×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۷ دی - ۱۳۹۷  
false
true
مطبوعات صاحب صنف می شوند؟

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر، محمد علی وکیلی در رابطه با طرح ها و لوایح مهم کمیسیون فرهنگی اظهار کرد: طرح اساسنامه سازمان صدا و سیما از طرف کمیسیون نهایی شده است و در دستور کار صحن قرار دارد. طرح اداره‌ی وزارت میراث فرهنگی هم که اشکالاتی از طرف شورای نگهبان به آن گرفته شده است در دستور است. طرح نظام جامع صنفی مطبوعات هم از دیگر طرح های مهمی است که من خودم آن را دادم و در نوبت کمیسیون قرار دارد. اما ما منتظر بودیم که به عنوان لایحه توسط دولت ارایه شود اما دولت تعلل کرد و ما مجبور شدیم خودمان این طرح را ارایه دهیم که در حال حاضر در دستور کمیسیون است.

او با بیان اینکه لایحه‌ی اصلاح قانون مطبوعات به زودی از طرف دولت ارایه می شود گفت: لایحه اصلاح قانون مطبوعات را هم دولت جمع بندی کرده است اما هنوز به کمیسیون نرسیده است و طبیعتا اول باید اعلام وصول شود و بعد به کمیسیون بیاید.

مطبوعات در یک شرایط کاملا بحرانی هستند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس وضعیت مطبوعات را نامطلوب عنوان کرد و ادامه داد: وضعیت مطبوعات تابع وضعیت اقتصادی کشور است. وضعیت اقتصادی کشور هم که بهم ریخته است و معیشت مردم دچار اختلالات مهمی شده است و حوزه مطبوعات هم مثل بقیه حوزه های اقتصادی است و در نتیجه‌ی گرانی سرسام آور و نایابی کاغذ به این وضع دچار شده است. از سوی دیگر درآمد مطبوعات از مسیر اگهی ها، کاهش وحشتناکی پیدا کرده است، نسخه فروشی مطبوعات کاهش داشته، هزینه های مطبوعات، چاپ و دستمزدها افزایش و در مقابل آن، درآمدها هم کاهش داشته است. بنابراین مطبوعات در یک شرایط کاملا بحرانی هستند.

فقط ۲۰ درصد یارانه‌ی مصوب شده به مطبوعات تخصیص پیدا کرده است

وکیلی با بیان اینکه تخصیص یارانه‌ی مطبوعات نامنظم بوده و بر اساس مصوبه صورت نمی‌گیرد خاطرنشان کرد: تخصیص یارانه‌ی مطبوعات، کمتر از مصوبه است. تا الان که من صحبت می‌کنم ۸ ماه از سال گذشته است ولی فقط ۲۰ درصد یارانه‌ی مصوب شده به مطبوعات تخصیص پیدا کرده است. لذا این نشان می‌دهد که وضعیت مطبوعات بسیار بحرانی است ولی به هر حال امید داریم که روزی مطبوعات از این نقطه بحرانی عبور کنند و ما در حال پیگیری هستیم و تلاش می‌کنیم که سازمان نظام صنفی مطبوعات هر چه سریع تر شکل بگیرد که بخشی از مشکلات اهالی رسانه درقالب آن سازمان تامین و تضمین شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false