×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۷ دی - ۱۳۹۷  
false
true
بریکس از یکجانبه گرایی آمریکا انتقاد کرد

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر، «نارندرا مودی» نخست وزیر هند، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه، «شی جین پینگ»رئیس جمهوری چین، «سیریل رامافوسا»رئیس جمهوری آفریقای جنوبی و «میشل تمر» رئیس جمهوری برزیل در حاشیه اجلاس جی ۲۰ با یکدیگر دیدار و در مورد مسائل سیاسی، امنیتی و اقتصادی جهان وهمچنین چالش های پیش روی توسعه پایدار، تبادل نظر کردند.

در بیانیه مطبوعاتی مشترکی که پس از این دیدار منتشر شد، رهبران مذکور باردیگر بر تعهد خود به همکاری در راستای تقویت چندجانبه گرایی و ارتقای یک نظم جهانی عادلانه و دمکراتیک تاکید کردند.

در بحبوحه جنگ تجاری میان آمریکا و چین، رهبران بریکس خواستار آن شدند تا سازمان تجارت جهانی با اتخاذ مکانیسمی برای رفع اختلافات، عملکرد مناسب و موثری از خود نشان داده و به کشورهای عضو اطمینان خاطر لازم برای شرکت در مذاکرات آتی در چهارچوب این سازمان را بدهد.

در بیانیه مذکور آمده است: «روح و قوانین سازمان تجارت جهانی با اقدامات یکجانبه گرایانه و حمایت از انحصار تولیدات داخلی همخوانی ندارد. از تمامی اعضای این سازمان می خواهیم تا با این دست از اقدامات متناقض سازمان مقابله کرده، تعهدات خود را حفظ کرده و در برابر اقداماتی که ماهیت تبعیض آمیز و بازدارنده دارند، بایستند.»

رهبران بریکس در بخش دیگری از بیانیه خود ضمن تاکید بر اهمیت پرکردن فضاهای خالی زیربناهای جهانی در حوزه تجارت، عنوان کردند:«ما حامی برقراری یک امنیت مالی جهانی قوی با مرکزیت یک صندوق بین المللی پول مبتنی بر سهمیه و برخوردار از منابع کافی، هستیم.

در همین راستا، تا نشست های بهار ۲۰۱۹ و پیش از برگزاری نشست های سالیانه، بار دیگر پایبندی خود به نتیجه گیری پانزدهمین بازنگری کلی در سهمیه ها از جمله فرمول سهمیه ای جدیدی که به اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه میدان می دهد تا مشارکت های نسبی خود در زمینه اقتصاد جهانی بازتاب دهند و همزمان تریبونی برای کشورهای کمتر توسعه یافته فراهم می کند، را تجدید می کنیم.»

رهبران هند، روسیه، چین، آفریقای جنوبی و برزیل در ادامه این بیانیه همچنین به اجرای کامل معاهده اقلیمی پاریس متعهد شده و تروریسم را در هر نوع و شکلی محکوم کردند.

بریکس نام گروهی به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور است که از به هم پیوستن حروف اول نام انگلیسی کشورهای عضو برزیل، روسیه، هند، چین وآفریقای جنوبی تشکیل شده‌است. در ابتدا نام این گروه بریک نام داشت اما پس از پیوستن آفریقای جنوبی، به بریکس تغییر نام یافت.

در اجلاس رهبران گروه ۲۰ در روزهای جمعه و شنبه، مسائل مختلفی همچون امور تجاری و تغییرات آب و هوایی بررسی خواهد شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false