بر اساس گزارش رسمی دولت؛

افزایش نابرابری توزیع درآمد در جامعه/ضریب‌جینی ۰.۳۹ درصد شد

   شناسه خبر:00131
 افزایش نابرابری توزیع درآمد در جامعه/ضریب‌جینی ۰.۳۹ درصد شد اقتصاد , اقتصاد ایران
با اعلام مرکز آمار ایران، نابرابری درآمد در جامعه در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ افزایش داشته است، بر این اساس، ضریب جینی در کل کشور در سال گذشته ۰.۰۱ درصد بیشتر شده است.

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر؛ نابرابری درآمدی در سال گذشته نسبت به سال ۹۳ بیشتر شده است، در این میان، اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد ضریب جینی که نشانگر توزیع درآمد در سطح کشور است، در سال گذشته ۰.۰۱ درصد افزایش یافته است. به نحوی که این شاخص در سال گذشته در کل کشور، معادل ۰.۳۹ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش، در مناطق شهری ضریب جینی با ۰.۰۱ افزایش از ۰.۳۶ به ۰.۳۷ درصد رسیده است، همچنین در مناطق روستایی با عدد ۰.۳۴ درصد، بدون‌تغییر مانده است. در مناطق شهری بیشترین کاهش ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ مربوط به استان‌های آذربایجان‌غربی، ایلام و البرز بوده‌ است و می‌توان گفت بیشترین کاهش نابرابری در این سه استان رخ داده است.

در مناطق روستایی نیز بیشترین کاهش ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ مربوط به استان لرستان بوده است. سهم ۲۰ درصد فقیرترین جمعیت در سال ۱۳۹۴ در کل کشور، مناطق شهری و روستایی به ترتیب با اعداد ۰.۰۶، ۰.۰۷ و ۰.۰۷ نسبت به سال ۱۳۹۳ بدون تغییر بوده است.

مرکز آمار ایران وعده داده تا گزارش مشروح ضریب جینی را در آینده‌ای نزدیک منتشر کند

ضریب جینی یکی از شاخص‌های سنجش نابرابری درآمد در جامعه است. ضریب جینی عددی بین صفر و یک است که صفر به معنی توضیح کاملا برابر درآمد و ثروت و یک به معنای نابرابری مطلق در توزیع درآمد است.

منبع: مهر

 

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف