هیچ فشاری در هیات مرکزی نظارت برای رد صلاحیت افراد وجود نداشت

   شناسه خبر:0011552
هیچ فشاری در هیات مرکزی نظارت برای رد صلاحیت افراد وجود نداشت سیاست , انتخابات
رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: هیچ فشاری در هیات مرکزی نظارت برای رد یا تایید صلاحیت افراد وجود نداشت.

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر، محمد محمودی شاه‌نشین در نشستی خبری در مورد آخرین وضعیت عملکرد هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اظهارات زیر را مطرح کرد:

*در این دوره از انتخابات 231 هزار و 345 نفر در روستاها و 55 هزار و 40 نفر در شهرها برای حضور در انتخابات ثبت نام کردند که 219 هزار و 100 نفر از میان ثبت نام کنندگان در روستاها و 46 هزار و 320 نفر در شهرها تایید صلاحیت شدند و در مجموع 92 درصد ثبت نام کنندگان در کل کشور در این دوره تایید صلاحیت شدند.

*یکی از اقدامات مهمی که در این دوره انجام خواهد شد، رای گیری الکترونیکی خواهد بود که در 141 شهر انجام می شود.

*هیات مرکزی نظارت به صورت مستقل و بدون فشار بیرونی تصمیمات خود را اتخاذ کرده بود، اما در برخی از تصمیمات اعتراض هایی به طور طبیعی وجود دارد که عمدتا به دلیل تفسیر متفاوت از قانون از سوی هیات های استانی نظارت و اجرایی بوده است.

* با توجه به اینکه هیات های نظارت و اجرایی استان ها و شهرستان ها در بررسی صلاحیت افراد شأن مستقلی داشتند، ممکن است تفاسیر متفاوتی از سابقه افراد و از قانون در این بخش ها انجام شده باشد و دادستانی در این ارتباط نامه ای را به هیات مرکزی تقدیم کرد و هیات مرکزی نیز براساس قانون اجازه اعلام نظر بر عملکرد هیات های استانی و شهرستانی را دارد و طبق قانون نظرات اعمال شد.

* براساس قانون هیچ مانعی برای حضور اقلیت های دینی رسمی در انتخابات به عنوان کاندیدا وجود ندارد و هیات نظارت براساس قانون صلاحیت این افراد را نیز بررسی کرده است و هیچ شکایتی مبنی بر اینکه فردی بخاطر عقاید دینی و مذهبی خاص خود رد صلاحیت شده باشد، ثبت نشده است و اگر برخی نهادها نکاتی را متذکر می شوند براساس وظیفه قانونی آنها بوده و هیچ فشاری وجود نداشت.

*پس از بررسی صلاحیت ها و در زمان وصول شکایات 1400 نفر نسبت به رد صلاحیت خود طرح شکایت کردند که با بررسی های انجام شده 588 نفر از میان این افراد تایید صلاحیت شدند و ما تلاش کردیم با وجود برخی موانع قانونی به بهترین شکل حقوق افراد را رعایت کنیم اما ممکن است به دلیل ضعف در قانون اصلی حقی از کسی تضییع شده باشد که این موضوع بر لزوم اصلاح قانون صحه می گذارد.

* الکترونیکی کردن انتخابات جاری شوراها بسیاری از تخلفات را کاهش می دهد، اما باید توجه داشت خود مردم به عنوان بهترین قاضی عملکرد کاندیداها در کنار هیات مرکزی نظارت می توانند تخلفات را اعلام کنند و همچنین با انتخاب خود اجازه حضور افرادی بدون تخصص و صلاحیت را ندهند.

خبر روز را با جامعه خبر دنبال کنید./

 

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف