فرهنگی عنوان کرد

اشکالات ساختاری و قانونی مانع نظارت دقیق مجلس می‌شود

   شناسه خبر:001489
اشکالات ساختاری و قانونی مانع نظارت دقیق مجلس می‌شود سیاست , مجلس
نماینده چهار دوره مجلس شورای اسلامی، با اشاره به کمتر نتیجه گرفتن اقدامات نظارتی مجلس گفت: اشکالات ساختاری و قانونی مانع تاثیرگذاری جدی اقدامات نظارتی مجلس می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه خبر، محمدحسین فرهنگی با اشاره به فرارسیدن روز مجلس و درباره کمرنگ بودن موضوع «نظارت» در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی، اظهارداشت: این ادعا که هیچ کدام از ابزارهای نظارتی مجلس به نتیجه روشنی نرسیده، قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: ابزارهای نظارتی مجلس اعم از استیضاح، تحقیق و تفحص و سوال و تذکر، گاهی اوقات بسیار موثر بوده، اما قبول دارم که بهتر از این می شد عمل کرد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نظارت نماینده بر امورات کشور از جنس نظارت عالیه است چرا که می تواند سوال کند، تذکر دهد، تحقیق و تفحص کند و یا در حادترین حالت، وزیر را استیضاح کند.

فرهنگی درباره علت ضعف نظارت یا کمتر به نتیجه رسیدن آن در نهاد قانونگذاری کشور، تاکید کرد: خلاء موجود این است که در این رابطه فقدان قانون داریم.

وی در توضیح این مسئله گفت: در دوره قبل با این نکته مواجه شدیم که برخی محاکم قضایی وقتی نتیجه یک تحقیق و تفحص به آنها ارائه می شود، به این نتیجه می رسند که باید یک شاکی خصوصی وجود داشته باشد تا موارد مطرح شده در تحقیق و تفحص، بررسی قضایی و اقدام شود؛ به همین دلیل در ساز و کارهای خاص خود که دور از وظایف مجلس است، غرق می شدند؛ به همین دلیل تحقیق و تفحص به نتیجه نمی رسید.

عضو فراکسیون ولایت مجلس خاطرنشان کرد: به همین دلیل دو راهکار به دست آمده بود که شامل امضای موافقتنامه بین روسای قوای مقننه و قضائیه و یا قانونگذاری خاص در این رابطه بوده است تا تحقیق و تفحص ها و اقدامات نظارتی مجلس در محاکم قضایی متوقف نماند.

فرهنگی با بیان اینکه هیچ کدام از این دو راهکار به نتیجه روشنی نرسیده است، اظهارکرد: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از اوقات مجلس در صحن و در کمیسیون ها به سوال و تذکر اختصاص می یابد، به این نتیجه می رسیم که نظارت، دغدغه جدی نمایندگان است اما اشکالات ساختاری در مجلس و اشکالات قانونی مانع به ثمر رسیدن جدی نظارت مجلس می شود.

وی تاکید کرد: اگر شرایطی فراهم شود و این اشکالات ساختاری و قانونی برطرف شود، قطعاً اقدامات نظارتی مجلس سریع تر و واضح تر به نتیجه می رسد و در چنین شرایطی شان مجلس بیشتر حفظ خواهد شد.

مهر

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف