فردا در اتیوبی مطرح می‌شود

«نوروز» بزرگترین پرونده یونسکو در دنیا / لواش جهانی می‌شود

   شناسه خبر:001416
«نوروز» بزرگترین پرونده یونسکو در دنیا / لواش جهانی می‌شود فرهنگ
معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه پرونده نوروز بزرگترین پرونده بین المللی یونسکو در جهت صلح و پایداری طبیعت و ملت‌های حوزه‌های مرتبط با این آیین و سنت است، گفت: در نشست اتیوبی پرونده فرهنگ پخت نان‌های تخت همچون لواش نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه خبر، محمد حسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: پرونده نوروز در مهر سال 1388 با عضویت 7 کشور در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید. در سال93، با تقاضای الحاق پنج کشور عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و قرقیزستان  این پرونده  دوباره تدوین و به  یونسکو ارسال شد که قرار است در این نشست در قالب پرونده 12 ملیتی نوروز به مدیریت ایران مطرح شود.

به گفته طالبیان پرونده چند ملیتی نوروز نخستین پرونده بین کشوری و مهم در یونسکو است که حوزه‌های فرهنگی مرتبط را در کنار هم قرار داده و همکاری‌های مشترک فرهنگی،  ظرفیت‌سازی و آموزش و سایر موضوعات بین کشوری را فراهم ساخته است.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه پرونده نوروز بزرگترین پرونده بین المللی یونسکو در جهت صلح و پایداری طبیعت و ملت‌های حوزه‌های مرتبط با این آیین و سنت است گفت: در این نشست پرونده فرهنگ پخت نان‌های تخت همچون لواش که از سوی کشورهای ایران، آذربایجان، ترکیه، قزاقستان و قرقیزستان ارایه شده نیز مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

طالبیان بررسی گزارش دوره ای در خصوص نقالی و قصه گویی اجرایی ایرانی و دانش و مهارت لنج سازی و لنج رانی در خلیج فارس را از دیگر برنامه‌های این نشست عنوان کرد.

وی با اشاره به  ثبت پرونده نقالی؛ هنر قصه گویی اجرایی ایرانی و دانش و مهارت لنج سازی  در سال 2011 در فهرست جهانی میراث فرهنگی ناملموس نیازمند حفاظت فوری گفت: در این راستا گزارش ادواری اقدامات صورت گرفته به یونسکو ارسال می شود که بررسی  گزارش دوره ای در زمینه اقدامات حفاظتی در این زمینه که در  سال 2015 به یونسکو ارسال شده از جمله برنامه های نشست به شمار می‌رود.

به گزارش میراث فرهنگی - پرونده 12 ملیتی نوروز با مدیریت ایران و پرونده فرهنگ پخت نان‌های نازک در یازهمین اجلاس کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس ثبت جهانی که قرار است از 8 تا 12 آذر ماه جاری در آدیس آبابای کشور اتیوبی برگزار شود مطرح می‌شود.

تاکنون 10 میراث ناملموس کشورمان همچون نوروز، موسیقی ردیفی ایرانی، قالیبافی استان فارس، آیین‌های پهلوانی، قالیشویی اردهال کاشان، تعزیه، روش سنتی قالیبافی در کاشان، موسیقی بخش‌های خراسان، فناوری ساخت لنج در جنوب و نقالی(قصه گویی)ایرانی، در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

تسنیم

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف