افزایش نابرابری توزیع درآمد در جامعه/ضریب‌جینی ۰.۳۹ درصد شد - جامعه خبر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر؛ نابرابری درآمدی در سال گذشته نسبت به سال ۹۳ بیشتر شده است، در این میان، اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد ضریب جینی که نشانگر توزیع درآمد در سطح کشور است، در سال گذشته ۰.۰۱ درصد افزایش یافته است. به نحوی که این شاخص در سال گذشته در کل کشور، معادل ۰.۳۹ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش، در مناطق شهری ضریب جینی با ۰.۰۱ افزایش از ۰.۳۶ به ۰.۳۷ درصد رسیده است، همچنین در مناطق روستایی با عدد ۰.۳۴ درصد، بدون‌تغییر مانده است. در مناطق شهری بیشترین کاهش ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ مربوط به استان‌های آذربایجان‌غربی، ایلام و البرز بوده‌ است و می‌توان گفت بیشترین کاهش نابرابری در این سه استان رخ داده است.

در مناطق روستایی نیز بیشترین کاهش ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ مربوط به استان لرستان بوده است. سهم ۲۰ درصد فقیرترین جمعیت در سال ۱۳۹۴ در کل کشور، مناطق شهری و روستایی به ترتیب با اعداد ۰.۰۶، ۰.۰۷ و ۰.۰۷ نسبت به سال ۱۳۹۳ بدون تغییر بوده است.

مرکز آمار ایران وعده داده تا گزارش مشروح ضریب جینی را در آینده‌ای نزدیک منتشر کند

ضریب جینی یکی از شاخص‌های سنجش نابرابری درآمد در جامعه است. ضریب جینی عددی بین صفر و یک است که صفر به معنی توضیح کاملا برابر درآمد و ثروت و یک به معنای نابرابری مطلق در توزیع درآمد است.

منبع: مهر

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false