جزئیات کامل آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری

   شناسه خبر:0010973
جزئیات کامل آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری سیاست , انتخابات
جزئیات سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری را در این خبر بخوانید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر؛ سومین و آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری، موضع اقتصادی دارد و در ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه برگزار‌شد.

جزئیات مناظره سوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به شرح زیر است:

بخش آخر مناظره و جمع بندی مطالب

رئیسی در جمع‌بندی و وقت اضافه

* در ارتباط با آنچه که وعده کردیم با مردم بدانید که همه منابع بررسی شده و کارشناسی شده و دقیق عرض می‌کنیم. قاطعیم فرار مالیاتی جلویش گرفته شود.

* قاچاق کالای دوست و رفیق‌های بعضی از دولتمردان جلویش گرفته خواهد شد، روحیه اشرافی‌گری جلویش گرفته می‌شود برای دهک‌های پایین وضعیت بهتری ایجاد می‌شود.

* آقای روحانی شما من را می‌شناسید، آقای معاون اول قوه قضاییه آمدند در دفتر شما و صحبت کردند و گفتند شما مساعدت کنید چون نزدیکترین افراد به شما دچار فساد میلیونی هستند، این با روحیه کسی که ریاست دولت را دارد سازگاری ندارد.

* آقای جهانگیری وزیر صنایع بودند می‌دانند من در مسائل مختلف سیاست خارجی مطلع هستم. آزادی‌های سیاسی و مدنی وظیفه هر دولتی است. مگر شما زبان را برای کردها آزاد کردید؟ خدا آزاد کرد.

* ما معتقدیم شهروند درجه ۱ و ۲ و ۳ نداریم و دولت موظف است ۸۰ میلیون خدمت ارائه دهد.

جهانگیری در جمع‌بندی و وقت اضافه

* ملت ایران از شما می‌خواهم حتماً در انتخابات شرکت کنید. به سوابق و گذشته کاندیداها نگاه کنید و رای بدهید. شرایط کشور شرایط دشواری است، ما از تحریم‌ها عبور کردیم، منطقه ما منطقه حساسی است، در این مرحله باید جنگ از منطقه مان دور کنیم.

* جنگ‌طلب‌ها در جای جای دنیا بر سر کار آمده‌اند. باید از ایران حراست کنیم. نباید بگذاریم سفره مردم دوباره کوچک شود. ما می‌توانیم با برنامه‌هایی که تهیه کردیم مسائل و مشکلات را حل کنیم.

* فرهنگیان، معلمان، کارکنان دولت، بازنشستگان تامین اجتماعی، اعضای شورای اسلامی شهر و روستا ، ورزشکاران، کشاورزان، پرستاران، خانواده‌های عزیز شهدا و ایثارگران، خبرنگاران و همه و همه پای صندوق رای بیایید. ما خاک پای امیرالمومنین هستیم. زمان سعی و خطا نداریم و باید تصمیم بگیریم.

* آقای قالیباف این سومین بار است که کاندیدا می‌شوید، مردم تهران نسبت به ۱۲ سال قبل از محیط زیست تهران، جمع‌آوری زباله‌ها و گداهایی که سر چهارراه‌ها است ناراضی‌ترند. شما فکر می‌کنید مردم تهران از این کارها راضی هستند؟ آقای قالیباف یکم به خود بیایید، در سال ۹۲ آخرین نفر شورای شهر و روستا حدود یک میلیون رأی داشت شما ۷۰۰ هزار رأی بیشتر نداشتید.

* طرح‌های مهمی برای کشاورزی تهیه شده. در جلسه گذشته اقتصاد مقاومتی تصویب کردیم برای سال ۹۶ تعداد ۹۵۰ هزار شغل مطمئن ایجاد کنیم در روستاها، عشایر و مناطق محروم ۱.۵ میلیارد از مجلس درخواست کرده بودیم.

روحانی در جمع‌بندی و وقت اضافه

* من اگر پرونده سال ۸۴ آقای قالیباف که دست من بود و نگذاشتم منتشر شود و دعوا کردم با بعضی‌ها که موقع انتخابات هیچکس نباید مطلع شود، اگر آن مردانگی را نکرده بودم، شما اینجا ننشسته بودید.

* شما که کارتان لوله کردن است و می‌گفتید بگذارید دانشجویان را دو ساعته لوله می‌کنم. اگر جلوی شما را نمی‌گرفتیم که الان دانشگاه‌های ما پر از لوله بود.

* چرا اموالتان را طبق قانون به قوه‌قضاییه ندادید و آمدید اینجا ریاکاری می‌کنید؟ اگر جایی خونه دارم غیر از تهران مال شما. اگر برای زمین ناراحتید به طرقبه هم نگاهی کنید و ببینید بستگان شما چه کاری کردند.

* آقای رئیسی هر تهمتی می‌خواهید بزنید، دست شما باز هست، باید پرسید علما از شما چه کشیدند؟ آقای رئیسی خواهشمندم امام رضا را برای مردم بگذارید، امام رضا را حزبی و جناحی نکنید. اگر نبات و پارچه سبز برای روستاها می‌فرستید بگذارید برای بعد از انتخابات.

* کسانی که با اتوبوس برای شما آدم میاورند. پولی که نهادهای قدرت و امنیتی با آن این جمعیت‌ها را برای شما می‌آورند اینها از پول بیت‌المال است، شما که قاضی هستید چرا با اینها برخورد نمی‌کنید؟

* ما آن بهانه‌ای که می‌توانست هر روز برای ما جنگ درست کند یعنی PMD را درست کردیم. می‌توانم بقیه تحریم‌ها را به خوبی و با قوت برداریم و عزت را به مردم ایران برگردانم.

* مردم ما با هم تعهد کردیم که بتوانیم تورم را کاهش دهیم و تک رقمی کنیم و این کار را کردیم. مردم ما با هم توانستیم کاری کنیم که جلوی خشک شدن دریاچه ارومیه را بگیریم. مردم من به شما وعده دادم به ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا توجه بیشتر می‌کنم، در این دولت مطالبات این‌ خانواده‌ها را پرداخت کردم.

سخنان میرسلیم در جمع بندی و وقت اضافه

* من شخصاً ادعای معجزه برای رفع مشکلات را ندارم مگر با یاری خود شما و به لطف خدا و با ادعای داشتن برنامه‌ای مستقل و عزم جزم برای باز کردن گره‌ها. مهم‌ترین مسئله امروز کشور ما فساد است و آن هم فساد در دستگاه‌های اجرایی.

* من با رباخواری در نظام بانکداری که موجب بیچارگی خانواده‌های کثیری شده است جنگ خواهم کرد. مبارزه با فساد در دستگاه‌های اجرایی خواسته شما و مقام معظم رهبری است که آن جز با انتخاب افرادی که فساد ستیز و پاک‌دست باشند میسر نخواهد شد.

* دولت من، دولتمردان کاسب نخواهد بود. مهار تورم با ایجاد رونق اقتصادی و خدمات هنر است. دولت یازدهم با ایجاد رکود تورم را کاهش داده است که عین بی‌هنری است.

* با شناختی که از طریق دفاترمان در سراسر کشور داریم ما برنامه فوری برای توسعه بخش کشاورزی با توجه به وضعیت بحرانی منابع آب کشور داریم. برنامه فوری نجات صنعت خودروسازی که موجب بحران اقتصادی، محیط زیستی و نارضایتی عمومی شده است را داریم.

* رسیدگی به وضعیت کارکنان دولت و کارگران که متاسفانه عده‌ای کثیری از آنها قراردادی هستند و گرفتاری مالی آنها را رنج می‌دهد در برنامه ما است و همچنین توجه به روستاییان و عشایر از اولیت ما است.

* تامین صنایع مالی کوچک و متوسط و ایجاد بازار صادراتی برای آنها جزء برنامه‌های اصلی است. برنامه دقیق برای ایجاد اشتغال برای نیروی جوان و تحصیلکرده و دانش‌بنیان داریم.

* امیدوارم که انشاالله با هماهنگی که بین افراد شایسته انتخاب شده دولت پاک دست بتوانیم از پس وظایف مهمی که برای خدمت به مردم و تعالی کشور قرار می‌گیرد، برآییم.

سخنان قالیباف در جمع بندی و وقت اضافه

* جناب آقای روحانی و جهانگیری مطالبی رو گفتند که باید جواب دهم اگر نگوییم حق محرومین و حق همه ایرانیان را ضایع کرده‌ایم. امروز مشکل اساسی عدم رشد اقتصادی کشور فرصت‌های نابرابری است که در حوزه اقتصادی و اجتماعی پیش آمده است.

* آقای روحانی شما می‌فرمایید هرکسی است با آن برخورد می‌کنم، خب اولین برخورد را خودتان انجام دهید، بستگان و دوستان شما در حوزه‌های مالی و بانکی چه کاری می‌کنند؟ شما خودتان از این رانت استفاده کردید و وقتی خودتان استفاده کردید نمی‌توانید برخورد کنید.

* آقای جهانگیری به مردم بگویید که ۳۸۵ متر زمین را در دهه  ۸۰ به متری ۱۴۰ هزار تومان از بیت‌المال گرفتید بعد به ما می‌گویید املاک نجومی ؟ چرا به مردم نمی‌دهید؟ شما می‌خواهید با فساد مبارزه کنید؟

* ما هرچی می‌گوییم می‌گویید نداریم، می‌گویید نمی‌شود. من اسنادی را دارم که به نام شخص همین دو بزرگوار (روحانی و جهانگیری) است.

* مدیریت نداریم، فساد وجود دارد، سیستم‌ها را هوشمند نمی‌کنیم، ما باید شجاعانه بایستیم و با فساد مبارزه کنیم. بر این باوریم حتماً همه ما دلسوز مردم هستیم.

سخنان هاشمی طبا در جمع بندی و وقت اضافه

* ما گل‌های خندانيم، فرزندان ايرانيم، ايران پاک خود را، مانند جان می‌دانيم، ما بايد دانا باشيم، هشيار و بينا باشيم، از بهر حفظ ايران، بايد توانا باشيم، آباد باش ای ايران، آزاد باش ای ايران، از ما فرزندان خود، دلشاد باش ای ايران.

* من دوست داشتم نوه ۶ ساله خودم را میاوردم تا عینا نشان دهم ما برای این‌ها باید کار کنیم. طبیعتاً هر سیاست‌مدار و هر مدیر جامعه باید مردم را دوست داشته باشد تا بتواند برای آنها کار کند. امام مردم را دوست داشت.

* ما برای ۴ تا رأی نباید کاری کنیم که مردم را به عنوان دوستدار بزرگ خودمان را معرفی کنیم. وعده‌هایی که داده می‌شود هیچکدام منطقی و عملی نیست.

* از ابتدایی که من مزاحم شدم این فرمایش مقام معظم رهبری که گفتند استقلال ملی، عظمت و سربلندی ملت ایران در ذهنم بوده است به همین دلیل حفظ ایران و ارجمندی ایران را در اولویت قرار دادم.

* به جای پخش یارانه و اینکه تظاهر به دوست داشتن کنم گفتم به خانواده‌های ناتوان و فقرا و ... باید داد. تولید برای صادرات، تولید و اصلاح کشاورزی در جهت رفع مشکل نابودی ایران که ایران همه چیز را به مردم داده و ما ناسپاس هستیم.

* همه ما بدون اغراق از میهنمان شیره مکیده‌ایم. همه مردم ما بدانند که نفت، آب، گاز، جنگل، رودخانه در خدمتشان بوده و اگر بخواهیم ادامه دهیم میراث یک سرزمین سترون را خواهیم داشت.

بخش دوم مناظره

سوال ششم: برنامه دولت شما برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب و کار چیست؟

* باید رابطه صنعت و دانشگاه را برقرار کنیم، ما توانستیم هسته علمی را در صنعت ایجاد کنیم.

* هسته فناوری را در دانشگاه ایجاد کردیم با استفاده از دانشجویان جوانی که آماده بودند با همکاری استادانشان در زمینه صنعت چاره‌جویی کنند. از اینها باید دولت پشتیبانی کند.

* متاسفانه دولت یازدهم در این زمینه فرصت را پیدا نکرد یا فرصت را سوزاند، همین فرمانده محترم اقتصاد مقاومتی استفاده نفرمودند و ما جوانان را از دست دادیم برای رشد صنعت کشور.

* وقتی که این کار انجام نشد جوانان ما با حضور در خارج از کشور و در شرکت‌هایی که رقیب ما هستند مشغول به فعالیت شدند.

سوال پنجم: چه طرح و برنامه‌ای برای شکوفایی درون‌زا و ارتقای کیفیت صنعت خودروسازی ملی در کلاس جهانی دارید؟

پاسخ جهانگیری

* من قبل از سوالم عرض کنم که آقای قالیباف شما ظاهرا آمده بودید اینجا که یک عده را تخریب کنید اما به شما اطلاعات غلط می‌دهند. اگر من جز خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنم دارایی دیگری داشتم برای شما. من باز ادب به خرج می‌دهم و نمی‌گویم شما دروغ می‌گویید.

* آقای قالیباف تهمت نزنید.  آقای قالیباف ادب، اخلاق و صداقت چیز خوبی است و آن را رعایت کنید. زندگی من از کاغذ سفیدتر است.

* راجع به مسائل اقتصادی شعار ندهید. آقای قالیباف ملت ایران از این شعارها گوششان پر است. با برنامه بگویید چه کار می‌کنید، نه اینکه فقط شعار بدهید.

* صنعت خودرو یکی از صنایع پیچیده است و باید از قطعه‌سازی، تحقیق و توسعه‌ با برندهای معتبر دنیا مشارکت کرده، در ایران تولید و به بازارهای جهانی صادر کنیم.

سوال چهارم: فرصت‌ها و تهدیدات رشد نقدینگی چیست؟‌ اگر رئیس جمهور شدید در زمینه مدیریت و مهار آن چیست؟

پاسخ روحانی

* روز میلاد امام زمان است آقای رییسی هم لباس من است و نمی خواستم این را بگویم.  آقای رئیسی می‌گوید من چرا در ماه‌های آخر برای افتتاح به استان‌ها رفتم و به جایش می‌گویند رفتید و مصوبه را گذراندید. ما مصوبه را چهار سال پیش گذاشتیم، شما ظاهراً با مسائل قانونی آشنا نیستید.

* شما یک قاضی محترم هستید، شما اینطوری به مردم تهمت می‌زنید؟ چرا اتهام می‌زنید بدون دلیل، بدون دادگاه؟ هرکس هر تخلفی کرده باید با اشد مجازات با آنها برخورد کرد.

* شما اگر با فساد مخالفید در پرونده ۱۲ هزار میلیاردی که یک طرفش آن قاضی بود که عزل شد یه طرفش همکار شما بود که فرار کرده و یک طرفش هم الان در ستاد انتخاباتی شما هستند. من نمی‌خواستم اینها را بگویم ولی شما این مسئله را آغاز کردید.

سوال سوم: چه برنامه‌ای برای اصلاح نظام مالیاتی کشور دارید و ملاحظات شما برای اشتغال و تولید چیست؟

پاسخ هاشمی‌طبا

* من چون مخالف اعلام اموال نامزدها بودم و قانونی در این زمینه نداریم اعلام می‌کنم ملاک پول داشتن یا نداشتن نیست، شاید کسی فقیر باشد و کیسه بدوزد و برعکس. نامزدها منابع پولی ستادهایشان و مخارجی که انجام دادند را اعلام کنند.

* آقای مجری من سوالم را یادم رفت، یک‌بار دیگر بگویید. نه نیاز نیست یادم آمد.

* در خصوص مالیات افراد را مثل کشورهای اروپایی رصد کنیم و درآمدهای واقعی را شناسایی کنیم و سیستم جامع مالیاتی را به کار ببریم. حدود ۴۰ درصد از کسانی که مالیات پرداخت نمی‌کنند آنها اصلاً در زمره مالیات دهندگان نیستند.

* در زمینه شرکت‌های تولیدی که مظلوم هستند بخصوص صنایع ظریف و دقیق را کار می‌کنند و فشار زیادی روی آنها هست ، حتماً باید نسبت به کسانی که تولیدی با کیفیت صادراتی دارند برای آنها معافیت مالیاتی در نظر داشته باشیم.

سوال دوم: برنامه موثر شما برای مقابله با فساد اداری به ویژه فساد سازمان یافته چیست؟

پاسخ رئیسی

* امنیت کشور، در گروه مبارزه با فساد است، زیبنده نظام اداری نیست که هر روز یک فساد را ببینیم.

* اگر دستگاه نظارتی گزارش داد که فلان کَس فاسد هست باید با حساسیت برخورد کرد.

* اگر این فساد زیر عمامه من، یا زیر عمامه آقای روحانی یا زیر کت آقای جهانگیری یا زیر کت آقای قالیباف و یا هرکس دیگری باشد اولین کسی که حساسیت داشته باشد رئیس دولت است.

* در دولت کار و کرامت مصمم هستیم در هیچ کجای کشور نگذاریم فساد نفوذ کند.

سوال اول: برنامه شما برای ارتقای بهره وری در کشاورزی و توسعه صنایع تبدیلی در شهرها چیست؟

پاسخ قالیباف

* اجازه می‌خواهم، چون قول داده بودم به مردم، گفتم خوب است نامزدها اموال خود را به اطلاع مردم برسانیم. اعلام می‌کنم کل دارایی خودم و بستگانم را در کانال تلگرامی خود گذاشته‌ام.

* ما سند چشم‌انداز و برنامه ششم را برای کشاورزی دنبال می‌کنیم. در روستاها با تاکید بر کشاورزی، صنایع کوچک و صنایع خانگی انجام می‌دهیم.

* تا زمانی که با فساد و رانت مبارزه نشود، موفق به رسیدن به نقطه خودکفایی و صادرات نخواهیم شد.

بخش دوم مناظره سوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری شروع شد.

بخش اول مناظره به اتمام رسید.

سوال ششم

* قالیباف پشت تریبون قرار گرفت، سوال: «مهمترین اولویت های شما برای رشد اقتصاد ی کشور برای دستیابی به سند چشم انداز ۱۴۰۴ چیست؟»

پاسخ قالیباف

* امروز کشور ما با یک بحران اقتصادی روبروست بدون شک، بحران رکود و گرانی و اشتغال وجود دارد، می گویند تورم کنترل شده است اما مردم می دانند که گرانی وجود دارد، اقلام مصرفی مردم گران شده است

* وظیفه دولت است که این بحران را حل کند اما دولت روحانی در این زمینه موفق نبوده و به کمک مردم نیامده است، اتفاقا در بخشی از زمینه ها با افزایش هزینه های دولت در جیب مردم دست برده شد.  قبض های برق و گاز و آب بالا رفت

* چرا ما نباید به تولید کننده ها به خصوص کارگاه های کوچک معافیت مالیاتی بدهیم؟  ۴۰ درصد فرار مالیاتی داریم، کمترین سهم دریافت مالیات را در بخش مالیات ثروتمندان داریم.

* مهمترین بحثی که در دولت مردم باید دنبال کنیم بحث افزایش اشتغال است،  اشتغال است که رونق را بر می گرداند، آقای روحانی هم قبول کرده اند که باید به دنبال شناسایی افراد جویای کار هستند باشیم اما با شکایت ایشان سایت مرا بستند و سایت خودشان را راه انداختند. این‌ها مهم نیست؛ مهم این است که برویم به دنبال ان افراد محروم و جویایا کار.

میرسلیم درباره سخنان قالیباف

* رسیدن به چشم‌انداز خیلی فداکاری می‌خواهد. ۱۲ سال است که همینطور عقب آمدیم. ۱۵ سال یک شرکت هست که آقای جهانگیری باید تکلیف این شرکت را مشخص کند، اینطوری می‌خواهید کار پیش برود؟

* به چه حقی دولت موتور فروشی می‌کند؟ اگر اصل ۴۴ را پیاده نکنید به جایی نمی‌رسیم. خود آقای روحانی خودروی برقی را رونمایی کردند ولی انگار نه انگار و بعد اجازه واردات از ژاپن می‌دهند.

* این فساد اداری تا اصلاح نشود به جایی نمی‌رسید. ادعا می‌کنند دولت الکترونیک درست کردند. کجایش دولت الکترونیک است؟شفافیتش کجاست؟

روحانی درباره سخنان قالیباف

* شما راجع به رشد گفتید درآمد ملی کشور را ۲/۵ برابر می کنند، ما در هیچ جای دنیا سابقه چنین رشدی نداریم.

* می گویند که ما پتروشیمی را راه می اندازیم و شغل درست می کنیم ما که الان ۵۴ میلیون تن پتروشیمی تولید می کنیم پس کجاست اقتصاد، رشد از طریق بهره وری ایجاد می شود بگویند چطور این را ایجاد می کنند.

* در این دولت برای اولین بار بعد از چشم انداز بالای رشد ۸ درصد رسیدیم در حالی در سال های گذشته چنین نبوده است.

جهانگیری در نقد سخنان قالیباف

* اگر ما کیک اقتصاد کشور را بزرگ کنیم، همه مردم از آن استفاده می‌کنند.، سیاست ها و الزاماتی برای رشد اقتصادی باید داشته باشیم که یکی سیاست خارجی است.

* کاندیداهای موجود آیا در مذاکره سیاست خارجی وارد هستند، آیا اطرافیان شما طرفدار سیاست خارجی و مذاکره هستند، یا تنها بدنبال تنش زایی هستند،در قانون برنامه پیش‌بینی شده که ۷۷۰ هزار میلیارد نیاز است که رشد ۸ درصد داشته باشیم.

* آقای قالیباف با این اطرافیان می توانی ۶۵ میلیون دلار جذب کنید؟ شما شهر تهران را خیلی گران اداره کردید. شما عمدتا کارها را به نهادهای نظامی در تهران واگذار کردید.

* آقای میرسلیم من در شما انصاف سراغ داشتم اصل ۴۴ در این دولت ما شرکت ها را به بخش خصوصی واگذار کردیم رفقای شما در دولت های گذشته واگذار نکردند.

* چرا همین شرکتی که گفتید را نگفتید به کجا واگذار شده ، شما ملاحظه کردید نگفتید من هم نمی گویم ، اما به یک نهاد قدرتمند داده شده که نمی توان آن را پس گرفت.

رئیسی درباره سخنان قالیباف

* رشد اقتصادی ۷ درصد ۶ درصدش مربوط به نفت است. ۱۲۹ شرکت آماده کار اصل ۴۴ بود که اینها تبدیل به ۲۵ شرکت شد که ما نمی‌دانیم چرا اینطور شد؟

* چرا طوری حرف می‌زنید که فکر می‌کنید کسی دیگری باید کار را انجام دهد؟ شما مسئول هستید. آقای روحانی رکود در کشور ما اوج گرفته و رکورد زدیم. اگر ضرورت به فقرا در دولت شما بود، خب انجام می‌دادید. پیشرانه‌های اقتصادی را مثل تولید را باید فعال کنیم.

هاشمی‌طبا درباره سخنان قالیباف

* برنامه ۱۴۰۴ اهدافش اهداف بسیار والایی است. ما به حرف آدم‌های عاقل اقتصاددان که راه‌حل علمی نشان می‌دهند گوش نمی‌کنیم و براساس داده‌هایی که به ما می‌رسد می‌خواهیم علم را تغییر دهیم.

* در مقابل تحریم باید کمربندمان را محکم ببندیم، توسعه، تولید، پیشرفت غیر از تمرکز سرمایه، غیر از تلاش ، غیر از کوشش راه دیگری ندارد. با رنگ روغن زدن به جامعه یا بالعکس سیاه‌نمایی جامعه، توسعه‌ای ایجاد نمی‌شود.

* کارگردان فیلم می‌سازد و می‌رود آن طرف مرز جایزه می‌گیرد می‌گویند سیاه‌نمایی کرده؛ از این تریبون بدترین سیاه‌نمایی را در کشورمان داریم انجام می‌دهیم.

* به اقتصاددانمان، به بازرگانانمان توجه کنیم. اگر می‌خواهیم توسعه پیدا کنیم باید از همه چیزمان بزنیم و در راه توسعه بزنیم. با راحت‌طلبی و شعار راحت‌طلبی یقیناً در ۱۴۰۴ که هیچ در ۱۴۲۴ هم به ۱۴۰۴ هم نمی‌رسیم.

دفاعیه قالیباف

* این تعهداتی که من دادم از جنس عدد و رقم است، سابقه دارم و وعده‌هایم حرف و شعار نیست. در سابقه من هیچوقت خلف وعده‌ای نبوده است.

* مطمئن باشید ۵ میلیون شغل را در دولت مردم اجرا خواهیم کرد، ۱.۲ میلیون از این شغل را حتماً در مناطق روستایی ایجاد می‌کنیم.

* در بخش مربوط به صنایع نفت، صنایع پتروشیمی و صنایع مادر و توجه به صنایع پایین‌دستی و جلوگیری از خام فروشی انجام خواهد شد. حتماً برای کارگاه‌های از کار افتاده نقدینگی ایجاد خواهیم کرد. ماهانه و سالانه به مردم عزیزمان این را گزارش‌ها را می‌دهیم.

* آقای روحانی شما در صحبت‌ها به گونه‌ای تعریف کردید که انگار اشکالی در اقتصاد وجود ندارد. هرچقدر جنابعالی و آقای جهانگیری و بقیه اعضای کابینه دولت هم اینجا بیایند از کارنامه دولت نمی‌توانید دفاع کنید.

* امروز برنامه ششم تصویب شد، چه چیزی به دولت دادید؟ برنامه دادید؟ ۴ تا برگ بیشتر ندادید. ما حتماً سند چشم‌انداز را دنبال می‌کنیم و شما این کار را نمی‌کنید.

* متاسفانه امروز مخصوصاً رفتار دولت ۴ درصدی هم مثل دوره قاجار است، ببینید بانک‌ها و خیلی از سرمایه‌ها دست چه کسی است. من دولت نبودم ولی دیپلماسی شهری و قوی‌ترین دیپلماسی شهری در شهرداری تهران بوده است.

* اینجا یک بداخلاقی شد باید بگویم. آقای جهانگیری اینکه گفتم شما دروغ گفتید برای این که دروغ گفتید. ۲۲۰۰ میلیارد را باید ثابت کنید. در بحث املاک نجومی هم شما از رانت استفاده کردید هم شخص جناب روحانی. شما در شهرک غرب ۸۰۰ متر زمین گرفتید به قیمت متری ۳ هزار تومان.

سوال پنجم

* رئیسی پشت تریبون قرار گرفت، سوال: «برنامه شما برای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها چیست؟»

پاسخ رئیسی

* ابتدا من عرض کنم قبل از پاسخ به سوال که با توجه به اینکه امروز روز نیمه شعبان است در سیره مهدوی داریم که دولت مهدوی دولتی است که دولتمردانش از دو ویژگی مهم برخوردار باشند، یکی تقوا و خدا ترسی و دوم کارآمدی و قدرت اجرایی برای مردم.

* انتظار مردم عزیزمان در این ایام این است که دولتی باشد که ویژگی خداترسی داشته باشد و هم ویژگی کارآمدی. توجه به مردم و توجه به دیگران از ویژگی دولت مهدوی است.

* قبلاً یارانه داشتیم ولی یک عده خاصی دریافت می‌کردند. این یارانه امروز توزیع می‌شود با فراز و فرودهایی که داشته و شاهد هستیم وضعیت فقر با سیاست‌هایی که داشته بیشتر شده و از ۲۳ درصد به ۳۳ درصد رسیده است.

* ما‌ می‌گوییم که این باید افزایش پیدا کند و می‌پرسند از کجا؟  منابع آب، برق، نفت، نفت، گاز و بسیاری از حامل‌ها گران شد یعنی ۴۰ هزار میلیارد به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسید و موارد دیگری برای تأمین آن وجود دارد.

* سفره مردم امروز کوچک‌تر شده و از مردم بپرسید آیا اقلامی که تهیه می‌کردید این اقلانم بیشتر شده یا ثابت مانده. اگر مسئولیت داریم نسبت به این قضیه باید حتماً دنبال شود. از ۱۳۳ درصد تا ۱۴۰ درصد قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است. ما آنچه که در برنامه گفتیم هم مکتوب است و هم براساس منابعی است که کاملاً پیش‌بنیی کردیم.

 هاشمی‌طبا درباره سخنان رئیسی

* آقای رئیسی ۲ بار فرمودند منابع دیگر پیش‌بینی شده و خواهش می‌کنم بگویید این منابع دیگر چیست؟ نفری ۴۵ هزار تومن یارانه در دولت قبل دادیم که همه چیز چند برابر شد ما گفتیم ۴۵ هزار تومان می‌گذاریم در جیبتان اما ۵۰۰ هزار تومان به خاطر تورم از جیبشان بیرون آوردیم.

* امروز هم اگر بخواهیم ۲-۴ برابر یارانه را افزایش دهیم می‌شود به جای ۲۵۰ هزار تومان که می‌دهیم ۸۰۰ هزار تومان از جیبشان بر داریم.دولت فعلی تورم را کنترل کرده است. مگر قرار است که یارانه و منابع از آسمان نزول کند؟

میرسلیم درباره سخنان رئیسی

* هنر دولت این بوده که مثل دولت قبل پول یارانه را به مردم دادند، پس تولید چه شد؟ اگر تولید درست شود و مردم کالا به وفور در اختیارشان باشد منافعش بسیار بیشتر از یارانه‌ای است که شما می‌گویید فلان قدر می‌دهم.

* صادق باشید با مردم، بگویید برای تولید ما ندادیم و بگویید به چه دلیل. تولید ۴ سال است خسارت خورده و نتایجش رکود و بیکاری است.

قالیباف در نقد سخنان رییسی

* ما باید کار تولید کنیم. امروز کسانی که می خواهند تولید کار کنند مثل کارخانه داران و سرمایه گذاران ما تحت فشار هستند مثل کالای قاچاق و ارز. واردات غیررویه ای در کشور وجود دارد.

* تجار و سرمایه دارهای ما که با زحمت می خواهند پول دربیاورند رفته اند حاشیه و نگرانند چون چهاردرصدی ها می خواهند بیشترین منفعت را از اموال عمومی ببرند. این زالوصفها مانع هستند. آقای رییسی در دولت شما برنامه مشخصی برای برخورد با اینها دارید یا خیر؟

روحانی درباره سخنان رئیسی

* بسیار مهم است که مردم بدانند یک عده دنبال بازگشت به قبل هستند. همانطور که آن زمان پول می‌دادند به مردم اکنون هم پول بدهند. آن زمان برای پرداخت یارانه‌ها ۴۲ هزار میلیارد تومان تخلف کردند و مدارکش هم هست.

* برای گازرسانی به روستاها می‌شود راه روستایی را متوقف و یارانه محرومان را متوقف کنیم و می‌شود این کار را کرد، برنامه ما این نیست که اینها را قطع کنیم.

* برنامه یارانه تنها کافی نیست، ما دنبال یک نظام تامین اجتماعی جامع هستیم که در برنامه دولت دوازدهم آوردیم. مستمری افراد کم درآمد را بیش از ۳ برابر کردیم و با مجلس توافق کردیم و الان هم اجرا می‌شود.

* برای افرادی که کف درآمدی‌شان مطلق است یک حقوق برای گذران حداقل زندگی پرداخت شود. افرادی که اشتغال ندارند باید برایشان شغل درست کنیم. حداقل حقوق را بالای یک میلیون بردیم و بازنشسته‌ها را هم بالای یک میلیون بردیم.

جهانگیری درباره سخنان رئیسی

* متاسفانه یکی از اقدامات بدی که در دولت گذشته افتاد این بود که دولت گذشته سفره مردم را کوچک‌تر کرد. ۴۵ هزار تومان در جیب مردم گذاشتیم و ۲۰۰ هزار تومان برداشت کردیم.

* عزت ملت ایران را حفظ کنید. سرزده نروید در خانه فقرا عکس و فیلم بگیرد و به عنوان تبلیغات پخش کنید. ما می‌خواهیم معیشت و توانمندی ملت ایران را حفظ کنیم.

* سه راه تامین مالی برای ۱۵۰ هزار تومان است که گران کردن حامل‌های انرژی یا از هزینه‌های دولت کم کنیم، یا باید بگویند می‌رویم دست در بانک مرکزی می‌کنیم و پول‌ها را برداریم، در هر روش ۱۵۰ هزار تومان می‌دهند و یک میلیون تومان بر می‌دارند.

دفاعیه رئیسی

* آقای روحانی می‌گوید حقوق فقرا و بازنشستگان افزایش یافت. بله اما در شب انتخابات این کار را کردید. اگر نیاز بود در این ۴ سال توجه به زندگی فقرا را انجام می‌دادید، چرا نکردید؟

* طرح سلامت را اجرا کردید، طرح سلامت از طرح‌هایی بود که با نیت خوب آغاز شد اما الان با افزایش تعرفه‌ها با نیت اول یکی است؟ این نقدینگی که ۷۰۰ هزار میلیارد تومان می‌گویند یعنی در واقع دست کردن در جیب مردم. چرا به چند نفر ۵۰۰ هزار میلیارد وام دادند آن هم به آدم‌های بد حساب. ۱۰۰ هزار میلیارد می‌دادید به آقای نعمت زاده برای کشور خودش.

* بنده اعلام می‌کنم مناظره بگذارند من بعنوان نماینده قشر کارگر، زنان بی‌سرپرست و بسیاری که حرف دارند اما بلندگو ندارند، با آقای روحانی مناظره کنم.  من مانند آقایان روزنامه که تا حرفی زده شد تیتر کنند؛ خودم حرف خودم را می‌زنم.

* شما یارانه‌ها را گرفتید، قانونش هم مشخص است، شما به عنوان دولت پرخرج هستید امروز ۲۵۰ هزار میلیارد هزینه اضافه کردید. چطور است که دولت ۲۶۰ هزار میلیارد تومان باید هزینه داشته باشد؟ این از کجا می‌آید؟ یارانه را بدید مردم چرا شما تصرف می‌کنید؟

* می‌گوییم کسی که پول و نان ندارد دولت نسبت بهش مسئولیت دارد؟ اگر دارد که چرا نکردید؟ اگر ندارید پس نگویید در تبلیغاتتان. چه قدر لیست بزرگی از کارهایی هست که در دولت‌تان نکردید. چه کارها که باید می‌کردید و نکردید.

* آقای روحانی شما برای مردم عقل قائل شوید، مردم را عاقل بدانید، اهل فکر بدانید. مردم می‌دانند به که رای بدهند.

سوال چهارم

* هاشمی طبا پشت تریبون قرار گرفت، سوال: «برنامه دولت شما برای رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار در صنعت، کشاورزی و خدمات به ویژه برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی چیست؟»

پاسخ هاشمی طبا

* طبیعی است که عظمت ایران و استقلال ایران و آینده ایران باید براساس تولید و ایجاد امکانات مختلف فراهم شود.  همانطور که قبلاً هم عرض کردم زیربنای همه اینها حفظ ایران است. ایران، نفت، گاز، آب، خاک، جنگل، هوا و رودخانه خودش را در اختیار ما گذاشت و ما آن را تخریب کردیم.

* در اقتصاد مقاومتی چند بند مهم آمده است که یکی صادرات است، دوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی و اصلاح قانون بانکداری، سوم استفاده از نیروهای تلاشمندی که امروز در اصناف، کارفرمایان و کسانی که امروز به طور بالقوه و بالفعل کار می‌کنند.

* آنهایی که بالقوه کار می‌کنند باید گسترش دهیم و ممکن است جزء چهار درصدی ها هم باشند.

قالیباف درباره سخنان هاشمی طبا

* بحث تولید بحث مهمی است. در تولید نیازمند نیروی انسانی کارآمد، تکنولوژی مناسب و نیازمند سرمایه مناسب هستیم، امروز وقتی نگاه می‌کنیم در کشور در بخش‌های مختلف نیروی مناسب و آموزش دیده داریم.

* سرمایه‌داخلی ما اگر درست هدایت شوند، سرمایه خوبی هم داریم البته که باید از سرمایه خارجی هم استفاده کنیم و باید امنیت سرمایه داخلی را برقرار کنیم و بعد سرمایه خارجی جذب کنیم.

* هر روز بیکاری بیشتر می‌شود و کارخانه‌های ما چند ده هزار تعطیل شده و روند تعطیلی چه کوچک و چه بزرگ ادامه‌دار است. چگونه می‌توانیم یک میلیون شغل در سال ایجاد کنیم؟ آیا این‌ها ریشه در بحث ۴ درصدی‌ها ندارد که فقط افراد خاصی بیایند و استفاده کنند و بقیه استفاده نکنند.

میرسلیم درباره سخنان هاشمی‌طبا

* آقای هاشمی‌طبا جواب سئوال را نفرمودید ، لطفاً حداقل من را روشن کنید. ۷۰ درصد شبکه‌های صنعتی خوابیده‌اند. راه حلتان چی هست؟

* واردات بی‌رویه‌ای که ما داریم از چین نسبت به دولت قبل بیشتر است. تولید که همینطوری درست نمی‌شود. سرمایه‌گذاری‌هایی که الان راکد خوابیده فکری به حالش نمی‌کنند و بعد می‌گویند سرماه‌گذاری خارجی.

* تعاونی در این کشور خوابیده است، در حالیکه در قانون اساسی اول تعاونی، بعد بخش خصوصی و بعد دولتی است. دولت در اجرای قانون اصل ۴۴ مانده و هیچ کاری نکرده و فقط می‌گوید دولت قبل فلان کار را نکرد.

روحانی در نقد سخنان هاشمی طبا

* تولید نیازمند مواردی است که از جمله آن فناوری است. امروز در دولت یازدهم ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان به خوبی فعالیت می‌کنند. با موفقیت در توافقنامه هسته‌ای درآمد ما در سال جاری ۲۰ میلیارد اضافه می‌شود.

* تصمیم ما بر این است که از پول نفت، گاز و میعانات که اضافه می‌شود که فروشمان نسبت به گذشته ۲ برابر شده است، ۲۰ میلیارد با همکاری بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری بگذاریم.

* در کتاب برنامه دولت دوازهم گفتیم که از این ۲۰ میلیارد دلار که اضافه داریم ۱۵ میلیارد دلار برای توسعه و سرمایه‌گذاری خواهیم گذاشت و ۳ تا ۵ میلیارد دلار برای حمایت از فقرا خواهیم گذاشت.

جهانگیری درباره سخنان هاشمی‌طبا

* تولید جهت‌گیری اصلی است و خوشبختانه بخش خصوصی مدار تولید است. من فکر می‌کنم تمام تیم دولت گذشته امروز اینجا نشسته است. رشد منفی ۷ درصد را همان دولت گذشته برای اقتصاد درست کرد.

* آقای میرسلیم من تعجب می‌کنم از شما که همینطوری می‌گویید ۷۰ درصد کارخانه‌ها تعطیل است و این حرف بر چه مبنایی است؟ سال ۹۵ مبلغ ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب شدهاست.

* آقای قالیباف من هرچه گفتم نگفتم شما دروغ می‌گویید و گفتم به شما خلاف گزارش دادند و این گلایه من از شماست. من از هیچ رانتی استفاده نکرده‌ام.

رئیسی درباره سخنان میرسلیم

* ۲۵۰ هزار کارگاه تولیدی که تعطیل شده‌اند غیر از آن اعدادی که از کار بی‌کار شده‌اند این عدد و رقمی هست که وزرای همین دولت گفته‌اند.

* به مردم می‌گویم تا حالا شده وام صفر درصد بگیرید؟ برخی ۳۰۰ میلیارد وام صفر دردصد گرفتند یعنی بدون آنکه ریال بهره روی آن بیاید.  این پول‌ها در تولید استفاده نمی‌شود.

* وارد کردن میوه چه معنایی دارد؟ ما بهترین میوه‌ها را در کشور خودمان داریم. به جای این که از کف بازار، کف کشاورزی و کف روستا حرف بزنیم از بالادستی‌ها می‌گوییم.

دفاعیه هاشمی طبا

* بسیاری از صنایعی که خوابیده است دچار استهلاک تکنولوژی شده اند، تمام صحبت هایی که دوستان می کنند و شعار می دهند که یک میلیون شغل درست می کنیم من می گویم که در یک ماه یک میلیون شغل درست می گویم یک شخم می دهم دست مردم آیا این شغل است، شغل تکنولوژی می خواهد ، آموزش می خواهد و هزار چیز دیگر.

* شرکت های ایرانی دکل و مراکز استخراج سکوی گاز را در خلیج فارس دست می کنند ما در کشورهای دیگر می توانیم تولید ساختمان کنیم با مصالح داخلی، شرکت های ما باید بازار جهانی پیدا کنند، باید صادرکننده وجود داشته باشد.

سوال سوم

*روحانی پشت تریبون قرار گرفت، سوال: مهمترین مشکل نظام بانکی از نظر جنابعالی چیست و چه برنامه‌ای برای اعطای وام‌های هدفمند برای تولید، خدمات، مسکن، ازدواج و سایر موارد ضروری دارید.»

پاسخ روحانی

* یکی از ارکان بزرگ برای اقتصاد امروز و فردای ما بانک‌ها هستند. در بودجه عمرانی هم تصمیم ما بر این است که بودجه عمرانی را با همکاری و تقویت بانک‌ها بتوانیم افزایش دهیم و با همکاری هم بتوانیم طرح‌های عمرانی را انجام دهیم. بانک‌ها نیاز به اصلاح دارند.

* برخی از موسسه‌های اعتباری غیرمجاز در دولت قبل بوجود آمدند که کلی وقت ما را گرفت تا به نحوی پول مردم را برگردانیم. تلاش زیادی برای بانکی که برای همان دستگاه آقای رئیسی است انجام شد.

* سرمایه‌بان‌های دولتی را دو برابر کردیم. بانک‌ها را اولاً برای تولید نیاز داریم. در سالی که گذشت ۲۴ هزار واحد تولیدی از تسهیلات استفاده کردند. این تسهیلات باعث شد بنگاه‌های کوچک و متوسط امروز فعال شده‌اند. ما از طریق بانک‌ها سرمایه خارجی را جذب می‌کنیم.

* اگر بخواهیم در کشور وضع زندگی و معیشت مردم درست شود و فقر ریشه‌کن شود و اقتصاد ما ظهور کند یکی از راه‌هایش تقویت بانک‌هاست و گرفتن اعتبار از بانک‌های مختلف است. امروز با یک بانک خارجی به مبلغ ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری به توافق رسیدیم. برای تحول در زندگی مردم نیاز به افزایش صادرات داریم.

* دوستان مرتب می‌گویند که ما به مردم پول می‌دهیم برای شغل، یارانه و نمی‌گویند این پول را از کجا می‌آورید؟ از بانک مرکزی می‌گیرید؟ به معنای اینکه از این جیب مردم به آن جیب می‌گذارند؟ این یعنی تورم ۵۰-۷۰ درصد.

* چرا نمی‌گویید منابع این پول‌هایی که می‌خواهید بدهید از کجا هست؟ آیا مردم یارانه نقدی را بیشتر دوست دارند یا طرح تحول سلامت را؟ در دولت بعد برنامه‌مان این است که هر روستایی که سرمایه‌ای برای اشتغالش بیاورد ما بتوانیم ۲ برابر آن را به آن فرد بدهیم.

جهانگیری درباره سخنان روحانی

* نظام بانکی نقش اصلی در اقتصاد ایران دارد و اقتصاد ایران بانک محور است. یک مجموعه‌ای از افراد منابع بانکی را گرفتند و بر نگرداندند، بخشی از آنها سودجویانی بودند که مورد به مورد باید پیگیری شود.

* طرح تحول نظام بانکی تهیه شده و جز مهمترین طرح‌هایی است که در دست ما است. سال گذشته بحث تولید ، اقتصاد و عمل بود نظام بانکی موفق شد سهم بسیار بزرگی را بر عهده بگیرد و وام ازدواج از ۳ میلیون تومان را به ۱۰ میلیون تومان افزایش دهد.

* ۹۰۰۰ میلیارد تومان وام ازدواج پرداخته شده است.

رئیسی درباره سخنان روحانی

* در مصاحبه قبل اعلام کردم که یک بار برای همیشه یک مناظره‌ای را بین آقای روحانی و مسئولن دولت قبل برگزار کنند تا همه چیز تمام شود. نمی‌شود که هر چه بگوییم بگویند دولت قبل.

* آقای روحانی اشاره می‌کنند که در دولت بعد فلان کار را می‌کنیم، چرا در همین دولت این کار را نکردید؟ ۴ سال کشور را به ناحق و ناروا معطل گذاشتید. آینده را حواله ندهید. شما یکی از گلابی‌هایی که باید از برجام می‌چیدید سرمایه‌گذاری خارجی بود. سرمایه خارجی شما چقدر است؟

* سال ۹۵ کل سرمایه خارجی که جذب شده ۵۰۰ میلیون دلار بوده. آماری که ما داریم آن است که صادرات غیر نفتی ۱۰ درصد کاهش داشته است. آمارسازی که می‌کنید کار درستی نیست.

هاشمی‌طبا درباره سخنان روحانی

* بدون تردید مشکلات بانکی از دولت قبل و شاید‌ دولت‌های قبلی به ارث رسیده. اینکه نگوییم دولت قبل چه کاری را کرده مراجعه به تاریخی را معوق کردیم. نمی‌شود از یک مقطعی ببریم و بگوییم از این مقطع به بعد بهتر می‌شود.

* نظام بانکی ما یک اصلاحاتی کرده و اصولاً نظام بانکداری به اصطلاح اسلامی، یک نظام بانکداری اروپایی است. کسی نمی‌داند از مسئولین و کسی که وام را می‌گیرد چه عقودی را امضاء می‌کند.

* باید درست موضوع قرض دادن و وام دادن را مطرح کنیم وگرنه همینطور که الان بانک‌ها به موسسات سرمایه‌گذاری و بنگاه‌داری تبدیل شدند و ناچار هم هستند اینطور باشد.

قالیباف درباره سخنان روحانی

* حتماً بانک‌ها نقش جدی در بحث مربوط به تولید و کار و اشتغال دارند. ما معتقدیم دولت در اداره و نظارت بر بانک‌ها ناکارآمد بوده است. بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان وام داده شده است و شما ببینید به چه کسانی وام داده شده است. عمدتاً وام‌هایی است که به چند هزار نفر داده شده است.

* الان مردم می‌دانند برای گرفتن یک وام ساده چه باید کشید. آقای جهانگیری می‌گوید وام ازدواج را به ۱۰ میلیون تومان افزایش دادیم. دولت با وام ۱۰ میلیون تومانی مخالفت کرد و مجلس آن را تصویب کرد. شما این را هم به مردم ندادید.

* امنیت سپرده گذاران را شما رعایت نکردید. دولت قبلی که می‌گویید از نظر من و مردم شما هستید. ۴ سال بودید و بعد از این مدت هم دوباره وعده می‌دهید. درختی که در ۴ سال میوه ندهد بعد هم ثمر نمی‌دهد.

دفاعیه روحانی

* آقای رئیسی تا حالا چند بار گفتند که خوب است بین دولت فعلی و دولت گذشته مناظره شود، خب با خود آقای رئیسی مناظره شود چون همان افراد دولت قبل در ستاد ایشان هستند و برنامه‌ریزی می‌کنند. ما حاضریم با ایشان در حضور رسانه‌ها درباره تمام مسائل مناظره کنیم.

* ایشان می‌گویند آن وقت بوده و گذشته، خب شما مگر در قوه قضاییه نبودید؟ چطور رسیدگی نکردید ؟ چطور ۳.۶ میلیارد دلار پول مردم را آمریکایی‌ها برداشتند و بردند و شما کاری نکردید؟ شما که در بازرسی کل کشور بودید چه کار کردید؟

* در آن دولت که نفت به یک آدم فاسد داده شد چه کار کردید؟ مفاسد نفت هم از تأمین اجتماعی شروع کرد. ۳.۸ میلیارد پول مردم معلوم نیست کجاست. چطور در دولت قبل رسیدگی نشد؟ مگر قوه قضاییه سازمان بازرسی نداشته است؟

* سخنگوی قوه قضائیه الان فسادی می‌شود می‌آید و می‌گویید؛ این خیلی خوب است اماسخنگوی قوه قضاییه در دولت قبل کجا بود؟ اینکه دارو در خیابون نبود و مردم صف بسته بودند و سوزن جراحی نبود، شما مگر نبودید؟ چرا نیامدید اعلام کنید؟

* ما که در گندم خودکفا هستیم ما به آینده حواله می‌دهیم؟ ۲۱ میلیون تن مواد غذایی ما افزوده شده، ما به آینده حواله می‌دهیم؟ پول کشاورزان در این دولت ۱۷ برابر دولت قبل پرداخت شده است، ما به آینده حواله می‌دهیم؟

* نسبت به بانک‌ها که می‌گویید ۱۵.۱ درصد معوقات بوده ولی امروز ۱۰ درصد است نظارتی امروز که بر بانک‌ها می‌شود با دولت قبل قابل مقایسه است؟ آقای قالیباف می‌داند نظارت بانک مرکزی خیلی نسبت به قبل بهتر شده است.

* امروز ۹ هزار میلیارد تومان وام ازدواج به جوان‌ها دادیم. ۱۷ هزار میلیارد تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط پرداخت شده.

* نباید غیر اخلاقی حرف بزنیم، آقای قالیباف چرا کلام غیراخلاقی می‌گویید و در این ۴ سال علیه این دولت حرف می‌زنید؟ در روزنامه‌هایتان تمام تیترها علیه دولت بوده، دوستانتان سی‌دی و روزنامه علیه دولت پخش می‌کنند.  نیاز نیست بیشتر از این بگوییم؛ مردم در ۲۹ اردیبهش تصمیم خود را می‌گیرند.

سوال دوم

* میرسلیم پشت تریبون قرار گرفت، سوال: «برنامه شما برای توسعه صادرات، جلوگیری از خام فروشی و کاهش وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی چیست؟»

پاسخ میرسلیم

* برنامه‌های بسیار مهمی که در چارچوب اقتصاد مقاومتی تدوین شده این است که به نفت به عنوان یک ماده خامی که می‌تواند تولیدکننده مواد میانی و محصولات نهایی با ارزش باشد، توجه کنیم.

* خام فروشی نفت تحت‌الشعاع استفاده از نفت قرار می‌گیرد، با توجه به ارزش افزوده که کالاهای میانی و کالاهای اساسی دارد نسبت به خام فروشی، استفاده درست و بهینه از نفت ما را واردار نمی‌کند که استخراج غیرصیانتی داشته باشیم.

* دولت توانسته است از یک میلیون بشکه به ۲.۵ میلیون بشکه خام فروشی را برساند، که این مسئله برخلاف اقتصاد مقاومتی است. ما باید توجه کنیم که تسهیل صادرات به نحوی باشد که مانع تقویت صدور کالاهای تولیدی ما و گسترش آنها در کشورهای هدف ما به ویژه کشورهای همسایه شود. این نحوه صادرات به شکلی نیست که بتواند ما را تقویت کند.

* بنابراین باید صادرات مورد تشویق قرار گیرد و به گونه‌ای باشد که ما بتوانیم جبران برخی از مشکلاتی که باعث می‌شود تولید در کشور گران تمام شود را بگیریم، ما تولیدکنندگان را تشویق به تحقیقات می‌کنیم.

روحانی درباره سخنان میرسلیم

* صادرات مسئله بسیار مهمی است. با برجام بازار صادرات به روی کشور ما باز شد. پتروشیمی و میعانات ما توانستند صادر شود، من تعجب می‌کنم؛ صادرات نفت خام بر مبنای قانون مجلس و سیاست‌های کلی است که آقای میرسلیم می‌فرمایند.

* ما در غرب کارون امروز ۳۰۰ هزار بشکه در روز می‌توانیم نفت صادر کنیم که قبلاً حدود ۵۰-۶۰ هزار بشکه بود. ایشان می‌گویند غرب کارون نفت استخراج نکنیم تا عراقی‌ها ببرند.

* در دیپلماسی نفتی و اوپک توانستیم حق خودمان را پس بگیریم. بازاری که عربستان داشت از آن استفاده می‌کرد، همه کشورها نفت خود را کاهش دادند جز ایران که نفت خود را افزایش داد.

جهانگیری درباره سخنان میرسلیم

* میرسلیم اطلاعاتشان نسبت به مسائل کشور ناقص است، خام فروشی یک سیاست جدی اقتصاد مقاومتی است.

* من فرمانده اقتصاد مقاومتی هستم که خود رهبری با توافق با رییس جمهور من را منصوب کردند، فکر می‌کنم راجع به اقتصاد مقاومتی ما در خام فروشی خیلی خوب عمل کردیم.

* تقریباً در تمام زمینه‌ها تلاش کردیم که کالایی باشد که قابل صادرات باشد، در دو سال گذشته تراز مثبت صادرات کالای ما نسبت به واردات ما است.

* بنده به طور مرتب شورای عالی صادرات تشکیل می‌دهم، هم قیمت ارز مناسب نگه داشتیم و هم در بازارهای صادراتی متمرکز هستیم، خط اعتباری گذاشتیم برای کشورهایی که کالای ایران را می‌برند.

رئیسی درباره سخنان میرسلیم

* در مورد خام فروشی امروز اگر پالایشگاه‌هایی در استان‌های مختلف ایجاد خواهد شد هم جلوگیری از خام فروشی می‌شود و هم با ارزش افزوده نفت فروش می‌رود که متاسفانه اینطور نشده است، آنچه باید انجام می‌شد در این رابطه انجام نشد.

* دولت می‌خواهد مالیات بگیرد نسبت به کاسب‌ها، تولیدکنندگان نه به نسبت کسانی که فرار مالیاتی دارند. چرا نسبت به این قضیه برخورد نمی‌شود؟

* پرونده فساد در دولت به وفور تولید می‌شود. بعد می‌گویند قوه قضاییه برخورد می‌کند. قوه قضاییه کار خودش را باید بکند. در همه دولت‌ها و کشورها پیشگیری مقدم بر درمان است، ما معتقدیم عزم و اراده جدی برای جلوگیری از فساد نیست.

* کاسب‌ها و تولیدکنندگانی که زیر ۵۰ نفر دارند، منجر به تعطیلی کار مردم شده است، ۲۵۰ هزار واحد تولیدی تبدیل به واحد توزیعی شده است. باید یقه کسانی را که یک قران مالیات نمی‌دهند گرفت.

هاشمی طبا درباره سخنان میرسلیم

* خوشحالم که به مدت سه سال در مرکز توسعه صادرات بودم در آن وقت صادرات ۴۰۰ هزار دلاری به ۵ میلیارد دلار رسید، خوشحالم که امروز صادرات به حدود ۴۵ میلیارد دلار رسیده که بخشی از آن فراورده های مهندسی است.

* اگر بخواهیم صادرات را به معنی واقعی انجام دهیم با توجه به تاکیدات رهبری ما باید بهترین کالا را تولید کنیم، اگر تولید ما مطلوب نباشد موجب می شود که مصرف داخل بر بیرون بچربد.

* ایجاد پالایشگاه در نقاط مختلف کشور یک کار بیهوده است چون باید هم نفت را از جنوب کشور به استان ها برسانیم و بعد از آنجا محصولات را مجددا جنوب ببریم و صادر کنیم.

 قالیباف درباره سخنان میرسلیم

* مشکل صادرات حل نخواهد شد با وجود همین عملکرد و روحیه ۴ درصدی‌ها، نکاتی که آقای جهانگیری گفتند که دروغ آشکار است. گفتند ۲۲۰۰ میلیارد دزدی در املاک نجومی شده است و این باید ثابت شود و این حق برای من است.

* در املاکی که گفته شد بنده نامه به دادستان نوشتم و اعلام کردند که جرم و تخلف سازمان یافته نبود و چون فساد حقوق نجومی شما در آمده بود مشاور آقای روحانی جلسه گذاشت و در آن جلسه گفتند املاک نجومی را معادل‌سازی کنند تا این آبروریزی از بین برود. این است که من همیشه می‌گویم ۴ درصدی‌ها خیلی پر رو هستند و خیلی جو سازی می‌کنند.

* آقای جهانگیری بانک گردشگری برادر خودتان را جمع کنید. آقای جهانگیری شما از این دولت وقتی که وزیر بودید در ونک در منطقه ۳، ۳۸۵ متر زمین گرفتید به قیمت متری ۱۴۰ هزار تومان بعد ما املاک نجومی دادیم؟

* مجلس در قضیه املاک تحقیق و تفحص از شورای شهر را وارد ندانست چون سیاسی‌کاری کردید، نجومی‌بگیر و نجومی‌خور شما هستید.

دفاعیه میرسلیم

آقای جهانیگری و روحانی عرض می‌کنم که قرارمان بر این نبود که افزایش صادرات نفت خام داشته باشیم. سستی ما در سیاست خارجی که نخواستید با کشور عراق و قطر بر سر مخازن مشترک ما مذاکره کنید. این فرماندهی نیست، این سستی است.

* ما در واقع اصل صادراتمان بر می‌گردد به همین کاری که شما فرمودید یعنی مواد خام صادر کنیم. باید صادرات را گسترش دهیم. آیا از برجای که اینقدر سنگش را به سینه می‌زنید درست استفاده کردید ؟

* شما هیچ کاری نکردید که از همان چه که در برجام نوشته شده است به نفع صادرات خارجی استفاده کنیم. ما برنامه داریم و نیازی نیست که اینهمه ما نفتمان را استخراج و استفاده کنیم. نیازی نیست که اینهمه ما نفتمان را استخراج و استفاده کنیم.

* یک مدیریت جدی لازم است برای اینکه بتوانیم پایین دستی‌های پتروشیمی‌هایمان را گسترش دهیم. برخی از محصولات پتروشیمی ۱۰ ها برابر سود دارد نسبت به نفت، عقلمان کجا رفته؟ باید از قراردادهایی که استعماری است مثل IPC باید جلوگیری شود.

سوال اول

* جهانگیری پشت تریبون قرار گرفت، سوال: «برنامه شما برای مقابله موثر با قاچاق کالا و کاهش و مدیریت واردات در راستای اقتصاد مقاومتی چیست؟»

پاسخ جهانگیری:

* تولید داخلی به صورت جدی از ۲-۳ جهت آسیب می‌بیند که یکی از مهم‌ترینش قاچاق کالاست، قاچاق کالا توسط کسانی انجام می‌گیرد که می‌خواهند به تولید کشور آسیب بزنند و از رانت‌ها استفاده کنند.

* متاسفانه در گذشته قاچاق کالا به شدت افزایش پیدا کرد بطوری‌که ما وقتی دولت تحویل گرفتیم میزان قاچاق کالا طبق برآوردها حدود ۲۵ میلیارد دلار بود، خوشبختانه در طی این ۳ سال گذشته قاچاق در مقطع فعلی به حدود ۱۲ میلیارد دلار کاهش یافته است، به هیچ وجه مزاحم کوله‌بر ها نخواهیم شد. آنها طبق مقررات کار خود را خواهند کرد.

* آنچه مهم است این است که در یک مقطعی از تاریخ مسائل کشور رفت به سمت شعار دادن. به جای اینکه به حل اساسی مسائل کشور پرداخته شود، با شعار پرداخته شد، قاچاق، فساد، اقتصاد به سمت فروپاشی رفت، سیاست خارجی به سمت فروپاشی رفت.

* مردم باید دقت کنند که چقدر حرف‌هایی که کاندیداها برای حل مسائل کشور می‌زنند حرف‌های واقعی است و چقدر شعار فریبنده است، کاندیداها باید برنامه اعلام کنند. آقای رئیسی یک ماه قبل از انتخابات گفتند می‌خواهم در خدمت امام رضا باشم ولی بعد برنامه‌ای اینجا ارائه کردند و گفتند ۶ ماه روی این برنامه کار شده است

* آقایان از گفتن سابقه خود نترسند. بگویند در نیروی انتظامی و قوه قضاییه بودیم و این کارها را برای مبارزه با قاچاق انجام دادیم، بیشترین کسی که در مقامات قوه قضاییه حضور داشتند آقای رئیسی هستند. اگر ضعفی وجود دارد آقای رئیسی باید پاسخگو باشند.

 رئیسی درباره سخنان جهانگیری:

* پشتوانه برنامه ما کارهایی است که در دانشگاه‌های مختلف کشور انجام شده است، از روزی که وارد عرصه انتخابات شدم از نظرات، دیدگاه‌ها و کارشناسی‌های نه چند ماهه بلکه مدت کثیری که دانشگاه‌ها انجام دادند، استفاده شده است.

* مسئله حضور من در ارتباط با قاچاق کالا و قوه قضاییه؛ قاچاق کالا کجا تولید می‌شود؟ امروز ۱۸ میلیارد که آقای جهانگیری می‌گویند ۱۲ میلیارد دلار قاچاق، از کجاست؟ نکته مهم این است که آیا می‌توانیم از وقوع قاچاق پیشگیری کنیم؟ بله اما کدام دولت؟ دولتی که در بخش‌های خصوصی حضور نداشته باشند.

* ما مدعی هستیم که قاچاق کالا را چرا آقایان دولتی با آن برخورد نمیکنند؟ می‌شود ۱۰ میلیارد دلار قاچاق کالا را کاهش داد. کاملاً این کار امکان‌پذیر است.

 هاشمی طبا درباره  سخنان جهانگیری

* برای کشور ما جای تاسف است که این میزان کالای قاچاق وارد کشور می شود، روزنامه های ما اعلام کرده اند که از ۱۱۴ اسکله رسمی قاچاق وارد کشور می‌شود. اظهار بر این است که مناطق آزاد حداکثر رقمی ۴۵۰ میلیون دلار کالای رسمی وارد کشور می‌شود

قالیباف درباره سخنان جهانگیری

* آقای جهانگیری، ما اگر بحث ۴ درصدی را می‌گوییم به همین دلیل است که چرا با قاچاق کالا مبارزه نمی‌شود که اولین شرط آن پیشگیری است.

* وقتی که در یک دولتی برخی از اعضای دولتی که اقتصاد دستشان است و حقوق کارگری ۸۰۰ هزار تومان هست ولی وزرای آنجا پایه‌گذار حقوق‌های نجومی‌می‌شوند مثل خود شما که در دوره وزارتتان پاداش‌های چند میلیاردی هم تصویب می‌کنید برای خودتان و هم به همکارانتان می‌دهید.

* شما وقتی که دیدید در هفته گذشته وزیری که کار فرهنگ دارد واردات غیرقانونی انجام می‌دهد بعد شما می‌توانید پیشگیری از قاچاق کنید؟

* آقای روحانی و آقای جهانگیری شما امروز نمی‌توانید امنیت سپرده‌گذاران مستضعف را در موسساتی مثل کاسپین، میزان و المیزان و ... برقرار کنید، شما همین مشکلات را نمی‌توانید حل کنید، وقتی در مسکن مهر مشکل دارید چون وزرای شما مشغول کار خودشان هستند.

* وقتی شما کسی را می‌گذارید و می‌رود رقم ۴۰۰ میلیارد تومان را بدون هیچ حسابی جابجا می‌کند و رئیس بانک تعیین می‌کند چگونه می‌توانید نظارت کنید.

میرسلیم در پاسخ به جهانگیری

* شما که اعتراض می کنید به آقای رئیسی که برنامه ندارد، خودتان محل سوال هستید، اول خودتان برنامه اعلام کنید، اما موضوع ۱۲ میلیارد دلار قاچاق موضوع سبکی نیست که ازش به سادگی می گذرید. بفرمایید چه خسارتی ایجاد می کند، چه بلایی سرجوانان ما می آورد. اول این را روشن بفرمایید

* اوایل سال جاری چطور می شود ناگهان گمرک شما متوجه می شوند که وسایلی وجود دارد که می توانند جلوی قاچاق را بگیرند؟ ۴سال آزگار قاچاق، تولید را بیچاره کرده. شما چه برنامه ای دارید؟

* برای ردگیری مالی، چه راه حلی ارائه می دهید؟ چقدر اعتماد دارید به درستی این ۱۲ میلیارد دلار و به قول آقای رئیسی مطمئنید که ۱۸ میلیارد دلار نیست؟

آقای جهانگیری جنابعالی که اعتراض میکنید که آقای رئیسی برنامه ندارد، شما خودتان برنامه دارید؟ برنامه ندارید. شما خودتان برنامه‌ای رو کنید بعد به رئیسی ایراد بگیرید.

روحانی در پاسخ جهانگیری

* در مسئله قاچاق و مفاسد اولین توجه ما باید به سمت ریشه ها باشد که چرا قاچاق به وجود می آید، ما اگر بتوانیم تولید داخلی را کیفیتش را بالا ببریم و با قیمت ارزان تولید کنیم دیگر قاچاقی نخواهد بود.

* باید در کشور رقابت آزاد ایجاد کنیم به بخش خصوصی فرصت دهیم، قاچاق در دنیا یعنی یا اسلحه یا مواد مخدر یا انسان، دیگر قاچاق کالا به این شکل در دنیا وجود ندارد.

* با رقابت آزاد است که ما می توانیم جلو قاچاق را بگیریم، اگر استان های مرزی ما صادرکننده شوند، دیگر سراغ قاچاق و واردات نمی روند.

* ما باید دولت الکترونیک درست کنیم تا جلو فساد گرفته شود، ما باید شفاف سازی کنیم و به رسانه ها اجازه دهیم که حرف بززند و اگر رسانه ای گفت چرا املاک نجومی به وجود آمده جلو آن را نگیریم.

دفاعیه جهانگیری

 * جناب آقای رئیسی باید برنامه و سابقه خود را هماهنگ کنند، زیرا قوه قضائیه در مدت تصدی گری شما قاچاق چند برابر شده.

* جناب آقای قالیباف؛ اگر بتوانید شما سند بیارید که من چند صد میلیون قاجچاق گرفتم مابقی حرف های شما را قبول می کنم، آقای قالیباف عادت کرده است به گفتن حرف خلاف در این دوره و یک جا اتهاماتش ثابت نشده است،  اینکه ما توانستیم در سه سال قاچاق را به نصف برسانیم باید خجالت بکشید نه اینکه طلبکار باشید

* آقای قالیباف املاک مردم را چه کردید؟ دولت اختیار کامل به مجلس و دیوان محاسبات داد تا مقابل حقوق های نجومی بایستند، دادستان گفته است که به ۵۹ تخلف در شهرداری رسیده است و مجلس می‌خواست تحقیق و تفحص کند را با لابی جلوگیری کردید، چرا کسی که املاک نجومی را افشا کرد را سه ماه بازدشت کردید؟!

* آقایان می خواهند روحیه نظامی گری را در سطح کشور توسعه دهند، آقای قالیباف شما بیشترین تخلف را در بانک ها انجام دادید. شما این بانک ها را به وجود آوردید. شما می‌دانید در بانک قوامین چه می‌گذرد؟ آقای قالیباف شما در بانک شهر چه می گذرد؟! بانک سرمایه به چه قیمت و به چه کسی واگذار کردید؟ بانک سرمایه را به کسی که مفسد اقتصادی بود واگذار کردید.

* آقای قالیباف شما شدید طرفدار ۹۶ درصد و من شدم طرفدار ۴ درصد؟! من این خط‌کشی‌ها را قبول ندارم. برای مصالح نظام خیلی چیزها را نمی‌گویم.

* وقتی که مردم ایران در سال ۹۱ در تحریم‌ها گیر کرده بودند شما در برج میلاد بستنی ۴۰۰ هزار تومانی برای چه کسانی سرو می‌کردید؟ که اگر رهبر انقلاب جلویش را نمی‌گرفتند ادامه می‌دادید.

قالیباف: آقای جهانگیری امیدوارم پای حرف خودتان بایستید و حرفتان را پس نگیرید.

مناظره سوم آغاز شد

* سومين مناظره زنده نامزدهاي رياست جمهوري با تلاوت آياتي چند از قرآن مجيد از شبكه ١ سيما آغاز شد، علاوه بر شبکه یک سیما که مسؤولیت پخش زنده مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری را بر عهده دارد، شبکه‌ جهانی جام جم، شبکه بین‌المللی خبر و همین طور رادیو ایران این برنامه انتخاباتی را به صورت زنده به روی آنتن خواهند برد.

* قرعه کشی صندلی کاندیداها انجام شد:

صندلی شماره ۱: سید مصطفی هاشمی طبا

صندلی شماره ۲: محمد باقر قالیباف

صندلی شماره ۳: سید مصطفی میرسلیم

صندلی شماره ۴: حسن روحانی

صندلی شماره ۵: اسحاق جهانگیری

صندلی شماره ۶: سید ابراهیم رئیسی

* ۱۵:۵۳/ حسن روحانی به عنوان آخرین کاندیدای ریاست جمهوری وارد سازمان صدا و سیما شد و سخنان زیر را مطرح کرد:

* این مناظره آخرین مناظره است به خاطر اینکه مسائل اقتصادی است انتظار مردم این است که کاندیداها به مسائل اقتصادی به سابق خودشان اشاره کنند قبلا چه کار می‌کردند چه ارتباطی به مسائل اقتصادی داشتند چطور می‌خواهند مسائل اقتصادی را متحول کنند هر قولی که می‌خواهند بدهند منبع آن را هم اعلام کنند. اگر همه این مسائل به صورت شفاف و روشن برای مردم بیان شود حتما این مناظره، مناظره مفیدی خواهد بود.

* ۱۵:۳۷/ سید ابراهیم رئیسی به عنوان پنجمین کاندیدای ریاست جمهوری وارد صدا و سیما شد و جزئیات سخنان وی در جمع خبرنگاران به شرح زیر است:

*  همه مناظره‌ها مهم هستند،  اما با توجه به اینکه مناظره امروز درباره بحث اقتصادی است، مردم ایران به دنبال این هستند که بدانند دولت در ۴ سال گذشته چه اقدامی انجام داده و کاندیداها نیز در این حوزه چه برنامه‌هایی دارند.

*  امروز کارخانجاتی داریم که تعطیل شده‌اند و حوزه اقتصاد با بحث فقر و محرومان و کارگران و اقشار مختلف که در حوزه تولید فعال بوده‌اند و تولیدشان تعطیل شده، ارتباط دارد.

* ۱۵:۲۶/ محمدباقر قالیباف به عنوان چهارمین کاندیدا وارد صدا و سیما شد و مطرح کرد:

*  در جلسه دوم من پیشنهادی داشتم و هزینه آن را هم در همین هفته پرداختم. پیشنهادم این بود که نامزدها دارایی خودشان را به اطلاع مردم برسانند، اما برخی اعضای کابینه به آن واکنش نشان دادند، خطاب من البته به نامزدها بود، هر طرح اقتصادی منافع ۴ درصدی‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد و به همین دلیل با هر تصمیمی که به نفع تولیدکنندگان گرفته شود، آنها نگران می‌شوند.

* امروز موضوع بحث ما اقتصادی است و مهمترین چالش کشور است، امیدوارم کسی به حاشیه نرود و به این موضوع بپردازند.

* ۱۵:۱۸/ سید مصطفی میرسلیم به عنوان سومین کاندیدای ریاست جمهوری وارد سازمان صدا و سیما، جزئیات سخنان وی در بدو ورود به شرح زیر است:

* گرفتاری امروز ما مسئله اشتغال است، به خصوص اشتغال جوانان و به نظر می‌رسد از نظر کلی این مناظره از مناظره‌های قبلی بهتر است.

* ۱۵:۰۹/ سید مصطفی هاشمی طبا به عنوان دومین کاندیدا وارد سازمان صدا و سیما شد و سخنان زیر را مطرح کرد:

*  هر سه مناظره مهم است،  اما مناظره سوم حکم فینال را دارد، مطالبی که بنده تاکنون مطرح کرده‌ام تماماً در جهت استقلال کشور بوده است.

* همواره در صحبت‌های خود به دنبال عزت و سربلندی کشور بوده‌ام،  به موازات حفظ استقلال و سربلندی کشور، باید در چارچوب اقتصاد مقاومتی به دنبال حل مشکلات کشور بود.

*۱۴:۵۵/ اسحاق جهانگیری به‌عنوان اولین کاندیدای ریاست جمهوری وارد سازمان صدا و سیما و معاونت سیما شد و سخنان زیر را مطرح کرد:

*  مناظره‌ها طوری طراحی شده تا بیشتر از اینکه دوستان برنامه‌ها و عملکردشان بگویند بیشتر مسابقه‌ای در گفتن و وعده‌ها است. از کاندیداها هنوز برنامه ویژ‌ه‌ای ندیدم و امیدوارم در این مناظره به بخشی از برنامه مورد نظر اشاره شود.

* مردم توجه دارند که برنامه، شعار نیست و راه رسیدن به هدف باید مشخص شود. منایع باید مشخص شود هر حرفی که گفته می‌شود تیم کارشناسی و هدف آن مشخص شود و الان به این بخش توجه نشده و امیدوارم در این مناظره سوم که اقتصادی است، دوستان شفاف برنامه‌های‌شان را بگویند و شعارها را در سخنرانی‌هایشان بگویند.

**جزئیات کامل دومین مناظره ریاست جمهوری / بخوانید/کلیک کنید

**جزئیات کامل نخستین مناظره ریاست جمهوری / بخوانید/کلیک کنید

خبر روز را با جامعه خبر دنبال کنید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف