معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار گفت

ایجاد شغل در بخش غیر رسمی بوده است

   شناسه خبر:001058
ایجاد شغل در بخش غیر رسمی بوده است اقتصاد , اقتصاد ایران
عاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با اشاره به اینکه به ازار هر دو شغل یک شغل موجود از بین می رود گفت:بخش قابل توجهی از اشتغال ایجاد شده، در بخش غیررسمی اقتصاد بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه خبر، عیسی منصوری درباره شرایط بازار کار گفت: با ایجاد هر دو شغل یک شغل موجود نابود می‌شود. این موضوع امری بدیهی است و در تمام دنیا بهترین حالت در بیکاری حدود 3 درصد بوده است، چرا که عده ای شغل خود را رها و به دنبال مشاغل دیگری می‌روند و در این فاصله جز بیکاران محسوب می‌شوند.

 وی ادامه داد: با ایجاد هر دو شغل یک شغل نابود می‌شود و این موضوع امری بدیهی است و در تمام دنیا مشاهده می‌کنیم که سه درصد نرخ بیکاری وجود دارد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: اینکه همیشه در بازار کار ریزش داشته باشیم و رویش هم اتفاق بیفتد، امری بدیهی است، ولی در دوره رکود همزمان با تلاش برای ایجاد فرصت های شغلی جدید ما نگران ریزش مشاغل موجود هم هستیم.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته در بخش صنعت کارخانه ای و واحدهای بالای 10 نفر کشور ریزش نیروی کار داشتیم، گفت: این موضوع متعلق به دوران رکود است و از این رو می طلبد که ما نگران ریزش نیروی کار باشیم و برای تثبیت فرصت های موجود اقدام می کنیم.

منصوری درباره اختلاف نظرها و برداشت های مختلفی که از گزارش های بیکاری مرکز آمار ایران صورت می گیرد، ادامه داد: علم آمار، علم قابل اتکاء و استنادی است، بنابراین آنچه که مرکز آمار ایران کار می کند یک کار علمی و درست است.

معاون وزیر کار درباره مناقشه ها و انتقادهای فراوانی که پیرامون عملکرد اشتغالی دولت ها صورت می گیرد، اظهار داشت: اطلاعات مرکز آمار ایران درباره وضعیت بازار کار در هر دوره یکسری داده است. پس بر اساس داده صرف نمی توان تصمیم گیری کرد و این داده ها باید پردازش شوند.

این مقام مسئول در وزارت کار در هر حال چاره ای نداریم جز اینکه از این داده ها استفاده کنیم، اما موضوعی که باعث انتقادها می شود، محاسبات کلاسیک و ابتدایی مسئله است. به عنوان مثال یک محاسبه ای در دنیا بر اساس قانون اوکان وجود دارد که می گوید اگر یک درصد رشد اقتصادی اتفاق بیفتد در ایران باید 100 هزار اشتغال جدید هم ایجاد شود.

به گفته وی، مطرح می شود که بر اساس این استاندارد ایران در سال گذشته رشد اقتصادی چندانی نداشته بنابراین سوال می شود چگونه اشتغال‌زایی محقق شده است؟ واقعیت این است که جنبه های دیگری نیز وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

منصوری افزود: سال گذشته ما گذار از اشتغال غیررسمی به رسمی را تجربه کردیم که کسی به آن توجهی نمی کند. چطور ما در بخش صنعت، ریزش نیروی کار داشتیم و رشد صنعت منفی بوده؛ بنابراین سوال می شود چگونه اشتغال زایی داشته ایم؟ باید گفت بخش قابل توجهی از اشتغال ایجاد شده، در بخش غیررسمی اقتصاد بوده است.پ

تسنیم

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف