رسوایی رسانه ای کشور| دستمزد مدیران همشهری با CNN یکی است؟ - جامعه خبر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
رسوایی رسانه ای کشور| دستمزد مدیران همشهری با CNN یکی است؟

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر موسسه همشهری از آذرماه سال 1371 فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1386 علاوه بر چاپ و انتشار روزنامه اقدام به راه‌اندازی گروه مجلات نیز کرد که در طول زمان تنوع مجلات تا 18 نوع افزایش یافت، اما در سال 1396، به علت زیان ده بودن مجلات، شرکت صرفاً به چاپ و انتشار 8 مجله شامل هفته نامه جوان، دو هفته نامه سرنخ، دو هفته نامه دانستنی­‌ها، دو هفته نامه بچه‌­ها، ماهنامه تندرستی، ماهنامه داستان، ماهنامه سرزمین من و ماهنامه 24 مبادرت کرد و انتشار دیگر عناوین متوقف شد.

با توجه به جدول میانگین قیمت فروش مجلات، علیرغم افزایش 50 درصدی قیمت هر نسخه فروش رفته در سال 1396، بعلت کاهش 56 درصدی فروش نسخ نسبت به سال­های قبل، درآمد فروش مجلات در سال 1396 نسبت به سالهای 1394 و 1395، سی و سه درصد کاهش داشته است.

بهای تمام شده هر نسخه از مجلات (بطور میانگین) در سالهای 1394 لغایت 1396 به ترتیب 000,57 ،000,71 و 000,114 ریال است و درآمد حاصل از فروش هر نسخه (بطور میانگین) به ترتیب 000,19 ، 000,21 و000,30 ریال است. بطور متوسط نزدیک به 29 درصد از قیمت تمام شده مجلات عایدی شرکت بوده است.

*سال 96 همشهری 1.7 میلیون کاهش فروش داشته است

جدول مقایسه درآمد حاصل از فروش و آگهی مجلات با مواد و دستمزد مستقیم (بدون سربار) حاکی از آن است که (بطور متوسط) حدود 56 درصد از هزینه مواد و دستمزد مستقیم، عایدی شرکت از درآمد است که ناشی از تعیین ناصحیح بهای فروش است. همچنین کاهش بیش از یک میلیون و 700 هزار نسخه فروش در سال 96 نسبت به 94 و افزایش تعداد مرجوعی طی این مدت بیانگر کاهش خریدار و مخاطب مجلات این نشریه است به طوریکه از تعداد فروش مجلات از دو میلیون و 942 هزار و 279 نسخه در سال 94 به یک میلیون و 204 هزار و 489 نسخه در سال 96 رسیده است.

بخش دوم گزارش مربوط به استخدام در سال 1395 و بعد از آن است.

بر اساس ماده 58 قانون شهرداری‌ها “کلیه مؤسسات شهرداری که بالای 50 درصد سهام آنها متعلق به شهرداری تهران است تابع آئین‌نامه استخدامی خواهند بود” که این قانون در شرکت همشهری ملاک عمل قرار نگرفته است، بطوریکه شرکت در سال 1394 اقدام به طراحی طبقه‌بندی مشاغل جدید کرد اما این طبقه‌بندی فاقد مصوبه رسمی از هیأت مدیره وقت و وزارت کار بوده و اجرایی کردن آن مغایر با قانون کار بود.

هم اکنون 136 پست جدید خارج از طبقه‌بندی مصوب سال 1383 اجرایی و به افراد تخصیص داده شده است و متناسب با پست جدید غیرمصوب،گروه‌ها و پایه‌ حقوقی به پرسنل اعطاء و در نتیجه حقوق و مزایای پرداختی افزایش یافته است که تخلف از مقررات مصوب محسوب می شود.

شیوه ارتقا درون سازمانی در کمیته طبقه‌بندی مشاغل شرکت به این صورت بوده است که تصمیمات کمیته در حد مصوبه اجرایی و برای شرکت لازم الاجرا محسوب می شده است.” لذا کارکنان شرکت جهت گرفتن گروه مستقیماً به دبیر کمیته مراجعه می­ کردند و خارج از ضوابط و بدون درخواست مدیریت طی سال های 1395 و 1396 تا 6 گروه به برخی کارکنان اعطا شده است، که این امر موجب بی‌انگیزه شدن برخی دیگر از کارکنان مجموعه همشهری شده است.

با وجود تراکم در نیروی انسانی و به تبع آن افزایش قیمت تمام شده، شرکت همشهری در سال 1395 با استناد به دستورالعمل ابلاغی شهردار تهران نسبت به تغییر وضعیت استخدامی نیروی انسانی اقدام و بالغ بر 250 نفر از نیروهای قراردادی، به نیروهای دائم تبدیل وضعیت یافته و در واقع با این تغییر وضعیت، تعهدات حقوقی استخدامی شرکت افزایش پیدا کرده است.

همچنین طی این مدت بالغ بر 30نفر از نیروهای پیمانکاری (تامین نیرو) تبدیل وضعیت یافته و به کارکنان شرکت همشهری افزوده شده و بار حقوقی شرکت نیز افزایش یافته و در مجموع، متوسط پرسنل شرکت طی سال 1394 از 1299 نفر به 1375 نفر در سال1396رسیده است.

همچنین در تحقیقات مشخص شد که در تغییر وضعیت استخدامی کارکنان، بدون اخذ تاییدیه تحصیلی و گواهی پایان خدمت، 12 نفراز کارکنان مدرک جعلی ارائه داده‌اند و براساس آن شغل، پست، حقوق و مزایا دریافت کرده‌اند، پس از افشاء شدن موضوع، پرونده 6 نفر از آنان به کمیته انضباطی ارسال و جعلی بودن مدرک 6 نفر از آن­ها تایید و پرونده 6 نفر دیگر در دست بررسی است.

برخلاف مادۀ 24 قانون کار که پاداش سنوات خدمت را در هر سال یک ماه تعیین کرده است، شرکت همشهری جهت تعدیل 4 درصد نیروی انسانی از بخشنامه انگیزشی خروج پرسنل استفاده کرده، کارکنان خود را با مصوبه هیأت مدیره با پرداخت دو ماه پاداش سنوات خدمت بازخرید می‌کند. همچنین تعدادی از کارکنان صرفاً با دستور مدیرعامل وقت با اخذ بیش از دو ماه پاداش(25/2 تا 4 ماه )، بازخرید شده و مجدداً در شرکت ادامه کار داده­‌اند که صرفه و صلاح شرکت رعایت نشده و مغایر قانون است.

متوسط دریافتی حقوق و مزایای ماهانه کارکنان (بدون درنظر گرفتن هزینه غذا، ماموریت و کارت هدیه) در سال های 1394 لغایت 1396 به ترتیب 61، 70 و 79 میلیون ریال بوده، این در حالی است که شرکت در سال 1394 اقدام به افزایش غیرمتعارف حقوق پرسنل (تا 30 درصد) کرده است که این امر بر افزایش هزینه‌های جاری شرکت شده و تسری این افزایش در سنوات بعد به صورت تصاعدی و زیان‌دهی شرکت تأثیرگذار بوده است.

حدود 45درصد از حقوق و مزایای کارکنان مربوط به دستمزد مستقیم بخش تولید و 55 درصد مربوط به دستمزد غیرمستقیم (بخش پشتیبانی) است.

چیدمان نیروی انسانی در شرکت همشهری نشان می‌دهد بالغ بر 43 درصد از نیروی انسانی ستاد، وظایف پشتیبانی را به عهده دارند. و 205 نفر از پرسنل شرکت در معاونت مالی و اداری، که یک واحد پشتیبانی کننده واحدهای اصلی و تخصصی شرکت است، متمرکز و مشغول به کار هستند.

بخش سوم گزارش مروبط به حقوق و مزایای مدیران عالی و میانی موسسه همشهری است. براساس دستورالعمل پرداخت حقوق مدیران شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری تهران ( از سوی اداره کل امور مجامع شهرداری تهران )، در سال 1396 حداکثر دریافتی مدیرعامل شرکت همشهری 4/10 میلیون تومان پیش بینی شده است.

*چرا حقوق مدیران همشهری 10 میلیون تومان بوده است؟

27ـ متوسط حقوق و مزایای ماهانه مدیران و معاونین شرکت همشهری درسال های 94 و 95 به ترتیب 100 میلیون و 882 هزار ریال در ماه ، 106 میلیون و 458 هزار ریال است.

شرکت پیام همشهری همانند شرکت همشهری دارای طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت کار است که پس از ادغام در شرکت همشهری همچنان با عنوان شعبه همشهری و به صورت مستقل اداره می‌شود.

در شرکت پیام همشهری (شعبه) به واسطه اداره آن با فرض خصوصی بودن، تعیین و پرداخت حقوق بر اساس طبقه‌بندی مصوب اداره کار انجام می‌گیرد و در حکم حقوقی پرسنل، بندی تحت عنوان “حق‌الجذب” قرار گرفته و تعیین حقوق به هر مقدار با نظر شخص رییس شعبه را برای مدیران و کارکنان امکان‌پذیر کرده است که بواسطه همین اقدام طی سال 1396 بالاترین حکم حقوقی در مجموعه همشهری با مبلغی حدود 8/11 میلیون تومان متعلق به معاون مالی و اقتصادی شعبه است که با اضافات فیش و پاداش‌ها، دریافتی وی به 9/18 میلیون تومان در ماه ‌رسیده است که این برخلاف دستورالعمل پرداخت حقوق مدیران امور مجامع شهرداری تهران است. ضمن این که عنوان شغلی معاونت مالی و اقتصادی در طبقه‌بندی مشاغل مصوب وجود ندارد و غیر قانونی است.

*استخدام ۸ بازنشسته در همشهری

علیرغم ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در پست­های مدیریتی و به صورت تمام وقت، در مجموع 8 نفر بازنشسته در شرکت همشهری به صورت قرارداد تمام وقت در پست های مدیریتی مشغول به کار بودندکه بکارگیری 4 نفر از ایشان به واسطه ایثارگری مغایر با قانون نبوده و بکارگیری الباقی که اسامی شان ( محفوظ است) در گزارش به اعضای محترم آمده است مغایر با قوانین و مقررات مربوطه بوده است.

همچنین دو تن از مدیران این مجموعه بازنشسته بوده و در دو پست معاونتی شرکت همشهری اشتغال داشته‌اند که در سال 1395 با ابلاغ مجدد قانون منع بکارگیری بازنشستگان، قرارداد تمام­وقت ایشان لغو و اقدام به انعقاد قرارداد کارشناسی 59 ساعته کردند و همچنان با عنوان معاون مدیرعامل اشتغال داشتند و علاوه بر حقوق کارشناسی، پاداش و غیره نیز دریافت می نموده اند که مغایر با مقررات و قوانین ابلاغی است.

همچنین فردی دیگر که به عنوان مدیرعامل یکی از شرکت های زیرمجموعه همشهری تا سال 1393 فعالیت داشته با ادغام شرکت مذکور در پست ریاست فعالیت خود را ادامه داده است. با ابلاغ مجدد منع بکارگیری بازنشستگان، به شکل صوری از سمت خود کناره گیری کرده اما در سال های 1395 و 1396 قرارداد کارشناسی 59 ساعته با وی منعقد شده و این فرد و در سمت خود ابقاء می‌شود.

طبق قانون (ماده 41 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی)، به کارگیری افراد بازنشسته تخلف محسوب می شود. این در حالی است که دو نفر دیگر از معاونان مجموعه نیز از سال 1395 به بعد ایشان قرارداد مشاوره‌ای 59 ساعته با شرکت امضا کرده و ضمن تصدی غیر قانونی پست معاونت های مالی اداری و بازرگانی توسط نامبردگان نسبت به انعقاد قراردادهای کلان مالی و امضاء اسناد مالی و اداری تعهدآور اقدام می‌نمودند که آن هم مغایر با قوانین است.

همچنین در قراردادهای واگذاری آگهی‌­های موسسه همشهری، مدارک خاصی در مورد برگزاری مزایده در سال اول و مجوز قانونی فعالیت شرکت توسعه ارتباطات ترویجی در حوزه تبلیغات مشاهده نگردیده است. طبق آیین نامه معاملاتی شرکت همشهری، واسپاری آگهی ها، معامله عمده تلقی شده و برگزاری مزایده عمومی یا فراخوان در مورد معاملات عمده وظیفه قانونی مسئولان شرکت همشهری بوده است. نکته حائز اهمیت دیگر اینکه حق فسخ یک سویه از هر یک از طرفین قرارداد سلب شده است.

در بررسی قراردادهای منعقده با شرکتی برای واسپاری آگهی­‌های همشهری که به مدت 12سال استمرار داشته و بطور مکرر با الحاقیه و اصلاحیه و متمم، منعقد شده است، مصوبه­‌ای از کمیسیون معاملات ارائه نشده و صرفاً مصوبه هیأت مدیره مبنای کار قرار گرفته است. همچنین خط مشی کلی هیأت مدیره و مدیریت وقت در راستای کاهش نیروی انسانی از طریق واسپاری امور آگهی ها عملیاتی نگردیده است. چنانچه تعدیل نیروی انسانی در طی سالیان گذشته انجام نشده و حتی در سال های 1395و 1396 بر تعداد نیروی انسانی شرکت نیز افزوده شده است.

در حوزه عملکرد مالی نیز برنامه و بودجه شرکت همشهری صرفاً شامل فرمهای بودجه و فاقد محتوای خط مشی ها، سیاستها و برنامه ها اعم از جاری و توسعه­ای و فاقد توضیحات و چگونگی و نحوه برآورد و پیش بینی ها است. همچنین شرکت هیچگونه ثبتی در خصوص اعتبارات ابلاغی و یا تخصیص آن ندارد و هیچ کنترلی در خصوص اصل تحدیدی بودن هزینه ها (حداکثر پرداخت‌ها در حد اعتبارات مصوب ) اعمال کرده است.

جدول مقایسه درآمد حاصل از فروش روزنامه و آگهی های روزنامه همشهری و راهنمای همشهری با قیمت تمام شده آنها، حاکی از آن است که درآمد سال 1396 نسبت به سال های 1394 و 1395 بطور متوسط 25 درصد کاهش داشته است.

مازاد درآمد نسبت به قیمت تمام شده در سال 1396 نسبت به سال های 1394 و 1395 بطور متوسط 56 درصد کاهش داشته است.

بطور متوسط نزدیک به 50درصد قیمت تمام شده شامل هزینه های دستمزد و سربار است. هزینه های مذکور در سال 1396 نسبت به سال های 1394 و 1395 بطور متوسط 20درصد افزایش داشته است.

درآمد آگهی ها در سال 1396 نسبت به سال های 1394 و 1395 بطور متوسط یه میزان 32 درصد کاهش داشته است.

74ـ در بخش دریافتنی های تجاری (تا پایان سال 396 )، حدود 5/26 میلیارد ریال مطالبات راکد و سنواتی (وصول نشده) در حساب ها لحاظ گردیده است که از مبلغ مذکور حدود 8/21 میلیارد ریال مربوط به یک نشریه است. همچنین در بخش دریافتی های غیرتجاری لغایت سال 1396 مبلغ 2/16 میلیارد ریال مطالبات راکد و سنواتی (وصول نشده) در حساب ها لحاظ شده است.

اکثر معاملات عمده بدون برگزاری مناقصه و یا مزایده صورت پذیرفته و نقطه اشتراک غالب قراردادها، عدم رعایت تشریفات در انتخاب طرف قرارداد و الحاقیه، اصلاحیه و متمم مکرر به قراردادها ( به علت طی نکردن فرآیند کارشناسی) بوده است که قراردادهای واسپاری آگهی‌­ها و واسپاری توزیع از جمله مهم ترین این موارد است.

موضوع برخی از قرادادهای منعقده، بی ارتباط با وظیفه مصرح در اساسنامه شرکت همشهری و مواردی نیز بدون رعایت صرفه و صلاح شرکت و یا بدون اخذ تضامین مناسب بوده است.

رسوایی رسانه ای است

سید هادی کسایی زاده روزنامه نگار و مدرس خبر روزنامه همشهری را یک رسانه شکست خورده در ایران می نامد و می گوید: کاغذ روزنامه همشهری زیاد است برای همین برای اسباب کشی و نظافت و خیلی از امورات کاغذی کاربری زیادی دارد و بیشتر در فاضلاب آنها را می بینیم چرا؟ چون محتوای این روزنامه آنقدر کودکانه است که به شعور مخاطب توهین می شود. چطور روزنامه همشهری در سال 94 میانگین حقوق مدیرانش با خبرنگاران حرفه ای در آمریکا برابری می کرده در حالی که تیراژ این روزنامه 1.7 میلیون کاهش داشته است؟ نخستین روزنامه رنگی ایران که با هزار زحمت پایه گذاری شد چرا هنوز باید زیر یوق رانت شورای شهر و شهرداری تهران باشد؟ چرا هز فسیل سیاسی در هر جناحی به خودش حق می دهد سکان دار این روزنامه باشد؟ مگر روزنامه نگاری بچه بازی است که بیسوادهای سیاسی داخل بروند و از آنجا نان بخورند. واقعا این نان خوردن ها حلال است؟

این روزنامه نگار گفت: گروهی روزنامه کیهان را یک روزنامه بی خاصیت و خنده دار می نامند که پول بیت المال را دور میریزد اما انگار روزنامه همشهری و حتی جام جم و برخی دیگر از روزنامه ها روی کیهان را سفید کرده اند.

من نمی خواهم محتوای روزنامه ها و همکارانی که تجربه و سواد و شجاعت لازم را ندارند و پول مفت می گیرند و با اسم خبرنگار کارگری رسانه و برخی سازمانها را می کنند نقد کنم چون همه می دانند وضعیت رسانه های ایران اسفبار است. اما اینکه روزنامه همشهری اینطور دارد بخور بخور می کند جای تامل دارد. این روزنامه برای انتخاب خبرنگارانش باید آزمون و شرایط سختی داشته باشد و ورق به ورق آن باید تخصصی و حرفه ای تولید محتوا و طراحی شود چون برای مردم تهران است اما در دیزی باز است و حیای گربه هم نداریم.

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false