چراغ سبز برای تشکیل مجمع کانون های حقوقی ایران

   شناسه خبر:0013893
چراغ سبز برای تشکیل مجمع کانون های حقوقی ایران جامعه , قضایی و حقوقی , کانون سردفتران
یک وکیل دادگستری گفت: ایجاد مجمع کانون های حقوقی ایران به نظرم اقدام خوب و پسندیده ای است زیرا هر چه تشکل هایی این چنینی تشکیل شود به نوعی مدافع حقوق مردم در برابر دولت و حکومت خواهند بود.

علی اصغر حیدری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر در مورد تشکیل مجمع کانون های حقوقی ایران گفت: اصولا هر صنفی برای خودش تشکیلاتی دارد مثل صنف وکلا که کانون وکلا دارند و معمولا استانی و منطقه ای است و یا مثلا اسکودا که کشوری است یا سردفتران و دفتریاران که کانون سردفتران و دفتریاران دارند.

وی افزود: ایده تشکیل مجمع کانون های حقوقی ایران پا را از صنف فراتر نهاده و در پی ایجاد کانون های حقوقی ایران است که به نظر میرسد طیفی از اصناف مختلف حقوقی مثل وکلای کانون وکلا و وکلای ماده ۱۸۷، سردفتران، کارشناسان و ... را شامل میشود. به نظرم اقدام خوب و پسندیده ای است زیرا هر چه تشکل هایی این چنینی تشکیل شود به نوعی مدافع حقوق مردم در برابر دولت و حکومت خواهند بود و باعث انسجام جامعه حقوقی در سطحی کلان و کشوری خواهد بود و مثلا میتواند در مسایل سیاسی کشور ذی اثر باشد.

این وکیل پایه یک دادگستری اظهار کرد: اما نظر متفاوت اینکه چون شاکله این مجمع طیفی از عقاید مختلف را در بر میگیرد شاید نتواند انتظارات مد نظر  را برآورده کند زیرا مثلا  وکلا اشخاصی مستقل و غیر دولتی هستند که شأن آنها دفاع از اشخاص در برابر قدرت و حاکمیت است در حالی که سایر صنف ها مثل وکلا و کارشناسان ماده ۱۸۷ و سردفتران زیر نظر قوه قضائیه بوده و وابسته به آن هستند فلذا دارای آن استقلال مد نظر نیستند وانگهی کانون کارشناسان همگی حقوقی به معنای خاص کلمه نیستند و اغلب در رشته های مهندسی و ... تحصیل کرده و دارای مدرک کارشناسی هستند.

حیدری گفت: باید کمی هم نگران بود زیرا در صورت تشکیل آن، با توجه به اینکه اکثریت اعضای آن را وابستگان به قدرت و حکومت تشکیل میدهند ( وکلا ۱۸۷ و کارشناسان قوه قضاییه و سردفتران) و وکلای کانون در آن اقلیت هستند. به نظرم لازم است بهمن کشاورز بعنوان پیشکسوت و کانون سردفتران و دفتریاران و سایر دوستان با تأنی بیشتری به آن بپردازد و این ملاحظات و محذورات را در نظر بگیرند.

اخبار روز را با جامعه خبر بخوانید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف