مجیدی: هفت میلیارد وثیقه گذاشتم - جامعه خبر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۰  
true
true
مجیدی: هفت میلیارد وثیقه گذاشتم

پایگاه خبری جامعه خبر| سید هادی کسایی زاده: مهدی مجیدی را می توان پدرخوانده فرمانداری شهرستان ری نامید. فردی خاکستری با گرایش اصلاح طلبانه که با فرمانداران زیادی در دولت سید محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد و حسن روحانی دست و پنجه نرم کرده است. از تصدی ریاست امور اجتماعی و معاونت امورمالی در بخشداری مرکزی ری، تا بخشداری کهریزک و معاونت سیاسی فرمانداری ری را در کارنامه خود دارد. حتی تلاش شد تا او فرماندار ری شود اما موفق نبود. مجیدی در سال ۹۹ تیتر یک رسانه ها شد چراکه به اتهام فساد احضار و تحت بازجویی قرارگرفت و با قراروثیقه آزاد شد. پس از این حاشیه ها مجیدی از معاونت فرمانداری برکنار و پس از مدتی خبر انتصاب او در بخش کارشناسان اداره مدیریت بحران استان تهران رسانه ای شد. قرارمصاحبه من با مهدی مجیدی در پیتزا فروشی در خیابان قم واقع در میدان فرمانداری بود. هرچند هر دو زیاد تمایلی به میل پیتزا نداشتیم اما برای پاسخ به برخی سوالات لازم بود تا با او گفتگوی مطبوعاتی داشته باشم.

*کسایی زاده: ممنونم که به درخواست یک روزنامه نگار احترام گذاشتید و حاضر به گفتگو شدید. جناب آقای مجیدی گفته می شود که در زمان تصدی شما در بخشداری کهریزک کار خاصی انجام نشد و بیشتر مرادات سیاسی شکل می گرفت. چرا؟
-مجیدی: من حدود ۱۸ ماه بخشدار بودم. در بخش کهریزک فعالیت اقتصادی در سه حوزه تقسیم می شود. خدمات، کشاورزی و صنایع. آن زمان بیشترین توسعه در صنایع اتفاق افتاد. در بخش کشاورزی کاملا ضعیف بود زیرا مشکل آب وجود دارد و کانالهای یک ودو را که باید اداره آب منطقه ای ایجاد می کرد، به علت نداشتن اعتبار(حدود ۵میلیاردتومان) انجام نداد و کانالهای ۳ و۴ را هم خود کشاورزان ایجاد کردند. همچنین این بخش از نظر تملک دارایی‌ها از زمان دولت احمدی نژاد به امروز اعتباری دریافت نکرد. از نظر فرهنگی هم توسعه ای ایجاد نشد زیرا در سال ۹۷ در نشست مشترک کمیته برنامه ریزی و بخشداری قرار شد که دو مرکز فرهنگی زیر نظر ارشاد در کهریزک ایجاد شود. زمین های مورد نظر فراهم شد. یک قطعه در نزدیکی مسکن مهر آفتاب در نظر گرفته شد اما از سوی بنیاد مسکن موانع اداری پیدا کرد.

*کسایی زاده: الان که عملا شما اعتراف کردید کاری انجام ندادید! خب من هم همین را گفتم. چکار انجام دادید؟
-مجیدی: یک جاده به سمت روستای توزقوز آباد ایجاد کردیم و سیستم حمل و نقل و اتوبوسرانی راه اندازی کردیم. مرکزکارآفرینی و ورزشی در برخی روستا ها ایجاد شد. همچنین طرح های اولیه جاده چله دوان را هم شروع کردیم.

*کسایی زاده: جناب مجیدی، مشکل کهریزک جدای از زباله، سالمندان، اتباع، گورستان و غیره بحث فرهنگی هم است. یعنی هیچ کار فرهنگی شاخص شکل نگرفته است!
-مجیدی: توجه به بعد اجتماعی و فرهنگی یکی از کارهایی بود که باید در کهریزک توسط واحدهای صنعتی عظیم شاغل در آنجا ارائه شود اما نمی‌شود. به طور مثال واحدهایی مثل پالایشگاه، روغن بهران، پسماند، ادارات مختلف، بهشت زهرا(س)، شهرک‌های صنعتی و … باید در مقابل خدمات وسیعی که از منطقه دریافت می کنند فعالیتهایی در حوزه اجتماعی انجام دهند. در زمان تصدی من روغن بهران را مکلف به احداث یک پارک و حمایت از یک تیم بسکتبال دختران کردیم.

*کسایی زاده: پاسخ شما قانع کننده نبود. بگذریم. موضوعی که شخصا خودم پیگیری کردم در مورد تولد مافیای پلاستیک در اطراف محل بازیافت آراد کوه است که روستاهایی مانند مجیدآباد و قمصر را درگیر کرده است. شما ۱۸ ماه بخشدار زباله ها بودید. آیا ندیدید؟
-مجیدی: شکل گیری مافیای پلاستیک، اتفاقی نیست که یک شبه ایجاد شده باشد. اول اینکه خانواده‌هایی مثل هژبری و ترکاشوند در این حوزه نفوذ کردند و اجازه فعالیت نمی دهند. بهعلاوه پلاستیک هم مانند هر صنف دیگری اتحادیه و متولی دارد که باید واحدها و مراکز مربوطه را کنترل کند. همچنین شهرداری در حفاظت از حریم ها و حوزه استحفاظی مقید است و وقتی بی توجهی می کند در زمان درست از خلافها جلوگیری نمی کند و این مراکز خطرناک توسعه پیدا می کنند. در کنار همه این ها دست سازمان محیط زیست باز نیست و آن قدرت اجرایی و ادوات لازم برای مقابله با این گونه معضلات را ندارد و پشتیبانی از مراجع بالا هم نمی شود. اما مدیران اول باید یک جای مناسب با کارشناسی محیط زیست برای این امور اختصاص دهند اما درزمان بخشداران مختلف ازموسوی، توکلی، مجیدی و در حال حاضر بابایی و ….. هیچکاری در مورد مافیای پلاستیک و آرادکوه و … انجام نشد و همه حتی متصدیان اصلی مانند محیط زیست چشم پوشی کردند.

*کسایی زاده: در آستانه انتخابات هستیم و شما هم تجربه زیادی در مدیریت ستادها دارید. آیا قبول دارید برخی بنگاههای ملکی‌ در کهریزک تبدیل به مافیای خریدو فروش رأی شده اند؟
-مجیدی: بله قبول دارم. البته در زمان من انتخابات نداشتیم و بخشدار پیش از من که آقای توکلی بودند انتخابات شورا را برگزار کردند. در زمان انتخابات من پیشنهاد دادم که اقدام به برگزاری پیش انتخابات کنیم و براساس مطابقت پیش شماره های کد پستی رأی‌گیری انجام شود.

*کسایی زاده: آیا در انتخابات دهیاران کهریزک دخالتی داشتید؟
-مجیدی: دهیاران توسط بخشدار انتخاب نمی شود. البته نظارت برکارشان داریم و همکاری جزو وظایف دوطرف است.

*کسایی زاده: در دوره آقای بابایی کار بزرگی جمع آوری دام های سرگردان و غیرمجاز اجرا شد و دامها به سوی مجموعه آریان تیس هدایت شدند. چرا شما اجرا نکردید؟
-مجیدی: در مورد دامداری های غیرمجاز باید بگویم که فعالیت مجموعه «آریان‌تیس» در بخش کهریزک اصلا برای این منظور نبود. بلکه یک واحد صنعتی است نه دامداری. دودهه قبل یک مجموعه به نام «سامان دام» توسط بخش خصوصی برای عرضه دام زنده در دوتویه کهریزک احداث شد که ۶۴ واحد دارد و خالی مانده است و باید آن احیا می شود.

*بیشتر بخوانید

سایر مصاحبه های سید هادی کسایی زاده را اینجا بخوانید

گفتگو با فرماندار ری: انقلاب بیمارستانی در شهرری| قلعه گبری موزه می شود

گفتگو با دادستان شهرستان ری: دادستان ری:«صمت» مقاومت کرد| ۴۳ متهم در پرونده فساد دهیاران

گفتگو با رئیس اتاق اصناف شهرستان ری:فعالیت۱۶۰۰۰صنف زیرزمینی در شهرستان «ری»

گفتگو با رئیس شورای بخش کهریزک: کلهر: پیشنهاد شهرداری کهریزک را می پذیرم!

گفتگو با شهردار سابق باقرشهر: شهردار سابق باقرشهر: باج به «دالتون» ها ندادم!

جعبه سیاه کهریزک| او پدر شهرداری و مترو کهریزک است!

گفتگو با معاون برکنار شده فرمانداری ری: مجیدی: هفت میلیارد وثیقه گذاشتم

گفتگو ببا بخشدار کهریزک: بابایی: بخشدار ضدفساد هستم|اتهام: رسانه ای بودن!

فروغی: شورای شهر کهریزک شورای شهرداری است

*کسایی زاده: شما بخشدار مرکزی ری هم بودید و روستای قلعه علیمون محروم ترین روستای بخش شما بود. همچنان هم محروم است. چرا؟ چه کردید؟
-مجیدی: مشکل روستای «قلعه علیمون» را در شورای تامین و خدمت دادستان مطرح کردیم که شهرداری اجازه ساخت و ساز در روستا و در حریم خود را به مردم نمی دهد و آستان سیدالکریم(ع) هم ورود نمی کند درحالی که خطرریزش در مورد بعضی از خانه ها جدی است. بنابراین شروع به نامه نگاری با بنیاد مسکن کردیم که برای بهبود وضع روستا با هزینه بخشداری طرح هادی آن را تهیه کنند. اما اینکه آیا انجام شد یا نه اطلاع ندارم چون همان زمان من از بخشداری به سازمان مدیریت بحران منتقل شدم. با این حال در حالی که شهرداری از واحدهای صنعتی آن منطقه دریافت می کند اما در حوزه مسئولیت اجتماعی هیچ خدماتی به مردم منطقه ارائه نمی کند.

*کسایی زاده: شما پس از ماجرای پرونده قضایی که رخ داد و از معاونت سیاسی فرمانداری ری برکنار شدید چرا به سازمان مدیریت بحران منتقل شدید؟
-مجیدی: تا بازنشستگی من زمان زیادی نمانده است و چون منزلم تهران است برایم خیلی راحت‌تر است که درهمان نزدیکی مشغول کار باشم. بعضی گفتند که من دنبال استعفا بودم اما این دروغ است. حتی می توانستم بازنشسته شوم اما ترجیح دادم در ارگانی دور ازمنطقه ری خدمت کنم.

*کسایی زاده: شما متهم به فساد شدید. دفاعی در مطبوعات از خود ندارید؟
-مجیدی: هنوز هیچ یک از اتهامات، اثبات نشده و حکمی داده نشده که من را گناهکار فرض کردند. پرونده در مرحله بازپرسی و بررسی است و هیچ خطایی از جانب من اتفاق نیفتاده است. در کمیسیون تحریم برای قیمت گذاری روی یک ملک در خاوران سه نفر حضور داشتیم و من به نمایندگی از استانداری و یک نماینده از جهاد و یک نماینده از امور اقتصادی حضو داشتم. درآنجا قیمت من از همه بالاتر بود. حالا می گویند من ارزان تر گفتم…!

*کسایی زاده: در مورد شایعاتی مثل اختصاص زمین رایگان به سپاه در زمین جنب بخشداری کهریزک چه دفاعی دارید؟
-این هم درست نیست. در آن زمان برای تهیه زمین برای ۲۵۰ نفرهیأت منتخب کارکنان فرمانداری وبخشداری‌های ری و جمعی ازهمکاران قرار بود در یک مزایده خرید ملک شرکت کنیم. زمینی به مساحت ۳۹ هکتار در نزدیکی بخشداری کهریزک در نظر گرفته شد. با پرداخت۱میلیارد و۴۵۰ تومان در مزایده شرکت کردیم و پس از برنده شدن، باید قسط اول که ۳میلیارد تومان را پرداخت می کردیم و برای تامین آن، بخشی از زمین را به کارکنان دادگستری، سپاه و اطلاعات و برخی ارگانهای دیگرفروختیم و این طور نبود که رایگان باشد. اما پرسنل بخشداری‌ها و فرمانداری اعتراض دارند که نباید زمین را به ارگانهای دیگر می دادید و به جای یک قطعه سه قطعه برای هر فرد اختصاص می دادید و این شایعات از این جا آب می خورد.

*کسایی زاده: گفته شده رشوه گرفته اید؟
-مجیدی: یکی از اتهامات من این است که از فلان شخص که پرونده ای در کمیسیون برای رسیدگی داشته مبالغی پول دریافت کرده ام و صرف فرمانداری کردم. کلا در این پرونده ۳متهم وجود دارد. البته یک قاضی و بخشدار سابق هم در یکی از پرونده ها هستند که هیچ ارتباطی با پرونده من ندارند. به نظر می رسد که تا خرداد ۱۴۰۰ رسیدگی پرونده ادامه پیدا کند.

*کسایی زاده: با وثیقه بیرون هستید؟
-مجیدی: قاضی دادگاه برای پرونده ۲۵۰ میلیون تومانی وثیقه ۷میلیاردی در نظر گرفته است. اما بهتر است ادامه صحبت در این موارد را به بعد موکول کنیم که حقایق روشن شده باشد.

*کسایی زاده: شنیدم که با حسین توکلی فرماندار ری مشکل داشتید؟
-مجیدی: توکلی تا حدودی دهان بین شده بود ….

*کسایی زاده: چرا ارتباط خود را با اصلاح طلبان ری قطع کردید؟
-مجیدی: نه این درست نیست. اما دیگرحس و حال فعالیت در حوزه های سیاسی را ندارم البته تا حدی که بتوانم و دوستان نیاز اعلام کنند کمک می کنم.

*کسایی زاده: در مورد پرونده تالار شمس العماره فهمیدم که شما در صدور مجوز تالار چسبیده به پالایشگاه نقش داشتید؟ مگر می شود کنار پالایشگاه رقصید؟ مگر حریم امنیتی نیست؟
-مجیدی: در خصوص تخلفات شمس العماره یک مثال می زنم این که اگر ساختمان پایان کار از شهرداری دارد اگر هر خلافی داخل آن انجام داد شهرداری مقصراست؟ و این که با آبروی طرف بازی شود. شایعاتی توسط یک فرد (آقای سین) در مورد من منتشر شده است. درحالی که من در هر جا توانستم از اوو عملکردش در اتحادیه کباب دفاع کردم و به او کمک کردم. حتی در دور چهارم که برای انتخابات شرکت کرد از او خواستیم که مدرک دیپلم بیاورد و وقتی استعلام مدرک را گرفتیم جعلی بود که ما به خاطر زحماتی که قبلا کشیده بود چشم پوشی کردیم و گفتیم که این را کنار بگذار و جایی ارائه نکن که دردسر می شود. براساس مصوبه شورای امنیت ملی پالایشگاه ها میزان حریم مشخص شده است. و من در جلساتی که با مدیرعامل پالایشگاه تهران داشتم به او گفتم از آنجا که طرح های عمرانی زیادی دارید در حد حریم خودتان زمین های اطراف پالایشگاه را خریداری کنید و فنس کشی کنید. اینکه ملک متعلق به فرد دیگری را فریز کنید درست نیست. حریم پالایشگاه براساس مصوبه شورای امنیت قبلا ۱۵۰ متر بود الان کمترهم شده است چطور ادعا می کنند که داخل حریم قرار دارد.

گفتگوی من با مجیدی کوتاه بود اما قرار شد در مورد پرونده بیشتر گفتگو کنیم. نکته دیگر آنکه چیزی از این گفتگو سانسور نشده و فقط برخی اسامی اختصاری نوشته شده است. هرچند در این گفتگو صدها پرسش دیگر قابل طرح بود. روزهای مدیریت بر بخشداری مرکزی ری، بخشداری کهریزک و معاونت سیاسی و اجتماعی فرمانداری ری و همچنین ارتباط با تیم اصلاح طلبان و انتصابات و حمایت هایی که رخ داده است. بحث در مورد عملکرد فرمانداران، بخشداران و دهیاران و حتی ماجرای بازداشت گروه زیادی از دهیاران و خرید و فروش آرا در برخی بخش ها در دوران انتخابات که جای تامل دارد. مهدی مجیدی را می توان به فردی تشبیه کرد که اطلاعات زیادی از مدیریت شهرستان ری دارد و این اطلاعات برای مبارزه با فساد بسیار حائز اهمیت است. او یقینا می داند که کت تن کیست و چرا شهرستان ری هیچ وقت برمدار توسعه پایدار قرار نمی گیرد.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false