آیا مافیایی وجود دارد؟ | چرا دستور «محسنی اژه ای» را اجرا نکردند؟ - جامعه خبر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
آیا مافیایی وجود دارد؟ | چرا دستور «محسنی اژه ای» را اجرا نکردند؟

پایگاه اطلاع رسانی جامعه خبر| سید هادی کسایی زاده/ خبرنگارضدفساد| رضا عظیمی که نام او را بعنوان سرمایه گذار و صاحب هولدینگ عظیم خودرو می شناسیم در حالی به زودی وارد 42 سالگی می شود که پرونده قضایی او در سه دادگاه موجب برائت و در یک دادگاه هم به محکومیت 12 ساله و رد مال 255 میلیاردتومانی محکوم شد و همچنان در زندان تهران بزرگ محبوس است.

او دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت کارآفرینی از دانشگاه تهران است و فعالیت شرکت عظیم خودرو را از سال 1380 با تبلیغات فروش خودروهای اقساطی بلند مدت محصولات ایران خودرو آغاز کرد. رضا عظیمی در 29 آبان 1397 در حالی که شرکت او با 1200 کارمند به یکی از غول های فروش خودرو تبدیل شده بود و در ایام جشن افتتاح کارخانه خودروسازی قرارداشت بدون حتی یک تعهد معوق و همچنین یک شاکی به اتهام پیش فروش بیش از ظرفیت دستگیر و مستقیم به بند 209 انفرادی زندان اوین منتقل شد.

16 ماه بعد، یعنی 20 اسفند ماه 1398 نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا عظیمی مالک و سرمایه گذار اصلی شرکت عظیم خودرو همراه با سایر متهمان به ریاست قاضی کاشانکی در شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان تهران به صورت علنی برگزار شد.

رضا عظیمی در سال 1396 در یازدهمین دوره از جشنواره‌ تولیدکنندگان و مدیران جوان و معرفی چهره‌های ماندگار صنعت، معدن و تجارت، به منظور تقدیر از چهره‌ ماندگار صنعت و مدیران جوان و نمونه‌ کشور در سمت مدیرعامل عظیم¬خودرو به عنوان مدیر جوان برتر مورد تقدیر قرار گرفت که امروز باگذشت سه سال و نیم همچنان در زندان محبوس است.

با زندانی شدن رضا عظیمی و سایرمتهمان پرونده، حال شرکت و کارخانه عظیم خودرو رو به وخامت رفت. کارخانه ای که در سال 1397 با انعقاد قرارداد با یکی از شرکت های خودروسازی معتبر چینی کارحرفه ای خود را آغاز کرده بود با دستگیری مالک و سرمایه گذار کارخانه تعطیل و 900 خانواده بیکار شدند. این وضعیت با اعتراض زیادی از کارگران و خودمالک همراه بود تا اینکه در سال 1398 مسئولان استان لرستان طی درخواست و جلساتی با نهاد ریاست جمهوری خواهان راه اندازی مجدد کارخانه شدند.

در نهایت مقرر شد کمیته ای با نظارت استان جهت راه اندازی مجدد کارخانه و با ریاست معاون اقتصادی استانداری لرستان تشکیل و تزریق نقدینگی از محل فروش اموال مالک، خط تولید کارخانه زیر نظر دادستانی آغاز شود که پس از موفقیت از این راستی آزمایی مجددا به صورت مداوم شروع به فعالیت نماید. این راستی آزمایی با تولید محدود همراه شد و تعداد زیادی از مشتریان صاحب خودروهای خود شدند و شرکت با وجود بحران ناشی از این بازداشت، موفقیت های خوبی به همراه داشت. اما متاسفانه با تغییر سرپرست دادسرا و مخالفت سرپرست جدید کل مسیر احیاء کارخانه متوقف شد. این تصمیم و اهتمام جدی موجب شد تا وزیرکشور طی نامه ای به شماره 109422 در تاریخ 17 مهرماه 1400 به رئیس قوه قضائیه از او بخواهد اموال رضا عظیمی را آزاد تا این سرمایه به کارخانه تزریق شود.

در تاریخ سوم آبان ماه 1400 محمدرضا صارمی رئیس دفتر رئیس قوه قضائیه در نامه ای به شماره 100/52049/100 خطاب به دادستان وقت تهران (القاصی مهر) می¬نویسد: با احترام به شماره نامه 109422 مورخ 17/7/1400 وزیرمحترم کشور در مورد کارخانه عظیم خودرو مرقومه به دست رئیس قوه قضائیه رسید. حجت الاسلام محسنی اژه ای مرقوم کردند: چنانچه مشتری داشته باشند آزادی ملک توقیف به مبلغ مورد اشاره در نامه وزیرمحترم کشور برای راه اندازی خط تولید و ایفاء تعهدات مردم با نظارت دادستان بلامانع است.

رئیس کل دادگستری استان تهران هم ذیل نامه را مرقوم کردند که عینا دستور رئیس قوه قضائیه اجرا شود.

اما به طور کاملا مشکوکی این پرونده و دستور رئیس قوه قضائیه بایگانی و هیچ وقت اجرا نشد و صدای رضا عظیمی و کارگران بیکار شده هم به جایی نرسید. سوال اینجاست که چرا وقتی رهبرانقلاب رونق تولید و اشتغال را به مسئولان گوشزد می کنند برخی افراد و مدیران میانی کاسه داغ تر از آش شده و برای اجرای فرامین رهبری و دستور رئیس قوه قضائیه سنگ اندازی می کنند؟

به گفته استاندار لرستان، کارخانه خودروسازی عظیم خودرو با ظرفیت تولید 24000 دستگاه خودرو در سال و درصورت رسیدن به ظرفیت تولید زمینه اشتغال حداقل750 نفر بصورت مستقیم و تا 3000 نفر را بصورت غیرمستقیم دارا خواهد بود از طرفی این کارخانه می تواند دهها مجموعه تولیدی برای تامین قطعات و مواد اولیه را در کنار خود به حرکت و پویایی وا داشته و زنجیروار زمینه توسعه منطقه را دنبال خواهد داشت. هم اکنون مجموعه عظیم خودرو بیش از 3 هزار میلیاردتومان دارایی و ارزش دارد.

بعنوان یک روزنامه نگار و خبرنگار ضدفساد هرچند رضا عظیمی (مالک شرکت عظیم خودرو) به دلیل آرای قابل تامل در حال گذراندن محکومیت است اما نباید با نگاه بسته تیشه به ریشه اقتصاد یک استان زد. وقتی یک شرکت می تواند به فعالیت حرفه ای خود ادامه دهد قطعا قوه قضائیه بعنوان یک ناظر معتمد و امین توانایی نظارت بر عملکرد آن را داشته باشد تا فقدان مدیرشرکت مانع تولید و توسعه اقتصادی استان نشود.

این یک شعار نیست بلکه قول و وعید دو رئیس قوه قضائیه یعنی ابراهیم رئیسی و غلامحسین محسنی اژه ای بوده است. حالا چرا این قول ها به شعار تبدیل شده نیاز به بررسی دارد. لذا از قوه قضائیه می خواهم اگر به این نتیجه رسید که تصمیم ممانعت از اجرای دستور رئیس قوه قضائیه شخصی بوده آن را اطلاع رسانی کنند.

 

true
true
true
true
 1. مالباختگان

  سلام و عرض ادب خدمت سردبیر.
  شما میدونید ایشون بعنولن کلاهبرداری توی زندان هست چرا چرت و پرت نوشتید. شما هم کار آفرین هستید و چندین نفر روزنامه نگار برای شما کار میکنند !!!! پس چرا شما رو زندان نگرفتن. آیا کار آفرینی جرمه؟؟؟!!! نمیدونم. پس چیزی به غیر از مطالب شما بوده که پرونده به این بزرگی داشته. و این همه وکیل و جانباز و فرهنگی و کارگر بلانسبت این افراد احمق بودن رفتن خودرو ثبت نام کردن و لی ایشون کلاهبرداری کرده رفته خارج برای خودش و خونواده اش عشق و حال و سرمایه گذاری ولی تو دام بردران گمنام افتاد از بخت بدش. شما هم نمیدونم چقدر گرفتید خزعبلات رو نوشتزد ای کاش اون رسم جوانمردی رو داشتید و از مالباختگان میپرسیدید ولط حیف از پول و طمع!!!! حالا میخواهد با این وجود دم از روزنامه خوب و سایت باشرف پیدا کنید و خبر زرد همینه. کسانی مثل شما هستن بدتر از منافق.

  • هادی کسایی زاده

   سلام و ادب طاعات قبول حق باشه
   همانطور که رسانه کل دادگاه را پوشش خبری می دهد و تلاش می کند افراد فاسد دستگیر شوند
   همانطور هم اگر حقی ضایع شود بدون نگاه به افراد دنبال خواهد کرد
   در این گزارش ننوشتم که آزاد شود
   نوشتیم کارخانه بیخود و بی دلیل بسته نباشد
   اگر شما از رئیس قوه قضائیه بیشتر می فهمید من حرفی ندارم
   اما دستور ایشان عقیم مانده است

   • اسمان

    لطفا پست من هم بزارین

 2. نظری

  آقای عظیمی در شرکتشون دستگیر شدند ما کارمند ها همه حضور داشتیم حداقل ۲۰۰ نفر شاهد هستند !!!
  و هیچ وقت سرمایه گذاری در خارج از شرکت و خارج از ایران نداشتند و در زمان بازداشت نه یک شاکی وجود داشت و نه معوق چرا دروغ می‌گید ما شاهدیم
  بهتره خدا رو در نظر بگیرید بعد اتهام بزنید تمام اموال آقای عظیمی در حال حاضر در اجرای احکام در حال مزایده است که خیلی بیشتر از رد مال مشتری هاست
  گول آدم های جعلی و مافیا رو نخورید من کارمند عظیم خودرو بودم آقای عظیمی بهترین آدمی بود که تا حالا می شناختم و میشناسم
  خدا اون بالاسر میدونه من چی میگم و آدم هایی که نمیزارن یه ایرانی برای هموطنش کار کنه از خدا بترسید آنقدر اتهام دروغین نگید

 3. نظری

  آقای عظیمی در شرکتشون دستگیر شدند و هیچ وقت سرمایه گذاری در خارج از شرکت و خارج از ایران نداشتند ما در شرکت حضور داشتیم و در زمان بازداشت نه یک شاکی وجود داشت و نه معوق
  بهتره خدا رو در نظر بگیرید بعد اتهام بزنید تکام اموال آقای عظیمی در حال حاضر در اجرای احکام در حال مزایده است که خیلی بیشتر از رد مال مشتری هاست
  گول آدم های جعلی و مافیا رو نخورید من کارمند عظیم خودرو بودم آقای عظیمی بهترین آدمی بود که تا حالا می شناختم و میشناسم
  خدا اون بالاسر میدونه من چی میگم و آدم هایی که نمیزارن یه ایرانی برای هموطنش کار کنه از خدا بترسید آنقدر اتهام دروغین نگید

 4. ورشکسته تصمیمات دولت

  خیلی عجیبه یکی یه کاری کرده، درست یا غلط، تمام مدارک و شواهد هم موجوده پنج سال بدون کمترین نتیجه و کمترین نقطه امید گذشته! یک عده به اهدافشون که کسب ثروت های نجومی از مکیدن خون مردم بدبخت رسیدن تاوانش رو باید یک مشت کارگر شرکت عظیم خودرو و یک مملکت با این شرایط بد اقتصادی بدهند!
  تعدادی از کسانی که درگیر این داستان شدن زندگیشون رو در این راه دادن و به رحمت خدا رفتن!
  بس دیگه تا ما رو هم نکشید این مافیا بازی و کسب ثروت نامشروع رو تمومش نمی کنید!؟
  مرگ یکبار شیون یک بار
  به خدایی که نمیپرستید خسته شدیم!

 5. علومی

  سلام
  بعید است از سوابق کیفری و پرونده کلاهبرداری رضا عظیمی و عظیم خودرو بی اطلاع باشید که اگر بی اطلاع هستید بهتره به پیج اینستاگرامی مراجعه کنید ولی اگر با علم و اطلاع مطالب بالارا که قطعا از سوی شخص رضا عظیمی انشا و دیکته شده منتشر کرده اید بی تردید همدست وی هستید وی با فرافکنی و عنوان کردن توطئه موهوم مافیای خودرو ، پول مردم را بجای هزینه کردن در تولید در املاکی که به نام خود و همسر و پدر همسر و ….هزینه کرده و به هیچکس تا کنون پاسخگو نبوده است لذا حقیقت جز اینست که نوشته اید قلم شرم می کند از اینکه دست افرادی مثل شما باشد که از آن در تطهیر یک شیاد استفاده کنید از خدا و مردم مالباخته و کارکنان‌ کارخانه و خانواده مظلوم آنان که فریب این بشر را خورده و خسارات زیادی اعم از معنوی و مادی دیده اند حیا کنید و عذرخواهی کنید‌

 6. سدیف اشکانی

  به نظر بنده متنی که نوشته شده خوب است و قابل تفکر و بررسی .دولت و مراجع قضا باید کمک کنند تا در روزگاری که همهی ما دچار فشار اقتصادی هستیم این چرخ اقتصاد بچرخد .با بلوکه کردن و نگه داشتن شرایط تولیدی ما مردم و کارگران بیچاره ضرر میکنیم و سرمایه های ما که حاصل شب تا صبح زحمت کشیدن ماست مانند یخی آب میگردد .سفره ها خالی تر و فشار های روانی و اجتماعی بیشتر میگردد .من به بحث قضا ورودی نمیکنم و این دستگاه محترم به درستی و با تجربه بسیار روند رسیدگی به تخلفات خواهد پیمود ، ولی خواهشا از همه دوستان تقاضا دارم همتی کنند دست به دست هم دهیم تا این گره باز شود هم این واحد تولیدی به چرخه بازگردد و هم ما مردم و نیروی کاری که ازین طریق نان به سر سفره های خود میبردیم بتوانیم زندگی کنیم .

 7. مالباخته

  جناب آقای کسایی زاده
  در حرفه روزنامه نگاری باید شما تحقیق کامل نمایید در اصول وقتی در ارتباط با موضوعی اظهار نظر می نمایید باید از طرفین موضوع اطلاع بگیرید و بنویسید بنده یکی از کسانی هستم که دچار از ایشان شاکی هستند و تعداد ما حدود ۴۰۰۰ نفر هستیم ایشان به من خودرو وارداتی فروخته و پنجاه درصد آنرا گرفته در سال ۹۷ پول آپارتمانی را که فروختم و آنزمان متری ۸ میلیون بود نیمی از آنرا با ایشان دادم و گفتم الان خودرو کجاست گفتند توی ثبت سفارش شده و وارد میشود الان در سال ۱۴۰۱ آن ملک متری ۳۰ میلیون است و من هم دنبال پول خودم توی دادگاه ها می دوم من یکی از ۴۰۰۰ نفر هستم بعضی ها را ماشین وارداتی فروخته و بعضی ها رو ماشین ساخت داخل هن تنگ ولی هیچ ماشینی و هیچ ckd ماشینی وارد نکرده پولها رو برده به نام خودش و دیگران توی کارهای دیگه و توی زندان نشسته به ریش من و کشور و قانون می خنده بعد یکی مثل شما اینجوری می نویسه لطفا یک کمی در مورد خودت فکر کن و ببین چه کسی هستی وسط این موضوع

 8. یکی از مال باختگان

  جناب آقای کسایی زاده
  در حرفه روزنامه نگاری باید شما تحقیق کامل نمایید در اصول وقتی در ارتباط با موضوعی اظهار نظر می نمایید باید از طرفین موضوع اطلاع بگیرید و بنویسید بنده یکی از کسانی هستم که دچار از ایشان شاکی هستند و تعداد ما حدود ۴۰۰۰ نفر هستیم ایشان به من خودرو وارداتی فروخته و پنجاه درصد آنرا گرفته در سال ۹۷ پول آپارتمانی را که فروختم و آنزمان متری ۸ میلیون بود نیمی از آنرا با ایشان دادم و گفتم الان خودرو کجاست گفتند توی ثبت سفارش شده و وارد میشود الان در سال ۱۴۰۱ آن ملک متری ۳۰ میلیون است و من هم دنبال پول خودم توی دادگاه ها می دوم من یکی از ۴۰۰۰ نفر هستم بعضی ها را ماشین وارداتی فروخته و بعضی ها رو ماشین ساخت داخل هن تنگ ولی هیچ ماشینی و هیچ ckd ماشینی وارد نکرده پولها رو برده به نام خودش و دیگران توی کارهای دیگه و توی زندان نشسته به ریش من و کشور و قانون می خنده بعد یکی مثل شما اینجوری می نویسه لطفا یک کمی در مورد خودت فکر کن و ببین چه کسی هستی وسط این موضوع

 9. ‌جمیل الطریق

  سلام.،واقعا حیف این ظرفیت کارخانه که اسیر باند بازی شده، یه عده ساده هم دنبال یه عده ذینفع چشم بسته راه افتادن، یه سوال از خودشون نمیپرسن این چه کلاهبرداری بوده که خط تولید و اتاق رنگ خریده و ماشین تولید کرده همینجور کورکورانه شکایت کردن، البته به اون عده ایی که ذینفع هستن و دنبال پر کردن جیبشون ازین راه هستن کاری ندارم، ولی کلا ما ملتی هستیم ک کورکورانه از حهول حلیم تو دیگ می افتیم،،، جای اینکه حمایت میکردن و جلوی مفسدای اصلی ایستادگی میکردن با طناب پوسیدشون رفتن ته چاه و کار خودشونو به درازا کشیدن،، هروز بیانیه افراد ذینفع این جریان ضد عظیمی هروز چرت پرت واقعا یه عده چندش اور هستن،نمیدونم چجوری میخوان جون بدن،، حقیقت خیلی روشن هست،امیدوارم قوه قضاییه تصمیم درستی بگیره و پوز این فسیل های انسان نمارو به خاک بماله اون روز بتید جلوی مردم وایسن و جواب بدن

 10. حامی تولید کننده

  لعنت بر حسودا و مافیای خودرو که جلوی تولیدات رو گرفتن، من یه حواله دار هستم و مثل ی عده احمق دنبال سودجوها نیفتادم که شکایت کنم،، این وسط مسط ها هم یه عده سودجو دارن یه جریانه مافیایی رو حمایت میکنند، کیفیت ماشینی که عظیم خودرو تولید کرده با اشغالهای داخل بازار یکی نیست، بزودی پاسخگو خواهی شد اقای سردسته

 11. منتظر

  عظيمي طبق راي دادگاه داره دوران حبسش رو طي ميكنه و املاك هم به مزايده گذاشته شده تا حق مردم برگرده كه متاسفانه نتيجه اي حاصل نشده حالا اگر طبق قول حضرات بانظارت دادسرا توليد انجام ميشد تاحالا يه عده به حقشون رسيده بودن وبه مرور زمان كه اينطور كه از جوانب امر پيداست نسبت به روش فعلي دادسرا مردم زودتر به مالشون ميرسيدن

 12. مالباخته

  چی میگی آقا من ۲۰ پنج سال ۹۷ جزواولین ثبت نامیهام که صد تومن برا هن تنگ ریختم هنوز که هنوزه دارم میدوم وحرص میخورم که چرا باید از شانسم گیر همچین آدم نامردی بیفتم و هنوزم ماشین که هیچ یه هزار تومنی نگرفتم این آقا با اینکارش باعث پاچیدع شدن خیلی از زندگی‌ها شد

 13. مرجان

  من یکی از مالباختگان عظیم خودرو هستم. سال 95 من یک سانتافه خرید نقدی انجام دادم. هنوز ثبت سفارش باز بود. ایشون با پول من ماشین وارد کرد. اما هرگز ماشین رو به من تحویل نداد. پارکینگش پز سانتافه بود. اما به خاطر اینکه دو سال از قرارداد بیع من می گفت و ماشین 700 میلیون شده بود. ماشین ها رو باقیمت بالاتر بصورت ازاد می فروخت. من نقد خریدم و تحویل دوماهه.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false