

حسین اخگرپور نماینده جامعه اسلامی دانشجویان خطاب به رئیس‌جمهور عنوان کرد: جناب آقای روحانی! امروز می‌خواهم به‌عنوان فرزندی از فرزندان همین معلمان، کارگران، معدنچیان، رانندگان و لبوفروشان میهنم که دارای شناسنامه و کارت دانشجویی هستند، با شما سخن بگویم. آقای رئیس‌جمهور شاید بهتر باشد همین اول ماجرا از دغدغه مردمی بگویم که وقتی اخبار را مشاهده می‌کنند از خود می‌پرسند چه تفاوتی بین آن‌هایی که پای این انقلاب با ۷۰۰ هزار تومان حقوق ایستاده‌اند با صاحبان فیش‌های نجومی وجود دارد درحالی‌که دزد بیت‌المال را ذخیره انقلاب نامیده و پرداخت یارانه را مصیبت عظمی می‌دانند.

رئیس‌جمهور: آمریکا خصم و دشمن ماست

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز در جمع دانشجویان طی سخنانی گفت: در خصوص انتخابات آمریکا ایران تنها کشوری بود که همچنان می‌گوید نه خوشحال شده است و نه غم‌زده، حالا یک نفر در آمریکا انتخاب‌شده است و برنامه‌های او هم در آینده اعلام خواهد شد و ما  مسیر خودمان ادامه می‌دهیم. بله، او خیلی چیزها دلش می‌خواهد، ممکن است دلش بخواهد برجام را تضعیف کند، دلش بخواهد برجام را پاره کند مگر ملت ما گذارد. آمریکا نمی‌تواند تأثیرگذار بر اراده ما باشد. نمی‌تواند در استقامت و ایستادگی‌مان تأثیرگذار باشد.

روحانی اظهار داشت: اگر کسی چشم طمع داشته باشد، ملت ما با قاطعیت می‌ایستد، اگر روزی خطر باشد، همه ملت ما بسیجی هستند. بسیج یک گروه خاص نیست. بر مبنای اصل ۵۱ قانون اساسی، دولت موظف است همه افراد ملت را آموزش نظامی دهد تا در موقع تهدید، از کشور دفاع کنند.

وی با تأکید بر اینکه همه ملت ما بسیجی هستند، گفت: اگر روزی خطری کشور را تهدید کند، آن‌وقت حزب و جناح نمی‌شناسیم و از کشور خود دفاع خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: تمام افتخار ما ناشی از یکپارچگی ماست، هر جا انشقاق پیدا کنیم، قدرت ما تضعیف می‌شود.

روحانی با تأکید بر اینکه همه باید تحمل‌مان را بالا ببریم، گفت: از بنده که خادم شما هستم تا همه حضار جلسه، باید تحمل‌مان را بالا ببریم، سلیقه‌های ما یکی نیست اما اهداف و آرمان‌های ما در حفظ نظام، حفظ تمامیت ارضی و تبعیت از مقام معظم رهبری یکی است. مگر می‌شود فردی انقلابی باشد و از کشور دفاع نکند.

رئیس‌جمهور، بابیان اینکه تردیدی نداریم که آمریکا خصم و دشمن ماست، گفت: فردا در جلسه هیئت نظارت بر برجام واکنش ایران را به اقدام آمریکا اعلام خواهیم کرد.

مراسم روز دانشجو در حاشیه‌هایی دیگری هم داشت، عسگرپور نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان دو کتاب «قانون اساسی» و «وصیت‌نامه امام (ره) » را به رئیس‌جمهور اهدا کرد. همچنین کلیپی در خصوص حوادث انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، آزادسازی خرمشهر، سخنرانی مقام معظم رهبری در خصوص تولید علم منتشر شد.

روزی به یاد شهدای دانشجو

 اما روز دانشجوی امسال تنها به برنامه‌های سیاسی محدود نشد و برنامه‌های دیگری هم در استان‌های مختلف کشور برگزار شد که می‌توان به یادواره‌های شهدای دانشجو در استان‌های مختلف اشاره کرد.

امروز کنگره شهدای دانشجوی استان گلستان هم با حضور جانشین فرماندهی کل سپاه و به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

سردار حسین سلامی ظهر سه‌شنبه در کنگره شهدای دانشجوی استان گلستان که با حضور پرشور دانشجویان در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، برگزار شد به تبیین نقش دانشجویان در پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار کرد: روحانیون و دانشجویان دو قشری بودند که در پیروزی انقلاب اسلامی نقش پیشگام و پیشران ایفا کردند.

سردار سلامی افزود: دانشجویان به‌عنوان پرچم‌داران آزاداندیشی، استکبارستیزی، عدالت‌خواهی، اسلام طلبی و استقلال‌خواهی و پیشگامان این انقلاب بزرگ نقش برجسته‌ای در تحقق انقلاب و پس از پیروزی آن در ترسیم سیمای اقتدار جامعه ملی داشته‌اند.

تمدید تحریم‌ها نشانه‌ای دیگر از تخاصم آمریکایی ها است

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بابیان اینکه در بازشناسی ابعاد عظیم انقلاب دچار کوتاهی و غفلت شده‌ایم، گفت: دستیابی به استقلال با سرعت شگفت‌انگیز در نابرابرترین فضای توازن قدرت شبیه به یک معجزه الهی است.

سردار سلامی به توطئه‌های امریکا اشاره و اظهار کرد: ارمغان امریکا از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا امروز، کودتا، نصب مهره‌های دیکتاتور، غارت ثروت‌های مادی، عقب نگاه‌داشتن علمی، تحمیل جنگ‌های مستقیم خارجی و داخلی، تحریم اقتصادی، تهاجم فرهنگی و ترور دانشمندان ما بوده و امروز تمدید تحریم‌ها نشانه‌ای دیگر از تخاصم آن‌ها است.

سردار سلامی ادامه داد: ملت ایران تصمیم گرفته حقوق خود را عاقلانه و شجاعانه و بدون هیچ ملاحظه‌ای از قدرت‌های به‌ظاهر بزرگ بستاند و از هرزمان دیگری قدرتمندتر و مسلط‌تر بر شئون و سرنوشت خود هستیم.

مهر

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف