×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۵ اسفند - ۱۳۹۷  
false
true
خیابان های ونزوئلا بازیچه دست ترامپ/ درخواست مادورو از گوایدو

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر، دو هفته از سوگند مادورو براي آغاز دور دوم رياست جمهوري اش نگذشته بود که وضعيت ونزوئلا در هم پيچيد. اين پيچيدگي وقتي بيشتر شد که ترامپ به اين تحولات واکنش احساسي نشان داد و خوان گوايدو رئيس جمهور خودخوانده را به رسميت شناخت و مادرو را به واکنش نظامي نيز تهديد کرد. متعاقبا پرونده ونزوئلا با تلاشهاي آمريکا به شوراي امنيت رفت. در اين جلسه، مايک پمپئو، وزير خارجه آمريکا اولين سخنران از بين اعضاي شوراي امنيت دولت مادورو را دولتي مافيايي خواند و گفت که ۳ ميليون ونزوئلايي مجبور به ترک کشورشان شده‌اند.

شرايط بد اقتصادي در ونزوئلا با مرگ هوگو چاوز تشديد شد. مادورو، محبوبيت و مقبوليت چاوز را نداشت و در عين حال نتوانست، نه در افکار عمومي ونزوئلا و نه در افکار عمومي کشورهاي آمريکاي لاتين از جايگاه مناسبي برخوردار باشد.

همچنین مادورو بدون در نظرگرفتن اين مسائله مهم تلاش کرد که سياست هاي گذشته چپ گرایانه را در ونزوئلا و حتي در حوزه آمريکاي جنوبي دنبال کند، اين در حالي بود که شرايط سياسي و ژئوپوليتيکي آمريکاي جنوبي بخصوص بعد از مرگ چاوز بتدريج رو به تغيير گذاشت و حتي شاهد هستيم که کشوري مثل کوبا هم از اين تحولات بي تاثير نبود و به نوعي روند تحولات سياسي کوبا هم به تدريج در يک فرايند تغيير و اصلاح قرار گرفت و از چپ گرايي به ميانه گرايي روي آورد. اما این تغییرات در مورد ونزوئلا و شخص آقاي مادورو کمتر ديده ميشد.

تشديد بحران و رکود اقتصادي در ونزوئلا بود که نماد عيني آن افزايش شديد نرخ تورم و پايين رفتن شديد قدرت خريد مردم، بالا رفتن سريع خط فقر در ميان مردم و همچنين مهاجرت ميليوني مردم ونزوئلا به کشورهاي همجوار به خصوص برزيل و کلمبيا بود که رقمي بين ۳ تا ۵ ميليون نفر مهاجر از ونزوئلا در دو سال اخير تخمين زده ميشود.

کشوري که دارنده بالاترين حجم ذخاير نفتي دنياست با رقمي در حدود ۳۲۰ ميليارد بشکه نفت اثبات شده که اين کشور را در بين ثروتمندترين کشورهاي نفتي دنيا قرار داده است، اما بر خلاف اين دخاير مردم ونزوئلا بشدت از لحاظ اقتصادي در مضيقه هستند و اين شرايط بطور طبيعي وقوع چنين بحراني را قابل پيش بيني ميکرد.

بحران ها و چالش هاي جدي بر سر حضور آقاي مادورو در رأس قدرت در اين کشور بود اما با وجود مخالفت هاي جدي در بين احزاب سياسي و همچنين افکار عمومي، به دليل حمايت ارتش اين کشور از مادورو و جريان سياسي وابسته به چاوز، وي توانست در دوره اول تا پايان در قدرت باقي بماند.

و همچنين در دور دوم انتخابات شرکت کرد و مجددا آقاي مادورو توانست با شيوه هاي مختلف بخصوص شيوه هاي پوپوليستي و مديريت شرايط انتخابات به قدرت برسد.

در همين زمان روي کار آمدن يک دولت راست گرا در آمريکا باعث شد که ترامپ و دولت آمريکا بصورت مشخص سياست هايي را در حوزه آمريکاي لاتين براي مقابله با دولت هاي باقي مانده بخصوص دولت ونزوئلا در پيش گرفتند که نمونه آن اتخاذ تحريم هاي اقتصادي و تحريم هاي نفتي عليه دولت ونزوئلا بود. اما آنچه اين شرايط را تشديد کرد روي کار آمدن دولتهاي راست گرا در آمريکاي لاتين به خصوص يک رييس جمهور راست گرا در برزيل به نام بولسونارو بود که به تازگي به قدرت رسيد.

اين شرايط ونزوئلا را مي تواند در آستانه يک جنگ داخلي قرار دهد، آنهم با توجه به دودستگي گسترده اي که در اين کشور وجود دارد.و طرفداران دو سيستم سياسي به رهبري مادورو و ديگري راست گرا به رهبري گوايدو در اين کشور با يکديگر به درگيري خياباني پرداختند.

رييس جمهور آمريکا در يک فضاي احساسي و هيجاني و با عجله اقدام به اعلام موضع در قبال بحران سياسي ونزوئلا و به رسميت شناختن آقاي گوايدو به عنوان رييس جمهور ونزوئلا کرد که اين مسئله در ايجاد يک شکاف سياسي در ونزوئلا تاثير گذار بود. پس از آن کانادا، برزيل و کلمبيا و کشورهاي راست گراي آمريکاي لاتين هم از گوايدو حمايت کردند.

پس از آن نشست شوراي امنيت و همچنين مواضع کشورهاي اروپايي در ايجاد اولتيماتوم هشت روزه براي برگزاري انتخابات زودهنگام و سريع در ونزوئلا و همچنين تهديد از سوي آنها در به رسميت شناختن آقاي گوايدو و همچنين عوامل و دخالت هاي خارجي که سر منشا آن شحض آقاي ترامپ و مواضع افراطي وي بود باعث شد که شرايط ونزوئلا پيچيده تر هم شود.

اکنون مادورو به نظر ميرسد در قالب يک ژست سياسي يا يک خواست واقعي درخواست مذاکره با مخالفان و شخص گوايدو مطرح کرده است که البته با استقبال مواجه شده است

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false